Joanna Kuciel-Frydryszak – kronikarka życia polskich kobiet
Wrocławska autorka, choć wypracowywała literacki sukces świetnymi biografiami polskich pisarzy („Słonimski. Heretyk na ambonie”, „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie”) w ostatnich latach jest kojarzona przede wszystkim jako wnikliwa obserwatorka i kronikarka życia kobiet pomijanych w historii.
W 2018 roku ukazał się jej bestsellerowy tom „Służące do wszystkiego” o życiu „białych niewolnic”, czyli panien służących w obcych domach w Polsce w pierwszej połowie XX wieku.
Przeczytajcie także: Joanna Kuciel-Frydryszak, laureatka plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia
Ostatnie lata poświęciła natomiast na kwerendę (korzystając m.in. ze stypendium artystycznego prezydenta Wrocławia na realizację przedsięwzięcia) życia kobiet na polskiej przedwojennej wsi. Temat obszerniejszy, bardziej bolesny, wciąż w polskiej literaturze słabo przepracowany, albo wręcz świadomie pomijany (także przez historyków, dla których punktem odniesienia bywają chłopi, rzadko chłopki).
Jej nowy tom „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” staje się niemal kroniką życia kobiet wiejskich – prababek i babek nie tylko wielu z nas, po prostu większości, o czym Polacy zapominają, albo do czego niechętnie się przyznają.
Za sprawą opowieści tytułowych chłopek, które dorastały na wsiach i pamiętają tamtą rzeczywistość, ale też dzięki historiom przekazywanym przez ich krewnych, którzy często po latach (jak australijska reżyserka filmowa Sophia Turkiewicz) poznawali trudną przeszłość swoich matek, Kuciel-Frydryszak tworzy niezwykłą panoramę polskiej wsi z kobietami w roli głównej.
„Chłopki” – spotkanie z autorką w Muzeum Etnograficznym
Warto w sobotę 16 września wybrać się o 17.00 na spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak i posłuchać, jak opowiada o okolicznościach powstawania „Chłopek”, gromadzeniu opowieści rodzin swoich bohaterek, pisaniu książki. Wstęp jest wolny.