wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Kłódki, zamki, sejfy sprzed wieków w Muzeum Narodowym. Wystawa „Żelazny świat”
Kliknij, aby powiększyć
Zamek do drzwi, Albert Nicolaus Spihrman, Wrocław 1720, mosiądz rytowany fot. mat. pras.
Zamek do drzwi, Albert Nicolaus Spihrman, Wrocław 1720, mosiądz rytowany

Na wystawie w Muzeum Narodowym obejrzymy aż 450 eksponatów, a tytuł „Żelazny świat” to podpowiedź dla zwiedzających, bo większość wyrobów zostało wykonanych z żelaza, czyli głównego tworzywa pracy każdego szanującego się ślusarza. Wystawa „Żelazny świat” potrwa do 23 października.

Reklama

Podróż w czasie, czyli jak niegdyś zamykano drzwi i sejfy

Aż 70 zamków, 50 kłódek, 170 okuć i 11 skrzyń obejrzymy w gmachu głównym Muzeum Narodowego na wystawie „Żelazny świat”, a to tylko część wielkiej ekspozycji. Jak ważne było chronienie swojej własności świadczą najstarsze tu gotyckie zamki, którymi zamykano m.in. drzwi. Obejrzymy też oryginalne drewniane (ale z okuciami) drzwi z kościoła św. Elżbiety z końca XIV wieku. 

Cofniemy się też w czasie, bo starożytne (choć już zrekonstruowane przez współczesnego metaloplastyka holenderskiego Marona Muldera) systemy zamknięć, takie jak zamek egipski, zamek homerycki oraz zamek rzymski również zostały zaprezentowane na wystawie.

Autentyczne eksponaty z bogatych zbiorów rzemiosła artystycznego zaczynają się od średniowiecznych poprzez renesansowe, manierystyczne, barokowe, klasycyzujące i wreszcie XX-wieczne. 

Pokazujemy wynalazki typowe dla danej epoki, np. średniowieczny zamek zatrzaskowy wraz z prowadnicą kluczową (osobno montowana kapsuła z układem zastawek pasującym do wycięć w piórze klucza przeznaczonego do otwierania danego zamka), francuski zamek zasuwowo-zapadkowy z ok. 1720 r.
wyjaśnia Tadeusz Fercowicz, kurator wystawy

Wrocławski ślusarz z XVIII wieku, który był gwiazdą

Prawdziwą perłą wrocławskiej kolekcji jest zamek skrzynkowy z 1720 r. autorstwa wrocławskiego mistrza ślusarskiego Alberta Nicolausa Spihrmana, ozdobiony grawerowaną kompozycją herbową i – jako jedyny zamek w zbiorach MNWr – ma datę, nazwisko ślusarza i miejsce wytworzenia, co jest dowodem, że Spihrman doskonale wiedział, jaką wartość ma jego praca.  

Ale wszyscy zainteresowani zobaczą też niezwykłe skrzynie, które były sejfami i przechowywano w nich m.in. kosztowności, broń, dokumenty, czy wreszcie pieniądze. Atrakcją będzie żelaznabeczka na...żołd z XVII w., czy skrzynie zdobione motywami egzotycznymi i pejzażami.

Wystawa potrwa do 23 października. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl