wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Ten skarb wylądował na śmietniku. Na szczęście jego część ocalała. Zobaczcie! (WSTĘP ZA DARMO)
Kliknij, aby powiększyć
Portrety mężczyzn - jedna z fotografii prezentowanych na wystawie we Wrocławiu fot. Stefania Gurdowa/materiały prasowe organizatora wystawy
Portrety mężczyzn - jedna z fotografii prezentowanych na wystawie we Wrocławiu

Zdjęcia zrobione przez Stefanię Gurdową, polską fotografkę z okresu międzywojennego, są wyjątkowe: to z pieczołowitością wykonane portrety, które zatrzymały w kadrze świat, który już nie istnieje. Wybitna artystka zmarła w 1968 roku. Po jej śmierci zlikwidowano mieszkanie, a jej ogromne archiwum fotograficzne zostało wywiezione na śmietnik. Pozostał tylko ułamek twórczości.

Reklama

26 lat temu na strychu w Dębicy odnaleziono 1200 szklanych negatywów, a na każdym z nich dwa zdjęcia, portrety. Od tego czasu, wykonane między wielkimi wojnami przez Stefanię Gurdową, zdjęcia prezentowane są w galeriach w całej Polsce. Teraz trafiły do Wrocławia!

„Zważywszy, że rok 1923, kiedy rozpoczyna pracę, to zaledwie pięć lat po tym, jak kobiety w Polsce uzyskują wyborcze prawo, jej niezależność i samodzielność robi wrażenie. Studio prowadziła do roku 1937” – pisała o Gurdowej Magda Skrzeczkowska w 2008 roku, przy okazji pierwszej wystawy i premiery albumu z fotografiami pani Stefanii.

Na szczęście część fotografii ocalała

– A mimo to, o fotografkę i jej dorobek – by nie został zapomniany – trzeba ciągle walczyć. Pamięć jest krucha jak szklane negatywy, wywożone z mieszkania Starszej Pani, na śmietnik, do rowu, w błoto i w ziemię. Tysiące zdjęć, których już nigdy nie zobaczymy. Zdjęć, które nie tylko były zapisem sekundy czyjegoś życia, ale być może właśnie całym tym życiem – pracą, pasją, buntem i praktyką, która zaginęła, rozpadła się pod naporem twardej realności. Pierwsza tegoroczna wystawa w MpM14 to prezentacja ułamka tego, co po życiu zostało – informują organizatorzy wystawy zdjęć: „Stefania Gurdowa. Klisze przechowuje się”.

Kim była Stefania Gurdowa z domu Czerny?

Urodziła się w 1888 roku w Bochni. Jej ojciec był kapelmistrzem orkiestry. Ona sama grała na cytrze. W Bochni, a potem we Lwowie uczyła się zawodu fotografa. W latach 1921-1937 prowadziła samodzielny zakład fotograficzny w Dębicy (przez pewien czas z filiami w Mielcu i Ropczycach).

Na wystawę wstęp jest wolny. Gdzie i kiedy?

„Stefania Gurdowa. Klisze przechowuje się”. Start wystawy: 12 stycznia 2023 roku, o godz. 12:00. Koniec wystawy: 16 luty. Miejsce? Galeria sztuki „Miejsce przy Miejscu 14”, pl. Strzelecki 14, Wrocław. Wstęp wolny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl