wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

27°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak wokół książki „Chłopki”. Tom powstał podczas stypendium prezydenta Wrocławia
Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, w kółeczku okładka książki fot. MAT
Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, w kółeczku okładka książki

Książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy, a powstała w ramach stypendium prezydenta Wrocławia, jest bestsellerem. Autorka, wrocławska pisarka Joanna Kuciel-Frydryszak wywołała tym tomem dyskusję o przeszłości krewnych wielu Polaków, przywróciła godność chłopkom żyjącym w dwudziestoleciu wojennym. Spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak w sobotę 16 września. Warto przyjść.

Reklama

Joanna Kuciel-Frydryszak – kronikarka życia polskich kobiet

Wrocławska autorka, choć wypracowywała literacki sukces świetnymi biografiami polskich pisarzy („Słonimski. Heretyk na ambonie”, „Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie”) w ostatnich latach jest kojarzona przede wszystkim jako wnikliwa obserwatorka i kronikarka życia kobiet pomijanych w historii.

W 2018 roku ukazał się jej bestsellerowy tom „Służące do wszystkiego” o życiu „białych niewolnic”, czyli panien służących w obcych domach w Polsce w pierwszej połowie XX wieku.

Przeczytajcie także: Joanna Kuciel-Frydryszak, laureatka plebiscytu 30 Kreatywnych Wrocławia

Ostatnie lata poświęciła natomiast na kwerendę (korzystając m.in. ze stypendium artystycznego prezydenta Wrocławia na realizację przedsięwzięcia) życia kobiet na polskiej przedwojennej wsi. Temat obszerniejszy, bardziej bolesny, wciąż w polskiej literaturze słabo przepracowany, albo wręcz świadomie pomijany (także przez historyków, dla których punktem odniesienia bywają chłopi, rzadko chłopki).

Jej nowy tom „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” staje się niemal kroniką życia kobiet wiejskich – prababek i babek nie tylko wielu z nas, po prostu większości, o czym Polacy zapominają, albo do czego niechętnie się przyznają. 

Za sprawą opowieści tytułowych chłopek, które dorastały na wsiach i pamiętają tamtą rzeczywistość, ale też dzięki historiom przekazywanym przez ich krewnych, którzy często po latach (jak australijska reżyserka filmowa Sophia Turkiewicz) poznawali trudną przeszłość swoich matek, Kuciel-Frydryszak tworzy niezwykłą panoramę polskiej wsi z kobietami w roli głównej.

Książka była trudna do napisania i bardzo wymagająca. Nie tylko dlatego, że kwerenda wymagała poznania realiów wsi międzywojennej, zdobycia relacji bohaterek, przeprowadzenia rozmów z ich potomkami. Materiał okazał się nie tylko ogromny, ale także niezwykle trudny emocjonalnie. Dotąd nie mierzyłam się z takim wyzwaniem.
Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki o chłopkach

„Chłopki” – spotkanie z autorką w Muzeum Etnograficznym

Warto w sobotę 16 września wybrać się o 17.00 na spotkanie z Joanną Kuciel-Frydryszak i posłuchać, jak opowiada o okolicznościach powstawania „Chłopek”, gromadzeniu opowieści rodzin swoich bohaterek, pisaniu książki. Wstęp jest wolny. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl