wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Festiwal Nowe Horyzonty 2023 we Wrocławiu. Wielkie święto kina (PROGRAM, BILETY)
Kliknij, aby powiększyć
Widzowie podczas seansu Festiwalu Nowe Horyzonty w Rynku. Widać telebim oraz wyświetlany na nim film, w tle kamienice Tomasz Hołod/archiwum wroclaw.pl
Widzowie podczas seansu Festiwalu Nowe Horyzonty w Rynku. Widać telebim oraz wyświetlany na nim film, w tle kamienice

To już 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Święto kina rozpocznie się we Wrocławiu 20 lipca 2023, podobnie jak towarzysząca mu edycja online. Łącznie pokazanych zostanie 251 obrazów podczas 600 seansów! Sprawdź program i ceny biletów Festiwalu Nowe Horyzonty 2023.

Reklama

Dokładny program 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty poznaliśmy we wtorek 4 lipca o 12.00. We Wrocławiu zobaczymy m.in. filmy przywiezione z wielkich światowych festiwali (z Cannes, Wenecji, czy Sundance).

Festiwal Nowe Horyzonty 2023 – hity wielkich festiwali

Wśród wyschniętych traw, reż. Nuri Bilge Ceylan (Nagroda aktorska w Cannes dla Merve Dizdar)

Młody nauczyciel plastyki ma nadzieję, że zostanie powołany do Stambułu, po obowiązkowej pracy w małej wiosce w Anatolii. Po długim oczekiwaniu traci wszelką nadzieję na ucieczkę z ponurego życia, kiedy zostaje oskarżony o wykorzystywanie swojej pozycji w kontaktach z uczennicą. Jego koleżanka, nauczycielka Nuray (w tej roli nagrodzona Merve Dizdar) staje się ważną postacią w tym trudnym życiowym momencie. Intrygujący, ponad 3-godzinny film.  

Odwieczna córka, reż. Joanna Hogg (Film pokazywany podczas Festiwalu w Wenecji)

Aktorski majstersztyk w wykonaniu Tildy Swinton, która gra rolę matki i córki. Rosalind i Julie spędzają wspólnie czas w staroświeckim hotelu – niegdyś posiadłości należącej do ciotki Rosalind. Mroczny, pełen zakamarków, opustoszały (jest po sezonie) budynek niepostrzeżenie zamienia się w nawiedzony dom, w którym duchy przenikają nie tylko przez ściany, ale i przez skórę, drążąc ścieżki prosto do bijącego serca.

Jak podkreśla kuratorka i dyrektorka artystyczna Małgorzata Sadowska, to mistrzowsko prowadzona opowieść niesamowita, ale też niesamowita opowieść o relacji matki i dziecka, która jest rodzajem wzajemnego nawiedzenia, a kino Hogg – jak zawsze przenikliwie – portretuje relacyjne procesy i mechanizmy, zaś fenomenalne aktorstwo Swinton w pełni uosabia ten skomplikowany cielesno-duchowy splot.

Club Zero, reż. Jessica Hausner (film pokazywany na tegorocznym Festiwalu w Cannes)

Międzynarodowa koprodukcja z Mią Wasikowską w roli głównej. Aktorka tym razem gra rolę nauczycielki z elitarnej szkoły. Pani Novak tworzy silną, ale jednocześnie niebezpieczną więź ze swoimi uczniami, która strukturą zaczyna przypominać sektę. Portal „Ioncinema” umieścił film Hausner na swojej liście najbardziej oczekiwanych premier 2023 roku.

Bulion i inne namiętności, reż. Trần Anh Hùng (prezentowany w tym roku na Festiwalu w Cannes)

Niezwykle smakowity film, który wciąga w świat doskonałej francuskiej kuchni, ale przede wszystkim w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia. Akcja rozgrywa się w II połowie XIX wieku, a bohaterami są znakomita kucharka Eugenie (Juliette Binoche) i znany smakosz, gastronom Dodin (Benoît Magimel), którzy od 20 lat razem gotują, tworzą przepisy i wydają wielkie przyjęcia.

Rozmawiają ze sobą głównie za pośrednictwem potraw, przygotowując wspaniałe buliony, sosy, przepiórki, turboty, warzywa z własnego ogrodu czy spektakularne desery. Świat, który wspólnie tworzą, pomaga im przetrwać najtrudniejsze życiowe momenty, a ich relacja przez lata ewoluuje. Ciekawostką jest fakt, że za oprawę kulinarną filmu odpowiada Pierre Gagnaire, nagradzany wieloma gwiazdkami Michelin słynny francuski szef kuchni.

No Bears, reż. Jafar Panahi (Nagroda Specjalna Jury za reżyserię na festiwalu w Wenecji)

Dzieło Irańczyka to film na poły autobiograficzny, a nawet autokrytyczny, misternie zacierający ślady między fikcją i dokumentem, do tego podszyty napięciem godnym rasowego thrillera;

Blue Jean, reż. Georgia Oakley (Independent British Film Awards)

Debiut Brytyjki brawurowo opowieść z lat 80. w rytm przebojów z tamtych lat, ale filmowy hit wybrzmiewa – szczególnie nad Wisłą – zaskakująco współcześnie, bo historia z Tchatcherowskiej Anglii dotyczy praw gejów i lesbijek, zaś główna bohaterka, nauczycielka, zmuszona jest prowadzić podwójne życie. 

Samsara, reż. Lois Patiño (Nagroda Specjalna Jury sekcji Encounters na 73. Berlinale)

Ten magiczny, wypełniony współczuciem, łagodny, a przy tym przeszywający film zabiera nas do Laosu i zostawia pośród oszałamiającej, bujnej natury, wśród młodziutkich buddyjskich mnichów, u łoża Mony, której pewien chłopiec czyta Tybetańską księgę umarłych, by pomóc jej przeprawić się na tamten świat;

Tótem. reż. Lill Avilès (prezentowany w sekcji konkursowej tegorocznego Berlinale)

W filmie obserwujemy precyzyjnie skonstruowany mikrokosmos rodziny w obliczu straty jej centralnej postaci. To opowieść o sile więzów – świetnie wyreżyserowana, cierpliwa i wzruszająca.

Festiwal Nowe Horyzonty 2023 – film otwarcia i zamknięcia

Film otwarcia – Perfect Days, reż. Wim Wenders

Wim Wenders opowiada historię japońskiego everymana, dla którego każdy dzień wypełniony jest czynnościami składającymi się na poezję codzienności. Mieszkający we współczesnym Tokio Hirayama (w tej roli fantastyczny Kōji Yakusho, nagrodzony za swoją rolę na festiwalu w Cannes) to człowiek małomówny i zamknięty w sobie, jednak przepełniony miłością do świata i innych.

Dyrektor festiwalu Marcin Pieńkowski zwraca uwagę, że podążając za bohaterem, odkrywamy kolejne rytuały, w które angażuje się on z całkowitym oddaniem. Z czasem nawet prozaiczna praca Hirayamy, porządkującego miejskie toalety (każda jest architektonicznym arcydziełem), okazuje się niezwykłym ceremoniałem. Ścieżką dźwiękową jego życia stają się harmonijne dźwięki tokijskiej ulicy oraz utwory w wykonaniu The Velvet Underground, Lou Reeda, Patti Smith i Niny Simone. Film Wendersa to uzdrawiające kino zmieniające codzienność w magię.

Film zamknięcia – Przejścia, reż. Ira Sachs (jeden z przebojów Festiwalu Sundance)

Filmowiec Tomas (Franz Rogowski) poznaje w kawiarni Agathe (Adele Exarchopoulos) i zaczyna namiętny romans, choć ma męża, lojalnego i czułego (Ben Wishaw). Reżyser portretuje związki z ich wzlotami i upadkami, tym razem jednak eksplorując coś jeszcze: artystowskie ego.

Jak pisze kuratorka i dyrektorka artystyczna Nowych Horyzontów Małgorzata Sadowska, Tomas jest modelowym narcyzem, figurą jak z Fassbindera: nie wahającym się użyć podstępu, manipulacji i nawet przemocy – bez względu na to, czy znajduje się na planie filmowym czy właśnie z niego zszedł. Przejścia są więc i filmem o trójkącie i o miłości własnej, która choć czasem tworzy wspaniałe dzieła, w życiu niszczy każdego, kto znajdzie się w jej zasięgu.

Festiwal Nowe Horyzonty 2023 – premierowe seriale Netflixa

Podczas festiwalu (w poniedziałek 24 lipca, godz. 18.30) będziemy mieli okazję, aby obejrzeć przedpremierowy pokaz (z udziałem twórców) trzech pierwszych odcinków polskich seriali Netflixa. W menu jest „Informacja zwrotna” Leszka Dawida na podstawie książki Jakuba Żulczyka (bohaterem jest grany przez Arkadiusza Jakubika były muzyk rockowy, który jedzie w szaloną podróż w najciemniejsze zakamarki Warszawy i ludzkiej psychiki, aby odnaleźć zaginionego syna), „Infamia” Anny Maliszewskiej i Kuby Czekaja (opowieść o nastoletniej Romce Gicie z Zofią Jastrzębską, która po latach życia w Walii, przeprowadza się do rodzinnej Polski) oraz „Absolutni debiutanci” Kamili Tarabury i Katarzyny Warzechy (o poszukiwaniu wolności przez dwójkę dziewiętnastolatków, chcących nakręcić odważny film o miłości i dostać się do szkoły filmowej z Martyną Byczkowską w roli głównej).

Bilety w cenie 27 zł trafią do sprzedaży 6 lipca na stronie nowehoryzonty.pl. W pokazie będą mogły wziąć udział również osoby posiadające festiwalowe karnety i akredytacje (po wcześniejszym zarezerwowaniu miejsca w systemie rezerwacji).

Festiwal Nowe Horyzonty 2023 – darmowe seanse w Rynku

Od piątku 21 lipca ruszają darmowe seanse filmowe, a słynne tytuły obejrzymy na ogromnym ekranie w rynku. Zobaczcie, jakie filmy zaplanowano od 21-30 lipca. Start wszystkich seansów po zmroku, o 22.00, wstęp jest darmowy, ale trzeba przyjść wcześniej (aby zająć jedno z plastikowych krzesełek), bądź zaopatrzyć się we własne siedzisko.

  • 21 lipca 2023 – W trójkącie, reż. Ruben Östlund
  • 22 lipca 2023 – Łowca androidów (final cut), reż. Ridley Scott
  • 23 lipca 2023 – IO, reż. Jerzy Skolimowski
  • 24 lipca 2023 – Blisko, reż. Lukas Dhont
  • 25 lipca 2023 – Silent Twins, reż. Agnieszka Smoczyńska
  • 26 lipca 2023 – 2001: Odyseja kosmiczna, reż. Stanley Kubrick
  • 27 lipca 2023 – Wielka droga, reż. Michał Waszyński
  • 28 lipca 2023 – Podejrzana, reż. Park Chan-wook
  • 29 lipca 2023 – Przed wschodem słońca, reż. Richard Linklater
  • 30 lipca 2023 – Pięć diabłów, reż. Léa Mysius

Festiwal Nowe Horyzonty 2023 – retrospektywy

Wang Bing, Satyajit Ray, Alice Diop i Alain Robbe-Grillet to bohaterowie retrospektyw 23. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty.

Retrospektywa Alice Diop

Urodzona w 1979 roku we Francji Alice Diop jest pierwszą czarną reżyserką, której film reprezentował Francję w rywalizacji o Oscara. Jej fabularny debiut „Saint Omer” był również wydarzeniem ostatniego festiwalu w Wenecji, skąd wyjechał z nagrodą za najlepszy debiut oraz Nagrodą Jury. Diop, córka imigrantów i robotników z przedmieść, studiowała na Sorbonie i w La Femis, jest szczególnie wyczulona na wątek zdrady korzeni, bezpośrednio wiążący się z awansem społecznym. W jednym z wywiadów mówiła, że warunkiem sukcesu we francuskim społeczeństwie jest opuszczenie przedmieść, porzucenie ich. „To miejsca, do których się nie wraca, których należy się wstydzić. Wszystko to w imię asymilacji, którego to pojęcia szczerze nienawidzę”. 

Podczas retrospektywy obejrzymy „Saint Omer”, opowieść ujętą w ramy pasjonującego dramatu sądowego, w którym śledzimy proces młodej, czarnej kobiety oskarżonej o zabicie swojej 15-miesięcznej córki. Choć na początku wina Laurence wydaje się być bezdyskusyjna, to wraz z rozwojem sprawy słowa oskarżonej oraz zeznania świadków wstrząsają przekonaniami obserwujących proces i podważają nasz własny osąd.

Retrospektywa Wang Binga

Wang Bing to urodzony w chińskim mieście Xian 56-letni niezależny twórca, reżyser, fotograf i artysta wizualny, twórca monumentalnych dokumentalnych esejów i intymnych portretów zbiorowości. Zdobył Złotego Leoparda na festiwalu w Locarno (Pani Fang, 2017), jest twórcą filmów prezentowanych w Cannes, Rotterdamie i Wenecji, ale także artystą obecnym na najważniejszych prezentacjach sztuki nowoczesnej (m.in. documenta 14) i w czołowych galeriach (solowe wystawy m.in. w Museo Reina Sofia, Magician Space czy Centre Pompidou).

W trakcie festiwalu obejrzymy 9 filmów reżysera, unikatem będzie monumentalne dzieło-instalacja „15 godzin” trwające...dokładnie 15 godzin! Reżyser pokazuje wnętrze szwalni w Shenyang na północnym wschodzie Chin i pracę, której efekty kupujemy w sieciówkach.

Retrospektywa Alaina Robbe-Grilleta

Zmarły w 2008 roku Francuz przeszedł do historii literatury jako kluczowy autor francuskiej nowej powieści, ale był też reżyserem, intelektualistą i socialite – bywalcem salonów. Jego wysoce stylizowane, nieco pornograficzne powieści (Żaluzja, W labiryncie, Gumy) wywołały powszechne kontrowersje, zaś tematy i fascynacje w nich poruszone znalazły swoje odbicie w filmowej twórczości Francuza. w swoich dziełach łączył nowofalowy eksperyment, tradycję libertyńską i surrealistyczną. Jego kino jest oryginalnym, fascynującym zjawiskiem, nie poddającym się prostym kategoryzacjom.

Jego szkatułkowe, zawiłe filmy łączą elementy gatunkowe z eksperymentalnym językiem filmowym spod znaku Nowej Fali. Enigmatyczne, ale erudycyjne, pełne humoru i intelektualnej zabawy kino Robbe-Grilleta nasycone jest obrazami intensywnie i przewrotnie erotycznymi. 

Retrospektywa Satyajita Raya

Urodzony w Kalkucie w 1921 roku, był wnuczkiem sławnego pisarza i przemysłowca oraz synem popularnego satyryka, częścią liberalnej bengalskiej elity i wychowankiem uczelni w Shantiniketan założonej przez noblistę Rabindranatha Tagore’a – pisarza, poetę i twórcę alternatywnego systemu edukacji.

Ray czerpał inspiracje z Bengalu, wielojęzycznych Indii i Zachodu, by zbudować własny model kina: wybitnie autorski, głęboko wpisany w lokalną kulturę i naznaczony ambicją stworzenia stylu filmowego na miarę niepodległej od 1947 roku ojczyzny. Dzieła Raya od samego początku podróżowały jednak po świecie, zdobywając popularność w USA, Europie i na prestiżowych festiwalach. Jego sensualne i refleksyjne kino od dekad znajduje się w globalnym kanonie – nie tyle jako samotna bengalska wyspa, ile zbiór obrazów i opowieści, które dialogują z twórczością innych mistrzów i mistrzyń kina.

CAŁY PROGRAM NOWYCH HORYZONTÓW 2023

Bilety na Nowe Horyzonty w sprzedaży od 6 lipca 2023 

Sprzedaż biletów na tegoroczny Festiwal Nowe Horyzonty rozpocznie się 6 lipca o godz. 12.00 przez stronę festiwalową. W kasie kupimy bilety od 19 lipca (w Kinie Nowe Horyzonty), a od 21 lipca w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Od 20 lipca od 8.30 posiadacze karnetów mogą rezerwować już seanse. Tegoroczna edycja odbędzie się w dwóch kinach – Nowe Horyzonty i Dolnośląskie Centrum Filmowe.

Ceny biletów na Festiwal Nowe Horyzonty 2023

23 zł – pojedynczy bilet 27 zł – bilet na pokazy filmów w cyklu Visa Pokazy Galowe 35 zł – bilet na galę otwarcia oraz na galę wręczenia nagród 17 zł – bilet na pokazy filmów w cyklu Młode Horyzonty 19 zł – bilet dla posiadaczy Karty Przyjaciela Kina Nowe Horyzonty* i posiadaczy aktywnego statusu podatnika Nasz Wrocław*

Na pokazy online’owe zostaną przygotowane osobne pakiety dostępów.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl