wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Teatr Dialogu gra w Dawnej Pralni na Księżu Małym
Kliknij, aby powiększyć
Kolaż zdjęć – na większym aktorzy podczas spektaklu „Gotyk polski”, na mniejszym siedziba Teatru Dialogu fot. Teatr Dialogu/Hipolit Terpiński
Kolaż zdjęć – na większym aktorzy podczas spektaklu „Gotyk polski”, na mniejszym siedziba Teatru Dialogu

Księże Małe kulturalnie ożyło. Są tam nie tylko klimatyczne poniemieckie budynki, czy centrum handlowe. W już znanej Dawnej Pralni przy ul. Krakowskiej 180 od grudnia działa Teatr Dialogu. Pierwsza premiera w nowym miejscu – „Gotyk polski” – już za nimi, w planach nowe spektakle. Przyszłość wygląda fantastycznie, choć początki były niełatwe. Zobaczcie, gdzie gra Teatr Dialogu.

Reklama

Teatr Dialogu – z Piekarni do Dawnej Pralni

Jako teatr zaczynali cztery lata temu pod skrzydłami Fundacji ART JTM założonej przez młodego reżysera Michała Jagodzińskiego. Pierwszym poważnym występem było przedstawienie „Bogaty w pustkę” o nadmiarze emocji we współczesnym świecie, które zespół zagrał w 2019 roku w Piekarni przy księcia Witolda.

Nikt o nich jeszcze nie słyszał, niewiele osób kojarzyło też miejsce – dawną piekarnię wojskową, która dopiero stawała się kultową przestrzenią teatralną.

Teatr Dialogu zaczął się rozwijać – po Piekarni był Impart i pokazany tam musical „ku Betlejem” o świętach u różnych narodowości. Na scenie stało 60 osób – w tym studenci szkoły teatralnej, orkiestra. Ważny był też gatunek – musical – bo Teatr Dialogu to przede wszystkim teatr muzyczny.

Od 2021 do czerwca tego roku zespół miał siedzibę w Centrum na Przedmieściu prowadzonym przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych. Ale zamarzyło im się stałe miejsce z wystarczająco dużą sceną. Jedną z opcji był lokal po starej pralni przy ul. Żelaznej, ale okazał się mały i zaniedbany. Wtedy okazało się, że to nie jedyna zabytkowa pralnia.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Wejście do Teatru Dialogu w kompleksie Dawnej Pralni</p> fot. Maciej Proćków
Wejście do Teatru Dialogu w kompleksie Dawnej Pralni

Przy Krakowskiej 180, w budynku Dawnej Pralni, prywatny właściciel postanowił otworzyć nowe centrum z dobrą kuchnią i klimatem. Teatru nie było w planach, ale zespół został wpisany na listę rezerwową. Do wynajęcie był idealny, choć już zarezerwowany lokal. Pozostawało czekać na łut szczęścia. I się udało!  

– Ostatecznie właściciel stwierdził, że jednak chce teatru, że to super inicjatywa, a pomysł współgra z resztą jego konceptu, by na Księżu Małym łączyć inicjatywy, dlatego np. pomagaliśmy, jako Teatr Dialogu, przy organizacji imprezy w ramach Muzycznej Jesieni na Księżu. Symbioza nam służy – tłumaczy Michał Jagodziński, szef Teatru Dialogu i prezes zarządu Fundacji ART JTM.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Spektakl &bdquo;Gotyk polski&rdquo; &ndash; pierwsza premiera Teatru Dialogu w Dawnej Pralni &ndash; na scenie Michał Jagodziński, dyrektor teatru</p> fot. Hipolit Terpiński
Spektakl „Gotyk polski” – pierwsza premiera Teatru Dialogu w Dawnej Pralni – na scenie Michał Jagodziński, dyrektor teatru

Dwa wejścia do Dialogu

Do teatru wejdziemy z dwóch stron. Główne wejście, reprezentacyjne – znajduje się od ulicy Krakowskiej, gdzie mijamy wielki komin dawnych zabudowań pralni, drugie wejście znajdziemy od ulicy Rybnickiej, a przejdziemy wtedy obok wielkiego neonu teatru.

Idealna lokalizacja wymagała wielu wyrzeczeń. – Remont trwał trzy miesiące i był wielkim wyzwaniem. Trzeba było pociągnąć całą kanalizację, zrobić przyłącze prądu tak, aby mogły działać bardziej wymagające urządzenia sceniczne – wylicza Michał Jagodziński.

Kiedy wszystko było już gotowe Teatr Dialogu zagrał, by sprawdzić czy cała technika działa, spektakl „Welcome to Burlesque” w reżyserii Wiktorii Zjawiony. A tydzień później, na początku grudnia, już na oficjalne otwarcie, odbyła się premiera „Gotyku polskiego” Agnieszki Wolny-Hamkało w reżyserii Michała Jagodzińskiego.

– To dla nas ważne wydarzenie nie tylko ze względu na spektakl o starzeniu się i śmierci przez pryzmat młodych osób, ale też z powodu odzewu wrocławian, który był niesamowity. Przyszli nie tylko krytycy czy aktorzy jak Robert Gonera, ale wielu mieszkańców Księża Małego i okolic Wrocławia – podkreśla Michał Jagodziński.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Spektakl &bdquo;Gotyk polski&rdquo; &ndash; pierwsza premiera Teatru Dialogu w Dawnej Pralni</p> fot. Hipolit Terpiński
Spektakl „Gotyk polski” – pierwsza premiera Teatru Dialogu w Dawnej Pralni

Wschód Wrocławia ma własny teatr

To już officjalne! Cały wschód Wrocławia, ale i podmiejskie miejscowości mają własną offową scenę, lokalną przestrzeń teatralną, gdzie mogą przyjść, obejrzeć spektakl, spotkać się, podyskutować.

– W weekendy, kiedy Dawna Pralnia tętni życiem, mamy tłumy chętnych, którzy kupują bilety na spektakl, mówią, że są zachwyceni, że wrócą – mówi szef Teatru Dialogu.  

To teatr offowy, czyli nie instytucjonalny, działający niezależnie, choć często zaangażowany w projekty współfinansowane przez miasto, jak choćby pierwsza premiera – „Gotyk polski”. Swoje uznanie wyraził już m.in. prezydent Jacek Sutryk, który potwierdził, że będzie wspierał teatr i jest zadowolony z poziomu, jaki osiągnęliśmy.

Teatr Dialogu został właśnie nowym partnerem miejskiego programu „Nasz Wrocław”, którego celem jest zachęcanie mieszkańców do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz udziału w życiu miasta (m.in. za sprawą bardzo atrakcyjnych zniżek na 70 wrocławskich atrakcji, m.in., do Zoo Wrocław, Hydropolis, teraz także do Teatru Dialogu).

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Spektakl &bdquo;Gotyk polski&rdquo; &ndash; pierwsza premiera Teatru Dialogu w Dawnej Pralni</p> fot. Hipolit Terpiński
Spektakl „Gotyk polski” – pierwsza premiera Teatru Dialogu w Dawnej Pralni

Regularne spektakle od września do czerwca

Teatr Dialogu gra regularnie i ma zamiar utrzymać rytm, bo placówka utrzymuje się ze sprzedaży biletów. – Chcemy pokazywać spektakle minimum 3 weekendy w miesiącu, od września do czerwca – potwierdza Michał Jagodziński.

W najbliższych planach jest nowy spektakl Kamila Kawalca, nominowanego do nagrody Warto z muzyką Dawida Majewskiego – pieśni odrzańskie w nowej, współczesnej, popowej odsłonie, czyli rzecz o ekologii.

– A na otwarcie przyszłego sezonu przygotowujemy muzyczne przedstawienie na podstawie filmu „Bulwar Zachodzącego Słońca” Billy’ego Wildera – zapowiada dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Dialogu.

Dokładny repertuar Teatru Dialogu znajdziecie na stronie www.teatr-dialogu-pl  

Odbierz zniżki do miejskich atrakcji
z programem "Nasz Wrocław"

Chcę zniżkęSprawdź szczegóły na stronie Nasz Wrocław. Otwiera sie w nowej karcie

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl