wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Ten skarb wylądował na śmietniku. Na szczęście jego część ocalała. Zobaczcie! (WSTĘP ZA DARMO)

Zdjęcia zrobione przez Stefanię Gurdową, polską fotografkę z okresu międzywojennego, są wyjątkowe: to z pieczołowitością wykonane portrety, które zatrzymały w kadrze świat, który już nie istnieje. Wybitna artystka zmarła w 1968 roku. Po jej śmierci zlikwidowano mieszkanie, a jej ogromne archiwum fotograficzne zostało wywiezione na śmietnik. Pozostał tylko ułamek twórczości.

Reklama

26 lat temu na strychu w Dębicy odnaleziono 1200 szklanych negatywów, a na każdym z nich dwa zdjęcia, portrety. Od tego czasu, wykonane między wielkimi wojnami przez Stefanię Gurdową, zdjęcia prezentowane są w galeriach w całej Polsce. Teraz trafiły do Wrocławia!

„Zważywszy, że rok 1923, kiedy rozpoczyna pracę, to zaledwie pięć lat po tym, jak kobiety w Polsce uzyskują wyborcze prawo, jej niezależność i samodzielność robi wrażenie. Studio prowadziła do roku 1937” – pisała o Gurdowej Magda Skrzeczkowska w 2008 roku, przy okazji pierwszej wystawy i premiery albumu z fotografiami pani Stefanii.

Na szczęście część fotografii ocalała

– A mimo to, o fotografkę i jej dorobek – by nie został zapomniany – trzeba ciągle walczyć. Pamięć jest krucha jak szklane negatywy, wywożone z mieszkania Starszej Pani, na śmietnik, do rowu, w błoto i w ziemię. Tysiące zdjęć, których już nigdy nie zobaczymy. Zdjęć, które nie tylko były zapisem sekundy czyjegoś życia, ale być może właśnie całym tym życiem – pracą, pasją, buntem i praktyką, która zaginęła, rozpadła się pod naporem twardej realności. Pierwsza tegoroczna wystawa w MpM14 to prezentacja ułamka tego, co po życiu zostało – informują organizatorzy wystawy zdjęć: „Stefania Gurdowa. Klisze przechowuje się”.

Kim była Stefania Gurdowa z domu Czerny?

Urodziła się w 1888 roku w Bochni. Jej ojciec był kapelmistrzem orkiestry. Ona sama grała na cytrze. W Bochni, a potem we Lwowie uczyła się zawodu fotografa. W latach 1921-1937 prowadziła samodzielny zakład fotograficzny w Dębicy (przez pewien czas z filiami w Mielcu i Ropczycach).

Na wystawę wstęp jest wolny. Gdzie i kiedy?

„Stefania Gurdowa. Klisze przechowuje się”. Start wystawy: 12 stycznia 2023 roku, o godz. 12:00. Koniec wystawy: 16 luty. Miejsce? Galeria sztuki „Miejsce przy Miejscu 14”, pl. Strzelecki 14, Wrocław. Wstęp wolny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl