Mówi się o trudnej młodzieży i problemach, jakie dorośli miewają z nastolatkami. Ale czy potrafimy jeszcze spojrzeć ich oczami? Odnaleźć się w tym świecie i zrozumieć sprawy, z jakimi mierzą się na co dzień, choć często nie potrafią o tym rozmawiać.
To główny motyw holendersko, flamandzko, francuskiego filmu „Blisko” (oryg. Close) Lukasa Dhantona, który w zekranizowanym portrecie nastolatków zawarł ich dziecięcą radość i ból zderzenia z trudnymi emocjami.
Nominacja do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy
Oceniany jako jeden z piękniejszych filmów tegorocznego festiwalu w Cannes, nagrodzony Grand Prix „Blisko” Lukasa Dhantona, to refleksyjna opowieść o przyjaźni dwóch trzynastolatków. Intensywna, żywa relacja Léo i Rémi zostaje poddana okrutnej próbie pod presją znajomych. Plotki, pomówienia i brak życiowego doświadczenia bohaterów filmu powodują, że przyjaźń się rozpada.
Léo z powodu krzywdzącego zachowania rówieśników czuje się zagubiony. Znajduje rozwiązanie w dostosowaniu się do otoczenia i, aby uniknąć dalszych przykrych bodźców, zaczyna ranić przyjaciela.
– Do głębokiego namysłu, jak bardzo słowa ranią, niszczą i doprowadzają do rzeczy nieodwracalnych. Ku przestrodze dla wszystkich. Gra dziecięcych aktorów zachwycająca. Przez pół seansu połykałam łzy – opowiada internautka po obejrzeniu „Blisko”.
Według krytyków, film jest wspaniałym portretem psychologicznym coming-of-age (dojrzewania) i zarazem uniwersalnym podjęciem tematu akceptacji swoich błędów i nauce przeżywania najtrudniejszych emocji.
Kiedy możemy obejrzeć film „Blisko” w kinie Nowe Horyzonty?
Film „Blisko” Lukasa Dhontona obejrzeć można we Wrocławiu w sobotę (11 marca) o godzinie 16.00 w kinie Nowe Horyzonty.
Po seansie odbędzie się dyskusja z zaproszoną z ramienia wrocławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Marią Jaworską, dyplomowaną psychoterapeutką, która od lat współpracuje z dziećmi w tak zwanym „trudnym wieku”, ale nie tylko. Podczas pracy zawodowej miała styczność z dziećmi młodszymi i dorosłymi. Dla widzów będzie to okazja do podsumowania filmu i rozmowy o problemach, jakie czekają na dzieci w dzisiejszym świecie oraz o tym, jakie rozwiązania można stosować i jak uczyć dzieci samoakceptacji.