wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Urodziny Olgi Tokarczuk. Noblistka kończy 60 lat

W ujęciu astrologicznym, osoby urodzone w poniedziałek są bardzo pracowite, uprzejme i obdarzone wyjątkową intuicją. Opiekuje się nimi Księżyc, który wyposaża je w uczuciowość, empatię i wielką wyobraźnię. Silnie przeżywają emocje i potrafią wczuwać się w położenie innych ludzi. W poniedziałek, 29 stycznia 1962 r., urodziła się Olga Tokarczuk. Wszystkiego najlepszego i dużo zdrowia, Pani Olgo!

Reklama

Sylwetka noblistki Olgi Tokarczuk

Pisarka przyszła na świat w Sulechowie, studiowała psychologię w Warszawie, pracowała jako psychoterapeutka w poradni w Wałbrzychu. Od wielu lat czas dzieli między Wrocław i Krajanów koło Nowej Rudy, gdzie ma dom. Jest pierwszą osobą związaną z Wrocławiem, która po 1945 r. dołączyła do grona laureatów Nagrody Nobla. Nie tak dawno świętowaliśmy we Wrocławiu drugą rocznicę uhonorowania Olgi Tokarczuk tym najwyższym literackim wyróżnieniem.

Czytaj więcej: Sylwetka pisarki: Olga Tokarczuk

Wrocławianie uważnie śledzą to, nad czym pracuje, o czym i jak się wypowiada Olga Tokarczuk. Także jako szefowa założonej przez siebie fundacji, która ma w naszym mieście świetną lokalizację – w willi Karpowiczów, i powstała z myślą, by służyć nie tylko działalnością kulturalnej i artystycznej, ale i projektom ekologicznymi, a także na rzecz równego traktowania oraz wsparcia rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. 

Czytaj więcej: O powołanej przez Olgę Tokarczuk fundacji

15 grudnia ub. roku, gdy zaczęła się wielka, oficjalna przeprowadzka Fundacji Olgi Tokarczuk do krzyckiej lokalizacji, otrzymaliśmy możliwość uczestniczenia online w spotkaniach z fundatorką i jej gośćmi. Pierwszy był pisarz i tłumacz Martin Pollack. Wszystkie spotkania są dziś dostępne m.in.  na kanale Fundacji Olgi Tokarczuk na YouTube.

Pamiętamy, jak dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie dwóch noblistek, czyli Olgi Tokarczuk i Swietłany Aleksijewicz, w Narodowym Forum Muzyki 15 lipca ub. roku. Ze szczególną uwagą przysłuchiwaliśmy się rozważaniom obu pisarek m.in. o współczesnych formach protestu, a także roli i sile kobiet. Warto powracać do tamtego wydarzenia.

Książki Olgi Tokarczuk - dla kogo?

Książki Olgi Tokarczuk to w przeważającej większości lektura dla dorosłych. Pisarka jednak niezwykłą wagę przykłada do upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcania ich do rozwijania kreatywności i wyobraźni za sprawą własnej twórczości. Noblistkę wspiera w takim dziele Wrocławski Dom Literatury, współorganizując z Fundacją Olgi Tokarczuk konkurs pn. „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”. Właśnie ogłoszona została jego druga edycja – dla uczennic i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

„Jest czytelnik gąbka, czytelnik lejek, czytelnik cedzidło i czytelnik sito. Gąbka wchłania w siebie wszystko, jak leci, jasne jest, że potem dużo z tego pamięta, lecz nie umie wydobyć najważniejszego. Lejek – przyjmuje jednym końcem, drugim zaś wszystko, co przeczytane, z niego wylatuje. Cedzak przepuszcza wino, a zatrzymuje winny osad; ten w ogóle nie powinien czytać i lepiej, żeby zajął się rzemiosłem. Sito zaś oddziela plewy, żeby otrzymać najlepsze ziarno”. Olga Tokarczuk, „Księgi Jakubowe”

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama