Edyta Stein – zwykła-niezwykła kobieta
Jest rodowitą Breslauerką. Urodziła się 12 października 1891 r., w żydowskie święto Jom Kippur (Dzień Pojednania). Ale data urodzin nie miała wpływu na jej przyszłość – w nastoletnim wieku deklarowała się jako ateistka.
Potem były studia na Śląskim Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma we Wrocławiu (germanistyka, historia i psychologia pod kierunkiem Williama Sterna), następnie na Uniwersytecie Georga-Augusta w Getyndze pod kierunkiem słynnego Edmunda Husserla (u którego pisała też doktorat), wreszcie na Uniwersytecie Albrechta i Ludwika we Fryburgu.
Przemiana duchowa Edyty Stein spowodowana była przez wiele czynników, ale jednym z najbardziej znaczących była śmierć znajomego w czasie I wojny światowej. Za sprawą wdowy po przyjacielu, ewangeliczki, przeżyła nawrócenie. Świadkiem była przyjaciółka Hedwig Conrad-Martius, która towarzyszyła Edycie Stein podczas jej katolickiego chrztu i komunii świętej – 1 stycznia 1922 roku.
Komiks o Edycie Stein – popkulturowo o świętej
Od tego ważnego momentu zaczyna się komiks „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy”, a kończy na śmierci Edyty, wówczas już karmelitanki bosej (która przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża), w komorze gazowej obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau 9 sierpnia 1942 roku.
Dokładna biografia Edyty Stein na stronie www.wroclaw.pl/rok-edyty-stein.
Przedstawienie niezwykłej drogi duchowej i niełatwych wyborów Edyty Stein w popkulturowej formie to doskonała okazja, by przybliżyć jej postać młodemu pokoleniu.
A szczególnie warto, bo Stein była niezwykle postępową kobietą. Studiowała w czasach, gdy obecność kobiet na uniwersytetach była znikoma, toczyła poważne intelektualne debaty z najbardziej znaczącymi niemieckimi filozofami – Edmundem Husserlem i Maksem Schellerem.
Porzuciła doskonale rozwijającą się karierę naukową, by stać się zakonnicą, jej decyzja była starannie przemyślana i wyjątkowo trudna. Żydowskiej rodzinie niełatwo było zaakceptować tak radykalną decyzję.
O komiksie, który wydał Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, przeczytamy właśnie o rozterkach, jakie towarzyszyły Edycie Stein, o jej odważnych decyzjach, pobycie w Karmelu. Wszystko na tle zmieniającej się rzeczywistości, dojścia nazistów do władzy i początku II wojny światowej.
Autorem świetnych ilustracji jest Martin Venter, który ilustrował już m.in. książkę „Zryw” o „Solidarności Walczącej”. Tekst napisał Juliusz Woźny, który pisze o sztuce i historii Wrocławia i Dolnego Śląska, jest autorem i współautorem kilku komiksów – m.in. „Pierścień generała Hallera”, „Gwiaździsta eskadra”, „Wyrok”, „Odwet”, „1241” i „Orędzie”.
Edyta Stein – obecna we Wrocławiu
- Dom Edyty Stein – ul. Nowowiejska 38 (dawna Michaelisstrasse)
Należał do rodziny Steinów od 1910 roku, a przyszła święta mieszkała tu z matką i rodzeństwem.
W 1939 roku władze nazistowskie odebrały dom rodzinie Steinów, przekazując go mistrzowi murarskiemu Oscarowi Jandelowi. Po wojnie budynek przekazano przedsiębiorstwu rozpowszechniania filmów Odra-Film. Obecnie należy do Towarzystwa im. Edyty Stein.
Na domu znajdziemy tablicę w trzech językach (polskim, niemieckim i hebrajskim) z informacją, że w latach 1910-1933 mieszkała tu Edyta Stein. Umieszczona jest również szklana tablica z notą biograficzną świętej.
- Park Świętej Edyty Stein (ul. Błogosławionej Edyty Stein)
Położony w całości na osiedlu Ołbin. Został wydzielony z Parku Stanisława Tołpy na mocy uchwały Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 17 marca 2011 r. i obecną patronką jest właśnie św. Teresa Benedykta od Krzyża.
- Europejski Krzyż Pokoju (skrzyżowanie ul. Prusa i ul. Wyszyńskiego)
Jego twórcą jest austriacki artysta Helmut Strobl. Dzieło poświęcone Edycie Stein.
- Kaplica św. Teresy Benedykty od Krzyża Edyty Stein (w kościele pw. św. Michała Archanioła)
Znajdują się w niej m.in. marmurowy ołtarz autorstwa rzeźbiarki prof. Alfredy Poznańskiej w kształcie otwartej Biblii (z napisem „Ave Crux Spes Unica” – „Witaj Krzyżu Jedyna Nadziejo” oraz datą śmierci Edyty Stein 9.08.1942). Umieszczono w nim kapsułę z popiołem pomordowanych w obozie Auschwitz – Birkenau. W kaplicy znajdziemy również portret św. Teresy Benedykty od Krzyża autorstwa Jolanty Korneckiej,
- Figura Edyty Stein (na południowej wieży Katedry)
Została zaprojektowana i wykonana przez Krzysztofa Lewczaka.
- Marmurowe popiersie Edyty Stein (Ratusz, w galerii z głowami znanych wrocławian)
Głowę wyrzeźbił Tomasz Rodziński, jej fundatorami są Bogdan i Barbara Zdrojewscy.
- Mural (gmach Biblioteki Uniwersyteckiej na Piasku przy ul. św. Jadwigi 3/4)
Autorem jest znany wrocławski artysta Filip SKONT Niziołek.
Komiks o Edycie Stein – gratis podczas spotkania 25.01
Już w czwartek 25 stycznia o 18.00 spotkanie wokół nowego komiksu poświęconego Edycie Stein. Miejsce promocji nieprzypadkowe – Dom Edyty Stein przy Nowowiejskiej 38.
O świeżo wydanej książce „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy” autorstwa Juliusza Woźnego (scenariusz) i Martina Ventery (rysunki) porozmawia Robert Gawłowski. Juliusz Woźny, znawca i pasjonat historii Wrocławia opowie o tytułowej bohaterce i procesie powstawania komiksu.
Tom ukazał się nakładem wydawnictwa Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.
Wstęp na spotkanie jest wolny, a wszyscy goście otrzymają komiks „Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy” w prezencie!