wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

28°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 19:10

wroclaw.pl strona główna

WROCŁAW Bardzo indyjsko na wrocławskim Rynku. To Festiwal Wozów

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. II Konkurs Najlepszych Dyplomów Scenografii Uczelni Artystycznych. Nagrody wręczone, zobaczcie laureatki

We wrocławskim Muzeum Teatru przyznano w piątek, 3 marca, nagrody w II Konkursie Najlepszych Dyplomów Scenografii Uczelni Artystycznych z całej Polski. W konkursie zwyciężyły – Marta Bartosik z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz Karolina Kempińska z ASP we Wrocławiu (nagroda specjalna od firmy JLL). Nagrodzone i wyróżnione prace scenografów obejrzymy do 17 kwietnia w Muzeum Teatru.

Reklama

II Konkurs Najlepszych Dyplomów Scenografii Uczelni Artystycznych

W przyszłości będziemy oglądać spektakle, do których oprawę będą projektowały niemal same kobiety. To Panie nagrodzono w dwóch konkursach – uczelnianym i tym zorganizowanym przez firmę JLL.

W kapitule konkursu zasiadali profesorowie z trzech polskich uczelni, które zgłosiły prace do konkursu (Kraków, Poznań i Wrocław- tu prof. Elżbieta Wernio z ASP, pomysłodawczyni i organizatorka konkursu), z Muzeum Teatru, zaś niezależnym członkiem kapituły była Justyna Łagowska, scenografka od lat współpracująca z Janem Klatą przy jego przedstawieniach.

Dyplom to samodzielna praca studenta, który po 5 latach może jeszcze nie realizować spektaklu, ale wypowiedzieć się jako twórca, artysta, pokazać swoje umiejętności. Do piątego roku studiów docierają ludzie, którzy łapią bakcyl teatru, którzy się odnajdują w tego rodzaju pracy - niespokojnej i wymagającej tylu umiejętności. W nagrodzonych pracach widzimy pasję, poświęcenie się, myślenie teatrem i przestrzenią.
prof. Elżbieta Wernio, Katedra Scenografii ASP we Wrocławiu

I nagroda w wysokości 15 tys. zł (od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) trafiła do rąk Marty Bartosik z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu za kostiumy i scenografię do spektaklu „Bleee…” Teatru Wielkiego w Poznaniu.

<p>Na zdjęciu wystawa w Muzeum Teatru - nagrodzone prace w II Konkursie Dyplom&oacute;w Scenografii Uczelni Artystycznych - prace Marty Bartosik</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu wystawa w Muzeum Teatru - nagrodzone prace w II Konkursie Dyplomów Scenografii Uczelni Artystycznych - prace Marty Bartosik

W uzasadnieniu jury Justyna Łagowska podkreślała, że to laur za „interesujące podejście do materii opery, za zrozumiałą i atrakcyjną dla młodego odbiorcy teatralizację magii cyrku, za perfekcyjne opracowanie koncepcji artystycznej kostiumów i przestrzeni scenicznej, za umiejętne podkreślenie kostiumem metamorfozy postaci w rytm zmieniającego się charakteru bohaterki, za świadome wprzęgnięcie rzemiosła artystycznego w wizję plastyczną spektaklu, za bogatą formę, kolorystykę i inteligentne poczucie humoru.

<p>Na zdjęciu wystawa w Muzeum Teatru - nagrodzone prace w II Konkursie Dyplom&oacute;w Scenografii Uczelni Artystycznych - Marta Bartosik odbiera nagrodę z rąk prof. Elżbiety Wernio oraz rektora wrocławskiej ASP, prof. Wojciecha Pukocza</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu wystawa w Muzeum Teatru - nagrodzone prace w II Konkursie Dyplomów Scenografii Uczelni Artystycznych - Marta Bartosik odbiera nagrodę z rąk prof. Elżbiety Wernio oraz rektora wrocławskiej ASP, prof. Wojciecha Pukocza

II nagrodę od ZAIKS-u ex aequo otrzymały Maja Mlost z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie za projekt scenografii i kostiumów do spektaklu baletowego „Święto wiosny” Igora Strawińskiego oraz Barbara Iwańczyk (także z ASP w Krakowie) za scenografię i kostiumy do „Domu Alby”.

Trzy wyróżnienia otrzymały Marta Czujowskaz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu za scenografię do spektaklu „Regał ostatnich tchnień”, Adriana Karolina Wolska (UA w Poznaniu) za projekty kostiumów do „Królowej śniegu” H. Ch. Andersena oraz Karolina Kempińska (ASP Wrocław) za scenografię do spektaklu „Pomiłość. Przeraźliwie kiczowate i banalne historie”.

Nagroda specjalna dla scenografki od JLL

Nagrodę specjalną podczas konkursu przyznała też firma JLL (specjalizująca się w zarządzaniu nieruchomościami i inwestycjami). W jury zasiadali reżyserzy Jan Klata, Maja Kleczewska, scenografka Zofia de Ines, artysta Zbigniew Libera i Anna Rębecka, przedstawicielka firmy Tétris.

Jurorzy zdecydowali, że stypendium całoroczne od firmy JLL w wysokości 60 tys. zł otrzyma Karolina Kempińska (ASP Wrocław) za scenografię do spektaklu „Pomiłość. Przeraźliwie kiczowate i banalne historie”.

<p>Na zdjęciu wystawa w Muzeum Teatru - nagrodzone prace w II Konkursie Dyplom&oacute;w Scenografii Uczelni Artystycznych - mama Karoliny Kempińskiej odbiera za c&oacute;rkę nagrodę, stypendium od firmy JLL z rąk Mateusza Boncy z JLL</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu wystawa w Muzeum Teatru - nagrodzone prace w II Konkursie Dyplomów Scenografii Uczelni Artystycznych - mama Karoliny Kempińskiej odbiera za córkę nagrodę, stypendium od firmy JLL z rąk Mateusza Boncy z JLL

Maja Kleczewska przeczytała w uzasadnieniu jury, że o wygranej zdecydowało „poczucie humoru, kreatywność, nieoczywistość i różnorodność, spójność wizji, sensualność, umiejętność współpracy z pozostałymi twórcami spektaklu, precyzyjne projekty techniczne. To tylko niektóre sformułowania, które pojawiły się w trakcie omawiania projektu. Scenografia Karoliny Kempińskiej staje się inspiracją dla aktorów, zaprasza do różnych rodzajów scenicznych działań, odpowiada rozwiązania dramaturgiczne i wizualne, zaskakuje prowadzeniem koloru, wielością form. Świat Karoliny Kempińskiej zmienia się na oczach widzów i rozpętuje teatralny żywioł”.

Wszystkie prace pokazane we Wrocławiu, były ciekawe, ale ta Karoliny Kempińskiej wyjątkowa pod różnym względami, począwszy od niezwykle interesującego plakatu poprzez ogromną pomysłowość i zaskakujące rozwiązania, jak piłkarzyki z pań i panów grające piłką sercem, czy miękka lodówka, do której można wejść. Wydało nam się, że osoba która ma takie pomysły cieszy się z pracy w teatrze, jest w tym lekkość i poczucie, że wyobraźnia nie ma końca.
Maja Kleczewska, reżyserka, członek kapituły

<p>Na zdjęciu wystawa w Muzeum Teatru - nagrodzone prace w II Konkursie Dyplom&oacute;w Scenografii Uczelni Artystycznych - tu nagrodzona stypendium praca Karoliny Kempińskiej</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu wystawa w Muzeum Teatru - nagrodzone prace w II Konkursie Dyplomów Scenografii Uczelni Artystycznych - tu nagrodzona stypendium praca Karoliny Kempińskiej

Wystawa dyplomów w Muzeum Teatru

Na dwóch piętrach niewielkiego Muzeum Teatru obejrzymy wszystkie nagrodzone prace młodych scenografek. Wystawa potrwa do 17 kwietnia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama