wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zobaczcie rysunki wrocławskiego Nikifora
Kliknij, aby powiększyć
Kolaż trzech rysunków Jakuba Plączkowskiego fot. mat. pras.
Kolaż trzech rysunków Jakuba Plączkowskiego

Kolorowymi kredkami albo flamastrami rysuje świat, który widza nie tylko oszałamia i bawi, ale skłania do refleksji. Ze zwykłych kartek A4 ludzie wykrzykują swoje credo, zwierzęta mają mocne charaktery, komunikacja przenosi nas w inny wymiar. Historie Jakuba Plączkowskiego trzeba po prostu zobaczyć. Od 7 czerwca od 19.00 na wystawie „Mój. Wrocław. Nie. Mój. Wrocław” w galerii BWA Wrocław Główny. Prace obejrzymy do 21 lipca.

Reklama

Artysta z Przedmieścia Oławskiego, który kocha kolory

Nietrudno dać się uwieść rysunkowym pracom Jakuba Plączkowskiego, który ma już we Wrocławiu zagorzałych fanów i kolekcjonerów swojej twórczości. Wywodzący się z Przedmieścia Oławskiego artysta przywodzi na myśl Nikifora Krynickiego, w którego pracach, też często sporządzanych na zwykłych kartach, dominowała (zwłaszcza w późnym okresie) zwykła kredka i zupełnie niezwykłe wyczucie koloru, perspektywy, tematów.  

Jakub Plączkowski wychodzi z kamienicy i w towarzystwie psa Gutka rozpoczyna rytualny spacer po Wrocławiu. Zanim jednak pójdą na dworzec muszą sprawdzić, czy pociąg do alkoholu Jana Gila zakopcił już cały salon. I porównać dwie prędkości - kiełbasy wystrzelonej w stronę Saturna z przyrostem brody Edyty Klacz po zażyciu leków. To w okolicy. Bo okolica jest ciekawa. Ma w tym swój udział klub nocny dla osłów, gdzie podstępem można zostać podtrutym eliksirem urody.
Jacek Słomski, kurator wystawy

Urodzony w 1982 roku Jakub Plączkowski jest od urodzenia związany z Wrocławiem i Przedmieściem Oławskim, ale też z Górnym Śląskiem (te tematy także dominują w jego twórczości).

Współpracuje z galerią ArtBrut oraz Fundacją Eudajmonia. Rysowaniem zajmuje się od 2008 roku. Jego twórczość z początku nie znalazła zrozumienia w najbliższym otoczeniu, teraz Jakub Plączkowski ma wielu entuzjastów swoich prac.

Brał udział w wystawach zbiorowych (Poza tabu VII. Niepokój i lęk, 2020; A kysz! Wystawa czasu epidemii, 2020; Poza tabu VIII. Koniec i początek, 2021) oraz indywidualnych (m.in. w Centrum na Przedmieściu w 2022 roku). 

Artysta przyjaźni się od lat z muzykiem Piotrem Damasiewiczem. Dla kolektywu muzycznego L.A.S. zaprojektował serię okładek płytowych.

Wystawa Jakuba Plączkowskiego w BWA Dworzec Główny

Wernisaż wystawy „Mój. Wrocław. Nie. Mój. Wrocław” w galerii BWA Wrocław Główny w piątek 7 czerwca o 19.00. Prace obejrzymy do 21 lipca w sali ekspozycyjnej „Galeria 3”. Wstęp na wystawę prac Jakuba Plączkowskiego jest wolny!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl