wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 09:11

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. II Konkurs Najlepszych Dyplomów Scenografii Uczelni Artystycznych. Nagrody wręczone, zobaczcie laureatki

We wrocławskim Muzeum Teatru przyznano w piątek, 3 marca, nagrody w II Konkursie Najlepszych Dyplomów Scenografii Uczelni Artystycznych z całej Polski. W konkursie zwyciężyły – Marta Bartosik z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz Karolina Kempińska z ASP we Wrocławiu (nagroda specjalna od firmy JLL). Nagrodzone i wyróżnione prace scenografów obejrzymy do 17 kwietnia w Muzeum Teatru.

Reklama

II Konkurs Najlepszych Dyplomów Scenografii Uczelni Artystycznych

W przyszłości będziemy oglądać spektakle, do których oprawę będą projektowały niemal same kobiety. To Panie nagrodzono w dwóch konkursach – uczelnianym i tym zorganizowanym przez firmę JLL.

W kapitule konkursu zasiadali profesorowie z trzech polskich uczelni, które zgłosiły prace do konkursu (Kraków, Poznań i Wrocław- tu prof. Elżbieta Wernio z ASP, pomysłodawczyni i organizatorka konkursu), z Muzeum Teatru, zaś niezależnym członkiem kapituły była Justyna Łagowska, scenografka od lat współpracująca z Janem Klatą przy jego przedstawieniach.

Dyplom to samodzielna praca studenta, który po 5 latach może jeszcze nie realizować spektaklu, ale wypowiedzieć się jako twórca, artysta, pokazać swoje umiejętności. Do piątego roku studiów docierają ludzie, którzy łapią bakcyl teatru, którzy się odnajdują w tego rodzaju pracy - niespokojnej i wymagającej tylu umiejętności. W nagrodzonych pracach widzimy pasję, poświęcenie się, myślenie teatrem i przestrzenią.
prof. Elżbieta Wernio, Katedra Scenografii ASP we Wrocławiu

I nagroda w wysokości 15 tys. zł (od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) trafiła do rąk Marty Bartosik z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu za kostiumy i scenografię do spektaklu „Bleee…” Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Na zdjęciu wystawa w Muzeum Teatru - nagrodzone prace w II Konkursie Dyplom&oacute;w Scenografii Uczelni Artystycznych - prace Marty Bartosik</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu wystawa w Muzeum Teatru - nagrodzone prace w II Konkursie Dyplomów Scenografii Uczelni Artystycznych - prace Marty Bartosik

W uzasadnieniu jury Justyna Łagowska podkreślała, że to laur za „interesujące podejście do materii opery, za zrozumiałą i atrakcyjną dla młodego odbiorcy teatralizację magii cyrku, za perfekcyjne opracowanie koncepcji artystycznej kostiumów i przestrzeni scenicznej, za umiejętne podkreślenie kostiumem metamorfozy postaci w rytm zmieniającego się charakteru bohaterki, za świadome wprzęgnięcie rzemiosła artystycznego w wizję plastyczną spektaklu, za bogatą formę, kolorystykę i inteligentne poczucie humoru.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Na zdjęciu wystawa w Muzeum Teatru - nagrodzone prace w II Konkursie Dyplom&oacute;w Scenografii Uczelni Artystycznych - Marta Bartosik odbiera nagrodę z rąk prof. Elżbiety Wernio oraz rektora wrocławskiej ASP, prof. Wojciecha Pukocza</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu wystawa w Muzeum Teatru - nagrodzone prace w II Konkursie Dyplomów Scenografii Uczelni Artystycznych - Marta Bartosik odbiera nagrodę z rąk prof. Elżbiety Wernio oraz rektora wrocławskiej ASP, prof. Wojciecha Pukocza

II nagrodę od ZAIKS-u ex aequo otrzymały Maja Mlost z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie za projekt scenografii i kostiumów do spektaklu baletowego „Święto wiosny” Igora Strawińskiego oraz Barbara Iwańczyk (także z ASP w Krakowie) za scenografię i kostiumy do „Domu Alby”.

Trzy wyróżnienia otrzymały Marta Czujowskaz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu za scenografię do spektaklu „Regał ostatnich tchnień”, Adriana Karolina Wolska (UA w Poznaniu) za projekty kostiumów do „Królowej śniegu” H. Ch. Andersena oraz Karolina Kempińska (ASP Wrocław) za scenografię do spektaklu „Pomiłość. Przeraźliwie kiczowate i banalne historie”.

Nagroda specjalna dla scenografki od JLL

Nagrodę specjalną podczas konkursu przyznała też firma JLL (specjalizująca się w zarządzaniu nieruchomościami i inwestycjami). W jury zasiadali reżyserzy Jan Klata, Maja Kleczewska, scenografka Zofia de Ines, artysta Zbigniew Libera i Anna Rębecka, przedstawicielka firmy Tétris.

Jurorzy zdecydowali, że stypendium całoroczne od firmy JLL w wysokości 60 tys. zł otrzyma Karolina Kempińska (ASP Wrocław) za scenografię do spektaklu „Pomiłość. Przeraźliwie kiczowate i banalne historie”.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Na zdjęciu wystawa w Muzeum Teatru - nagrodzone prace w II Konkursie Dyplom&oacute;w Scenografii Uczelni Artystycznych - mama Karoliny Kempińskiej odbiera za c&oacute;rkę nagrodę, stypendium od firmy JLL z rąk Mateusza Boncy z JLL</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu wystawa w Muzeum Teatru - nagrodzone prace w II Konkursie Dyplomów Scenografii Uczelni Artystycznych - mama Karoliny Kempińskiej odbiera za córkę nagrodę, stypendium od firmy JLL z rąk Mateusza Boncy z JLL

Maja Kleczewska przeczytała w uzasadnieniu jury, że o wygranej zdecydowało „poczucie humoru, kreatywność, nieoczywistość i różnorodność, spójność wizji, sensualność, umiejętność współpracy z pozostałymi twórcami spektaklu, precyzyjne projekty techniczne. To tylko niektóre sformułowania, które pojawiły się w trakcie omawiania projektu. Scenografia Karoliny Kempińskiej staje się inspiracją dla aktorów, zaprasza do różnych rodzajów scenicznych działań, odpowiada rozwiązania dramaturgiczne i wizualne, zaskakuje prowadzeniem koloru, wielością form. Świat Karoliny Kempińskiej zmienia się na oczach widzów i rozpętuje teatralny żywioł”.

Wszystkie prace pokazane we Wrocławiu, były ciekawe, ale ta Karoliny Kempińskiej wyjątkowa pod różnym względami, począwszy od niezwykle interesującego plakatu poprzez ogromną pomysłowość i zaskakujące rozwiązania, jak piłkarzyki z pań i panów grające piłką sercem, czy miękka lodówka, do której można wejść. Wydało nam się, że osoba która ma takie pomysły cieszy się z pracy w teatrze, jest w tym lekkość i poczucie, że wyobraźnia nie ma końca.
Maja Kleczewska, reżyserka, członek kapituły

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Na zdjęciu wystawa w Muzeum Teatru - nagrodzone prace w II Konkursie Dyplom&oacute;w Scenografii Uczelni Artystycznych - tu nagrodzona stypendium praca Karoliny Kempińskiej</p> fot. Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu wystawa w Muzeum Teatru - nagrodzone prace w II Konkursie Dyplomów Scenografii Uczelni Artystycznych - tu nagrodzona stypendium praca Karoliny Kempińskiej

Wystawa dyplomów w Muzeum Teatru

Na dwóch piętrach niewielkiego Muzeum Teatru obejrzymy wszystkie nagrodzone prace młodych scenografek. Wystawa potrwa do 17 kwietnia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl