Wyjątkową uroczystość z okazji 93. urodzin Urszuli Kozioł, zorganizowaną przez Urząd Miejski Wrocławia oraz Ośrodek Kultury i Sztuki, poprowadził Mariusz Urbanek, pisarz, publicysta, od lat redakcyjny kolega poetki w miesięczniku „Odra”. Świadomie nie wygłosił tradycyjnej laudacji. Przygotował natomiast dowcipną rozprawę biograficzną o Urszuli Kozioł zatytułowaną „Wpływ życia i twórczości Urszuli Kozioł na losy świata i Polski”.
Fragmenty z dowcipnej rozprawy o biografii Urszuli Kozioł
„Jak wiadomo, gdy rodzi się poeta śpiewają chóry anielskie, w roku w którym urodziła się Urszula Kozioł także na ziemi zaczęły dziać się rzeczy niezwykłe. W domu zakonnym w Płocku siostra Faustyna Kowalska, późniejsza święta, miała pierwsze objawienie Chrystusa, a władze Wielkiej Brytanii zwolniły z aresztu Mahatmę Gandhiego.
W odróżnieniu od starszej siostry, która recytowała wiersze, Urszula Kozioł długo nie mówiła w ogóle. Pewnego dnia siostra odmówiła dokończenia wierszyka i wtedy Urszula podjęła wątek i dokończyła utwór. Pewne wydarzenia w historii świata i Polski sugerują, że mógł być to rok, w którym w Polsce utworzono Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Niemcy zaczęli produkować Volkswagena garbusa, a Walt Disney zakończył prace nad pierwszym filmem o Kaczorze Donaldzie”.
Urodzinowe prezenty dla Urszuli Kozioł
Życzenia jubilatce złożył prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, a upominkiem była ukochana przez nią porcelana.
Prezydent przywołał także słowa poetki z wystąpienia w sali sesyjnej, kiedy mówiła, że to słowo jest najważniejsze. „Podnosi nas na ten wyższy stopień”.
Złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla poetki
Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń wręczył poetce wyjątkowy upominek. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznany został poetce złoty medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
Życzenia złożyła w nagranym filmie także aktorka Maja Komorowska, czytając wiersz jubilatki, osobne słowa skreślił dla poetki przyjaciel Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia.
Uroczystość zwieńczyło czytanie wierszy przez poetkę – Urszula Kozioł wybrała m.in. „Nutkę spod lipki” nawiązujący do słynnej fraszki Jana Kochanowskiego z tomu „Znikopis” i „Piosenkę” z wydanego w ubiegłym roku „Raptularza”.
A na koniec jubilatce i gościom podano tort kawowy.
Urszula Kozioł – kariera, która trwa od 1954 roku
Urodziła się w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem, na Lubelszczyźnie. Rodzice byli nauczycielami, których życie wypełniała praca społeczna z młodzieżą.
To właśnie w dzieciństwie pokochała naturę, która stanie się jednym z głównych tematów w jej utworach.
Pani Urszula uniknęła akcji przesiedleńczej, uciekając do rowu w Krzeszowie Dolnym nad Sanem, gdzie uczęszczała na gminne komplety. Maturę Urszula Kozioł zdała w Zamościu w 1950 roku.
Pracowała jako nauczycielka w Bystrzycy Kłodzkiej (1954-56), następnie już w szkołach wrocławskich (1958-64). Kierowała działem literackim „Poglądów”, była redaktorem wrocławskiego miesięcznika „Odra” i z tym pismem związana jest od lat, pełniła funkcję dyrektora Wrocławskiego Ośrodka Kultury. Przebywała na stypendiach literackich w amerykańskim Iowa City (1991) i francuskim Poitiers (1993).
Jako poetka debiutowała w 1954 roku na łamach prasy. Świat szybko poznał wielkość i oddał sprawiedliwość Poetce przekładami na wiele języków. Ma w swoim dorobku również dramaty, sztuki dla dzieci, felietony i słuchowiska.
Tomy jej wierszy publikowało w Polsce przede wszystkim Wydawnictwo Literackie, a najnowsza książka poetycka „Raptularz” ukazała się w ubiegłym roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.
Pisarka jest laureatką wielu nagród, wśród nich Nagrody im. Kościelskich, Ministra Kultury, Miasta Wrocławia, nagrody im. Stanisława Piętaka, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Została także uhonorowana tytułem doctor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest Honorową Obywatelką Wrocławia i nagrodzono ją Złotą Odznaką Honorową Wrocławia.
Poetka całe niemal dorosłe i twórcze życie związała z Wrocławiem - miastem, które po wojnie musiało tworzyć swą nową wizję. Jej poezja budowała tożsamość naszego miasta.