II Konkurs Najlepszych Dyplomów Scenografii Uczelni Artystycznych
W przyszłości będziemy oglądać spektakle, do których oprawę będą projektowały niemal same kobiety. To Panie nagrodzono w dwóch konkursach – uczelnianym i tym zorganizowanym przez firmę JLL.
W kapitule konkursu zasiadali profesorowie z trzech polskich uczelni, które zgłosiły prace do konkursu (Kraków, Poznań i Wrocław- tu prof. Elżbieta Wernio z ASP, pomysłodawczyni i organizatorka konkursu), z Muzeum Teatru, zaś niezależnym członkiem kapituły była Justyna Łagowska, scenografka od lat współpracująca z Janem Klatą przy jego przedstawieniach.
I nagroda w wysokości 15 tys. zł (od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) trafiła do rąk Marty Bartosik z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu za kostiumy i scenografię do spektaklu „Bleee…” Teatru Wielkiego w Poznaniu.
W uzasadnieniu jury Justyna Łagowska podkreślała, że to laur za „interesujące podejście do materii opery, za zrozumiałą i atrakcyjną dla młodego odbiorcy teatralizację magii cyrku, za perfekcyjne opracowanie koncepcji artystycznej kostiumów i przestrzeni scenicznej, za umiejętne podkreślenie kostiumem metamorfozy postaci w rytm zmieniającego się charakteru bohaterki, za świadome wprzęgnięcie rzemiosła artystycznego w wizję plastyczną spektaklu, za bogatą formę, kolorystykę i inteligentne poczucie humoru.
II nagrodę od ZAIKS-u ex aequo otrzymały Maja Mlost z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie za projekt scenografii i kostiumów do spektaklu baletowego „Święto wiosny” Igora Strawińskiego oraz Barbara Iwańczyk (także z ASP w Krakowie) za scenografię i kostiumy do „Domu Alby”.
Trzy wyróżnienia otrzymały Marta Czujowskaz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu za scenografię do spektaklu „Regał ostatnich tchnień”, Adriana Karolina Wolska (UA w Poznaniu) za projekty kostiumów do „Królowej śniegu” H. Ch. Andersena oraz Karolina Kempińska (ASP Wrocław) za scenografię do spektaklu „Pomiłość. Przeraźliwie kiczowate i banalne historie”.
Nagroda specjalna dla scenografki od JLL
Nagrodę specjalną podczas konkursu przyznała też firma JLL (specjalizująca się w zarządzaniu nieruchomościami i inwestycjami). W jury zasiadali reżyserzy Jan Klata, Maja Kleczewska, scenografka Zofia de Ines, artysta Zbigniew Libera i Anna Rębecka, przedstawicielka firmy Tétris.
Jurorzy zdecydowali, że stypendium całoroczne od firmy JLL w wysokości 60 tys. zł otrzyma Karolina Kempińska (ASP Wrocław) za scenografię do spektaklu „Pomiłość. Przeraźliwie kiczowate i banalne historie”.
Maja Kleczewska przeczytała w uzasadnieniu jury, że o wygranej zdecydowało „poczucie humoru, kreatywność, nieoczywistość i różnorodność, spójność wizji, sensualność, umiejętność współpracy z pozostałymi twórcami spektaklu, precyzyjne projekty techniczne. To tylko niektóre sformułowania, które pojawiły się w trakcie omawiania projektu. Scenografia Karoliny Kempińskiej staje się inspiracją dla aktorów, zaprasza do różnych rodzajów scenicznych działań, odpowiada rozwiązania dramaturgiczne i wizualne, zaskakuje prowadzeniem koloru, wielością form. Świat Karoliny Kempińskiej zmienia się na oczach widzów i rozpętuje teatralny żywioł”.
Wystawa dyplomów w Muzeum Teatru
Na dwóch piętrach niewielkiego Muzeum Teatru obejrzymy wszystkie nagrodzone prace młodych scenografek. Wystawa potrwa do 17 kwietnia.