Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022 w kategorii teatr
- Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022 w kategorii muzyka poważna
- Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022 w kategorii muzyka rozrywkowa
- Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022 w kategorii sztuki wizualne
- Gala wręczenia Wrocławskiej Nagrody Artystycznej w NFM
Wszystkim Państwu chciałbym podziękować za to, że na co dzień budujecie, tworzycie wrocławskie pole kultury.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia podczas gali Wrocławskiej Nagrody Artystycznej
Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM, szef kapituły przyznającej Wrocławską Nagrodę Artystyczną nie tylko podziękował laureatom, ale powiedział, że wszyscy są dumni z tego, co robią i jak reprezentują Wrocław w świecie.
Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022 w kategorii teatr
Laur otrzymali ex aequo:
Grzegorz Mazoń za wszechstronny talent muzyczny i aktorski, którym od lat wzbogaca wrocławskie życie teatralne, czego kolejnym dowodem jest „Kulka” we Wrocławskim Teatrze Lalek.
– Jestem zaskoczony, wzruszony, bardzo się cieszę. Nie robimy tego wszystkiego dla nagród, ale jest bardzo miło być dzisiaj tutaj – przyznał Grzegorz Mazoń dziękując kapitule, która, jak podkreślił, uczestniczy w życiu kulturalnym, pisze o aktorach.
Łukasz Twarkowski za reżyserię spektaklu „Rothko” w Dailes Theatre w Rydze, inscenizacyjny majstersztyk, z już jedenastoma nominacjami do teatralnych nagród w Łotwie. Za kształtowanie nowego języka teatru, opisującego doświadczenie człowieka w świecie zdominowanym przez nowe technologie oraz za promocję Wrocławia w całej Europie.
– Bardzo mnie to wzrusza i paradoksalne jest to, jak daleko trzeba wyjechać, żeby być dostrzeżonym we Wrocławiu – puentował Łukasz Twarkowski dodając, że jest to miasto dla niego bardzo ważne, a jednocześnie historia dla artystów teatru jest gorzka, bo związana z Teatrem Polskim.
– Nie powinniśmy zapominać o tym, że kilka lat temu we Wrocławiu doszło do zniszczenia jednej z najważniejszych scen nie tylko w kraju. Bardzo się cieszę, że Miasto Wrocław wspiera Teatr Polski, który zszedł do podziemia i mam nadzieję, że będzie się rozwijać dalej wolna sztuka – dodał reżyser.
Prezydent Jacek Sutryk w nawiązaniu wypowiedzi Łukasza Twarkowskiego przypomniał, że kiedy zdewastowano Teatr Polski, ani przez moment nie było wątpliwości, że trzeba pomóc i narodził się projekt Teatru w Podziemiu, który dobrze wystartował.
– Cieszę się, że udało się nadać teatrowi taką instytucjonalną formę, ale i znaleźć kolejne miejsca, w których może dzisiaj przygotowywać nas na nowe wydarzenie Krystian Lupa. Mam nadzieję, że są to przygotowania do tego, aby Teatr w Podziemiu wyszedł z podziemia – przyznał Jacek Sutryk.
Pozostali nominowani to Ewelina Ciszewska i Paweł Kamza.
Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022 w kategorii muzyka poważna
Laur otrzymała sopranistka Ewa Vesin – za doskonałą Toscę, którą uwodzi publiczność światowych scen operowych, także w spektaklu Opery Wrocławskiej.
To pierwszy wrocławski laur dla tej znakomitej śpiewaczki, w co trudno pewnie uwierzyć fanom opery śledzącym jej karierę.
– Jestem ogromnie wzruszona, chciałam powiedzieć, że Wrocław jest dla mnie bardzo ważny, scena Opery Wrocławskiej, bo tutaj 20 lat temu stawiałam swoje pierwsze kroki, ten teatr mnie ukształtowałam, od starszych kolegów mogłam uczyć się tej sztuki. Dzisiaj goszczę i śpiewam na przepięknych scenach całego świata, ale Opera Wrocławska jest moim domem i tutaj wracam zawsze z ogromnym szczęściem – przyznała sopranistka.
Pozostali nominowani to Tomasz Głuchowski, Karol Mossakowski, Mateusz Ryczek.
Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022 w kategorii muzyka rozrywkowa
Laur otrzymał zespół Bluszcz (Jarosław Zagrodny i Roman Zagrodny) za świetne piosenki, których refreny zapadają w pamięć, sprawne korzystanie z kanonów rodzimej muzyki rozrywkowej i rozpoznawalny, nieustannie rozwijany styl, który składa się na album „Nowy pop”.
– Bardzo jest nam miło i też chcieliśmy powiedzieć, że nie trzeba wyjeżdżać z Wrocławia, aby zostać nagrodzonym, myśmy tu przyjechali, więc w drugą stronę to działa – Roman Zagrodny. – Nie jesteśmy z Wrocławia, ale czujemy się częścią miasta, a nie znając nikogo stworzyliśmy społeczność, z którą też byliśmy nominowani, to nasi przyjaciele – dodał jeden z twórców formacji Bluszcz.
Pozostali nominowani to Kadabra Dyskety Kusaje (Mariya Mavko i Michał Szczepaniec), Magiera (Tomasz Janiszewski), Oxford Drama (Małgorzata Dryjańska i Marcin Mrówka).
Wrocławska Nagroda Artystyczna 2022 w kategorii sztuki wizualne
Nagroda trafiła w ręce Lecha Twardowskiego za konsekwentną postawę twórcy programowo niezależnego, a w szczególności za dzieło „Czarne na czerni” – monumentalną instalację wystawioną w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia, będące oryginalną syntezą wieloletnich poszukiwań spójnego uniwersum sztuk pięknych, performatywnych i medialnych.
– Jestem z jednej strony zaskoczony, życzę wszystkim miłego – powiedział ze sceny Lech Twardowski.
Pozostali nominowani to IP Group (czyli Identity Problem Group, kolektyw artystyczny tworzony przez Dominikę Kluszczyk, Jakuba Lecha i Bogumiła Misalę), Katarzyna Roj, Kama Sokolnicka.
Gala wręczenia Wrocławskiej Nagrody Artystycznej w NFM
Zwycięzców poznaliśmy w poniedziałek, 12 grudnia w Sali Czerwonej Narodowego Forum Muzyki podczas specjalnej gali. Nagrody (każda wartości 10 tysięcy złotych oraz pamiątkowe grafiki) wręczyli prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i dyrektor Wydziału Kultury UMW Jerzy Pietraszek.
Laureatów wybierały trzy kapituły, w których zasiadali krytycy i obserwatorzy życia artystycznego we Wrocławiu oraz pracownicy Wydziału Kultury UM.
Program muzyczny na ten wieczór przygotował pianista Piotr Alexewicz, laureat Wrocławskiej Nagrody Artystycznej Wrocławia 2021 w kategorii muzyka poważna.