Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Bogata w sukcesy, niezwykle wyrazista i nierzadko kontrowersyjna kariera Natalii LL (1937 – 2022) początek miała we Wrocławiu, dokąd artystka przeniosła się na studia. Dyplom obroniła w roku 1963 w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (dzisiejszej ASP). Rok wcześniej wykonała zdjęcie „Egzystencje I”, za które nagrodzona została na Ogólnopolskim Festiwalu Fotografii Studenckiej w Toruniu. To wydarzenie uznała za początek swojej kariery.
Przegląd fotografii, filmu i rzeźby
„Egzystencje I” to najwcześniejsza praca prezentowana na wystawie „Natalia LL. AD INITIUM” w galerii Neon przy ul. Traugutta 19/21 (szklany budynek ASP we Wrocławiu). — Jest to jedno ujęcie z rozbudowanego cyklu, w którym Natalia uwieczniła swoich najbliższych. Nawiązująca do egzystencjalizmu i poetyki kina włoskiego — pisze historyk sztuki Mateusz Kozieradzki, prezes zarządu fundacji ZW, która organizuje wydarzenie wraz akademią.
Główną część wystawy organizatorzy zbudowali wokół autoportretów Natalii LL. — Od nurtów konceptualnych, objawiających się poprzez rejestrowanie zastałej, często błahej rzeczywistości jak sen czy jedzenie, z kultową „Sztuką konsumpcyjną”, w której to artystka użyła modelek zmysłowo bawiących się jedzeniem, tworząc z nich swoje alter ego; poprzez eksperymentowanie z konwencją erotyzmu, władzy w „Aksamitnym terrorze” lub zabawy z widzem w „Sztuce zwierzęcej”; na autoportretach dotyczących śmierci, choroby i przemijania kończąc — wylicza Kozieradzki.
Współzałożyciel fundacji twierdzi, że sztuka Natalii LL była opowieścią o jej życiu, ponieważ znajdowała się pod wpływem otaczającego ją świata, kultury, ale również aspektów osobistych, takich jak choroby i stany emocjonalne. Artystka poprzez sztukę stworzyła swój własny świat i mogła w nieskrępowany i pełny sposób opowiadać o sobie.
W opisie wydarzenia czytamy, że wystawa to nie tylko autoportrety, lecz przegląd interdyscyplinarnej twórczości Natalii LL: od fotografii, która była jej ulubionym medium, przez film, działania o charakterze performatywnym, na rzeźbie kończąc.
Doktor honoris causa wrocławskiej ASP
Tytuł wystawy odnosi się do „początku”. — Po wielu dekadach sztuka Natalii LL wraca na akademię. W tytułowym „ad initium” doszukiwać możemy się nie tyle powrotu do źródeł, bo te w przypadku młodej Natalii były osadzone w domu rodzinnym, gdzie rozwijała się przy wsparciu pełnych twórczej pasji rodziców, co powrotu do początków – to właśnie wrocławska ASP zmieniła młodą adeptkę sztuki w profesjonalną artystkę — wyjaśnia Mateusz Kozieradzki.
Wystawa, inaugurująca rok akademicki 2022/2023 trwa od 5 do 29 października, ale oficjalne otrawcie zaplanowano 17 października. Wernisaż odbędzie się o godz. 18.00. Wydarzenie jest związane z nadaniem Natalii Lach-Lachowicz doktoratu honorowego Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Po raz pierwszy: prace z elementami szklanymi
Wystawie w galerii Neon towarzyszy prezentacja „Natalia L" w Ośrodku Dokumentacji Sztuki ASP przy ul. Traugutta 19/21.
Prezentowane tam prace pochodzą z okresu studiów. „To bardzo ważny i jednocześnie najmniej rozpoznawalny okres jej twórczości. Po raz pierwszy pokazane zostaną elementy jej pracy dyplomowej ze szkła, który zaprojektowała pod kierunkiem prof. Dawskiego wraz z wykonaną przez siebie dokumentacją fotograficzną. Dodatkowo zaprezentujemy kolekcję kilkunastu wielkoformatowych zdjęć z czasów studiów artystki, w tym nagrodzony w Toruniu cykl „Egzystencje”. Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji Sztuki ASP we Wrocławiu.”
Wątki filozoficzne, magiczne i religijne
Natalia Lach-Lachowicz urodziła się w 1937 roku w Żywcu. Zajmowała się malarstwem, rzeźbą, instalacją, fotografią, wideo, performansem oraz rysunkiem. W swej twórczości wykorzystywała fotograficzne eksperymenty, podejmowała wątki filozoficzne, magiczne i religijne, była jedną z najbardziej wyrazistych i znanych polskich artystek współczesnych. Była uczestniczką wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Holandii i Czechach. Odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, laureatka nagrody im. Katarzyny Kobro.ASP Wrocław
Natalia LL zmarła 12 sierpnia 2022 roku w wieku 85 lat. Spoczęła na miejscu honorowym na cmentarzu Osobowickim. Więcej o niej i jej pracach w tekście „W sierpniu odeszła Natalia LL. Gdzie we Wrocławiu można obejrzeć jej prace?”.
Zbiórka pieniędzy na ośrodek sztuki w Toruniu
Fundacja ZW, powołana przez Natalię LL i Mateusza Kozieradzkiego w 2019 roku, zbiera na Zrzutce pieniądze na kupienie i wyremontowanie budynku w Toruniu, w którym planuje otworzyć:
- stałą galerię archiwum Natalii LL, prezentująca twórczość artystki w szerokim artystycznym kontekście;
- galerie wystaw stałych oraz czasowych;
- galerię przeznaczoną do prezentacji twórczości osób młodych;
- sale edukacyjne.
Jak piszą osoby z fundacji, ma to być miejsce, w którym sztuka będzie mogła być w pełni niezależna i dostępna dla wszystkich, idąc za słowami Natalii LL: „tylko w rzeczywistości sztuki stajemy się autentycznie wolni”.
Źródło: materiały organizatorów