wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha 2023. Program, koncerty, wykłady, nauka tańców, języka
Kliknij, aby powiększyć
Stanisław Rybarczyk, szef Chóru Synagogi pod Białym Bocianem w środku świątyni fot. mat. pras.
Stanisław Rybarczyk, szef Chóru Synagogi pod Białym Bocianem w środku świątyni

To festiwal, którego nie trzeba specjalnie reklamować, czyli druga najstarsza w Polsce tej rangi impreza poświęcona kulturze żydowskiej. Podczas tegorocznej 25. edycji nie zabraknie stałych ukochanych przez fanów punktów programu – będzie żydowskie śniadanie dla wszystkich zainteresowanych, jarmark żydowski, nauka tańców i języka hebrajskiego, koncert klezmerskie, pokazy filmów. Festiwal Simcha potrwa od 29 lipca do 4 sierpnia.

Reklama

Festiwal Simcha ma 25 lat

Na plakacie tegorocznego festiwalu jest bączek chanukowy (święto Chanuka upamiętnia ponowne poświęcenie Świątyni Jerozolimskiej w roku 165 p.n.e.) tzw. drejdel, który jest symbolem radości (a nazwa festiwalu – „Simcha” – oznacza właśnie radość). 

W tym roku świętujemy 25. edycję Festiwalu Simcha, a jego zainicjowanie ma ścisły związek z dynamicznie odradzającym się we Wrocławiu życiem gminy żydowskiej, które nastąpiło po pierwszym etapie remontu Synagogi pod Białym Bocianem w II połowie lat 90. Po raz pierwszy zorganizowano imprezę w 1999 roku, jeszcze pod nazwą Spotkania z kulturą żydowską (na pomysł wpadła pracująca wówczas w Wydziale Kultury UM Nina Domaszewicz-Czajka), potem festiwal przejęli Karolina Szykier-Koszucka i Stanisław Rybarczyk, obecny szef Chóru Synagogi, który jest dyrektorem artystycznym Simchy do dziś.  

Simcha 2023 – atrakcje dla rodziców i dzieci

Co roku wielką popularnością cieszą się izraelskie śniadania powiązane z tradycyjnymi żydowskimi opowieściami i degustacją potraw tej kuchni. W tym roku festiwal rozpocznie się w sobotę 29 lipca śniadaniem od 10.00 do 14.00 przy Bulwarze Włostowica, a potrawy przygotuje Wege Roots. Wstęp jest wolny!

Darmowych będzie też wiele innych wydarzeń, zwłaszcza wyczekiwany Jarmark Żydowski w niedzielę 30 lipca od 10.00 do 20.00 na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem, czy nauka tańców izraelskich (w sobotę 29 lipca o 11.00 i 13.00 na Bulwarze Włostowica, a także od 30 lipca do 3 sierpnia o 21.45 na dziedzińcu synagogi). 

Bezpłatna nauka języka hebrajskiego ( z Tomaszem Dudą z Katedry Judaistyki UWr) może być początkiem wielkiej i pięknej miłości do kultury żydowskiej, a okazja w poniedziałek 31 lipca i 1 sierpnia o 15.00 w piwnicy synagogi, pierwsze lekcje języka jidysz (z dr Anną Kałużną z Judaistyki) możemy odbyć 2 i 3 sierpnia o 15.00 także w piwnicy.  

Dla dzieci przygotowano warsztaty plastyczne (29 lipca o 10.30 i 11.45 na Bulwarze Włostowica), plener malarski (30 lipca o 11.00 na dziedzińcu synagogi), ale też naukę języka hebrajskiego (30 lipca o 12.00 na dziedzińcu).  

Simcha 2023 – spacery śladami wrocławskich Żydów

W niedzielę 30 lipca o 13.30 spacer śladami osób związanych z powojennym teatrem żydowskim z dr Anną Kałużną z Katedry Judaistyki, w poniedziałek 31 lipca o 16.00 spacer tematyczny „Belle epoque w Breslau” z Maciejem Wlazło.

We wtorek 1 sierpnia o 17.00 spacer na Borku śladami żydowski. – Chciałabym przenieść się do lat 20. i 30. XX i żydowskiej społeczności Wrocławia w ostatnich latach normalnej egzystencji – mówi Tamara Włodarczyk z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów.

Chętni zwiedzą z nią m.in. teren dawnego szpitala kolejowego, czy dawny stadion żydowskiego klubu sportowego. W środę 2 sierpnia o 16.00 tematem spaceru będą Stolpersteine we Wrocławiu. Wstęp na wszystkie spacery jest wolny, obowiązują jednak zapisy na maila biuro(at)proarte.org.pl. 

Spotkania z żydowską literaturą

Literacka część programu Simchy nie będzie tylko dodatkiem do programu. Prof. Joanna Degler, judaistka z Uniwersytetu Wrocławskiego, członek rady programowej Simchy podkreśla, że studiowanie tekstu jest osią judaizmu. – To klucz do kultury żydowskiej, podobnie jak złożona tożsamość Żydów na świecie i związana z nią wielojęzyczność – dodaje. 

Stąd spotkania wokół postaci Morrisa Rosenfelda, piszącego w jidysz najważniejszego żydowskiego poety na świecie pod koniec XIX wieku (29 lipca o 14.00 w auli Katedry Judaistyki na Uniwersytecie Wrocławskim), czy poświęcone powieści „Los” Zeruy Shalev, jednej z najsłynniejszych współczesnych pisarek Izraela, która tworzy w języku hebrajskim. – Shalev w unikalny sposób ujmuje strumień świadomości kobiecego myślenia, a jej książki mają wyjątkowo poprowadzoną narrację, co świetnie oddano w polskich przekładach.

Tamara Włodarczyk przeprowadziła z kolei rozmowy z Żydami związanymi z Wrocławiem, a zapis przyjął formę książki „Wrocławski jidyszkajt. Rozmowy z polskimi Żydami”.   

Simcha 2023 – wykład o słynnym teściu Quentina Tarantino

Podczas wykładu Tamary Włodarczyk „Svika Pick. Wrocławskie korzenie izraelskiego króla popu” poznamy niezwykłe losy urodzonego we Wrocławiu Sviki, który wyjechał do Izraela na fali emigracji, a tam został ikoną popu, zaś jego córka poślubiła słynnego reżysera Quentina Tarantino. – Jako źródło inspiracji muzycznych Svika Pick podawał w życiu m.in. moment, kiedy przechodził we Wrocławiu obok kościoła, a przed świątyni chłopcy śpiewali hymny i to go absolutnie zachwyciło – tłumaczy Tamara Włodarczyk. Wykładu posłuchamy 3 sierpnia o 17.00 w siedzibie Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów przy Menniczej 1/3.  

Simcha 2023 – koncerty (program)

Bilety na koncerty kosztują 40 i 60 zł, są do nabycia w serwisie Ticketmaster (www.ticketmaster.pl), w sieci sklepów Media Markt, ale też w Cocofli - books art cafe wine bar przy ul. Włodkowica 9 oraz na 2 godziny przed koncertem w Synagodze Pod Białym Bocianem.

Bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom, seniorom (60+).

Sobota 29.07, godz. 20:00, Klezmerska Hawdala, koncert: KLEZMAFOUR

Gabriel Tomczuk – kontrabas elektryczny, moog, Andrzej Czapliński – skrzypceMateusz Chmiel – klarnet, Rafał Grząka – akordeon, Kamil Siciak – perkusja, Piotr Maślanka – melodika

Najnowszy projekt koncertowy bezprecedensowej grupy Klezmafour, który do bałkańskiej klezmerki podchodzi w jeszcze bardziej wyjątkowy sposób.

Dr Balkan, oprócz tytułowego, przebojowego utworu o tym samym tytule, zaskakuje na kilka sposobów. Do gry wszedł drugi wokalista, który więcej nawet niż hypeman w rapie, bierze czynny udział w utworach, ba! Ma nawet swój autorski! Nowe kompozycje to poszukiwanie jeszcze dziewiczych odmian muzyki klezmerskiej, jak chociażby klezmer trap

Niedziela 30.07, godz. 20:00, Melodie z serca, koncert: MAGDA BRUDZIŃSKA KLEZMER TRIO

Magda Brudzinska – śpiew i altówka, Konrad Ligas – akordeon, Szymon Frankowski – kontrabas

Piękne i odważne połączenie tradycji z nowoczesnością. Folkowe i klezmerskie brzmienie przeplatane elementami jazzu, muzyki klasycznej i popu. Wyjątkowe wykonania inspirowane tradycyjnymi pieśniami i melodiami diaspory galicyjskiej, muzyką romską, bałkańską, a także polskim folkiem i muzyką międzywojnia.

Poniedziałek, 31.07, godz. 20:00, Synagogue Choir

Magdalena Dynowska – sopran, Piotr Bunzler – tenor, Chór Synagogi Pod Białym BocianemPiotr Rojek – organy, fortepian, Stanisław Rybarczyk – dyrygent

Chór Synagogi Pod Białym Bocianem, jest jedynym chórem synagogalnym w Polsce. Śpiewa utwory kompozytorów żydowskich, głównie muzykę synagogalną. Popularyzuje pieśni wybitnego wrocławskiego kantora, wykładowcy wrocławskiego Seminarium Rabinackiego w latach 1844-1889 Moritza Deutscha. Chór posiada w repertuarze m.in. napisane specjalnie dla niego przez Piotra Wojtasika „Voices” oraz „Pieśni” Mordechaja Gebirtiga zaaranżowane przez Jacka Zameckiego. 

Wtorek 01.08, godz. 20:00, Tradice bez hranic, koncert: SHUM DAVAR (Praga, Czechy)

Aliaksandr Yasinski - bajan, Erik Kadlíček - skrzypce, Emil Novotny - kontrabas, Daniel Kundrák - gitara

Shum Davar (דבר שום) to międzynarodowy zespół z siedzibą w Pradze, złożony z muzyków z Białorusi, Gruzji, Czech i Moraw. Zespół istnieje na scenie od 2013 roku, gra głównie pieśni ludowe i ludowe żydowskie, romskie, wschodnioeuropejskie i kaukaskie. Tradycyjny repertuar zespołu uzupełniają również autorskie kompozycje akordeonisty Aliaksandr Yasinski. Mają na swoim koncie trzy albumy – Lieben (2016), Tbilisi (2017) i Folklore Fusions (2020).

Środa 02.08, godz. 20:00, Muzyka ukraińskich Karpat, koncert: HUDAKI VILLAGE BAND (Ukraina)

Kateryna Yarynych – wokal, Olga Senynets – wokal, ütögardon, Vasyl Rushchak – perkusjaMykhailo Shutko – wokal, skrzypce, Yuri Bukovynets – klarnet, taragot, flety, Volodymyr Korolenko – cymbały, Vitaliy Kovach – wokal, gitara, ütögardon, Serhiy Kovach – akordeon, plonka, Volodymyr Tishler – kontrabas

Tych dziewięciu wiejskich muzykantów z ukraińsko-rumuńskiego pogranicza Zakarpacia występuje razem od 2001 roku, w niezmienionym składzie od 2008 roku. HUDAKI to bez wątpienia najbardziej niezależna formacja folkowa na Ukrainie.

Aktualny repertuar koncertowy Hudaków odzwierciedla zróżnicowanie etniczne ukraińskich Karpat: wyraźnie widać wpływy Rusinów, Hucułów, Romów, Węgrów, Rumunów i Żydów.

Czwartek 03.08, godz. 20:00, Hustle & Bustle, koncert: BESTER QUARTET

Jarosław Bester – akordeon, Dawid Lubowicz – skrzypce, mandolina, Maciej Adamczak – kontrabasRyszard Pałka – perkusja, wibrafon

Zespół Bester Quartet jest rozpoznawalny poprzez swój wirtuozerski i odważny artystycznie repertuar, zawsze odbierany w kategoriach muzyki najwyższej klasy, koncertował w wielu prestiżowych miejscach na świecie. Od 1997 roku filar awangardowego projektu Radical Jewish Culture i jedna z najbardziej uznanych grup muzycznego nurtu New Jewish Renaissance.

Koncert „Hustle & Bustle – muzyczna podróż z okazji 25-lecia zespołu Bester Quartet” inspirowany jest kulturą żydowską, w szczególności muzyką Żydów aszkenazyjskich, spaja w sobie wiele różnych wpływów pochodzących z różnych kultur muzycznych całego świata. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl