wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

26°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Potańcówka Wrocławska w strojach jak z XIX w. na dziedzińcu Ossolineum

W sobotę 8 czerwca, wyjątkowo na dziedzińcu Ossolineum, kolejna Potańcówka Wrocławska. Stylowa, bo będą tańce z okresu 1823-1923-2023 i m.in. stroje na wzór tych z początku XIX wieku. Wszystko z okazji 200-lecia obchodów Muzeum Książąt Lubomirskich, których zbiory znajdują się we wrocławskim Ossolineum. Zobaczcie szczegóły.

Reklama

Potańcówka Wrocławska na placu Wolności staje się powoli wrocławską, letnią tradycją. Ale w sobotę 8 czerwca, wyjątkowo, warto przyjść nie na plac przy Narodowym Forum Muzyki, ale na klimatyczny dziedziniec Zakładu Narodowego Ossolińskich. 

Tu czeka nas prawdziwa podróż w czasie, bo wieczór od 17.00 do 22.00 minie nam w rytmie muzyki z lat 1823-1923-2023. Te daty nie są przypadkowe – Ossolineum świętuje jubileusz 200-lecia Muzeum Książąt Lubomirskich (zbiory lwowskiej placówki są przechowywane we Wrocławiu, a wkrótce powstanie tu Muzeum Książąt Lubomirskich) i wspólnie z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego organizuje potańcówkę.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Na zdjęciu Edyta Herczyńska ze Stowarzyszenia &bdquo;Krynolina&rdquo; w Pałacu Kr&oacute;lewskim, oparta o kominek, ubrana w suknię uszytą na wz&oacute;r tych z roku 1830</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu Edyta Herczyńska ze Stowarzyszenia „Krynolina” w Pałacu Królewskim, oparta o kominek, ubrana w suknię uszytą na wzór tych z roku 1830

Jak nauczyć się kadryla – bezpłatne lekcje 8 czerwca

Już w sobotę 8 czerwca pod okiem instruktora Zespołu Tańca Dawnego Uniwersytetu Wrocławskiego nauczymy się tańczyć modnego w XVIII i XIX wieku kadryla, który wykonywało się z reguły w 4 parach. A podziwiać będziemy w nim m.in. panie ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej i Kostiumingu „Krynolina” w sukniach z pierwszej połowy XIX wieku.

Kolejne stulecie – rok 1923 – także zostanie odpowiednio muzycznie zaakcentowane szlagierami z lat 20. i 30. XX wieku. Potańcówka Wrocławska zakończy się hitami z roku 2023. Całą zabawę poprowadzi wrocławska didżejka DJ Ewelina Gra. 

Potańcówka Wrocławska 8 czerwca – wstęp bezpłatny

Wydarzenie jest bezpłatne i ma charakter otwarty, ale ze względów bezpieczeństwa liczba osób przebywających na dziedzińcu będzie ograniczona. 

Pojemność dziedzińca Ossolineum jest tu kluczowa, dlatego organizatorzy uprzedzają, że być może uczestnicy Potańcówki Wrocławskiej będą musieli poczekać, żeby wejść. Ale nie ma się czego obawiać. Na potańcówkach jest spora rotacja osób, które się bawią, więc z pewnością uda się skorzystać z tej atrakcji.

Każdy uczestnik dostanie pamiątkowy kotylion. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl