wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Obrazy, które tworzyły animację „Chłopi” na wystawie w Pałacu Królewskim. Są przepiękne!
Kliknij, aby powiększyć
Obraz Małgorzaty Ciężak do „Chłopów” fot. mat. prom.
Obraz Małgorzaty Ciężak do „Chłopów”

Zachwycająca malarska animacja „Chłopi” Doroty Kobieli Welchman i Hugh Welchmana zachwyciła widzów nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Na potrzeby filmu artyści namalowali farbą olejną aż 40 000 obrazów, które stały się filmowymi klatkami w animacji. Na wyjątkowej wystawie w Pałacu Królewskim zobaczymy 40 prac wraz z cytatami z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta. Wystawa startuje 21 lutego, potrwa do 2 czerwca.

Reklama

Malarski film „Chłopi” – nie oderwiemy oczu od ekranu

Animacja malarska powstawała partiami. Najpierw nakręcono film z udziałem aktorów, potem każdy kadr z tego materiału namalowano i zmontowano na nowo. Wcześniejszy film tandemu Welchmanów „Twój Vincent” zachwycił odtworzeniem piękna obrazów Vincenta van Gogha. „Chłopi” to już jednak nowa jakość – scenariusz jest świetny, bohaterowie wyraziści, kolorystyka nie pozwala ani na chwilę oderwać oczu od ekranu.

Spora w tym zasługa malarskiej pasji Doroty Kobieli Welchman, za sprawą której znane nam obrazy polskich mistrzów stają się żywe w filmie. Czesząca się dziewczyna z płótna Ślewińskiego zamienia się w Jagnę trefiącą długie blond pukle, także Jagnę widzimy jako chłopkę w animowanym obrazie „Babie lato” Józefa Chełmońskiego. Dostrzeżemy też m.in. spacerujące po śniegu kuropatwy, żywcem wyjęte z dzieła tegoż Chełmońskiego.

Wystawa w Pałacu Królewskim – obrazy z filmu i prace Stryjeńskiej

Aby animacja „Chłopi” była pełnometrażowym filmem artyści z wielu krajów namalowali 40 000 obrazów-klatek filmowych. Na wystawie w Pałacu Królewskim od środy 21 lutego zobaczymy 40 z nich.

Ich autorami i autorkami są: Victorii Nevolia, Natalia Sluka, Piotr Dominiak, Aleksandra Młynarska, Weronika Adamska, Małgorzata Lengiewicz, Mayra Hernandez Rios, Małgorzata Ciężak, Mariia Kovtunovych, Maria Kola, Magdalena Wolf, Olena Mishyna, Zofia Słupczyńska, Maciej Wichnowski, Aleksandra Chrabąszcz, Ivan Karol, Jolanta Spangevičiūtė, Gintarė Maskaliūnienė, Małgorzata Kuźnik, Olena Mishyna, Mateusz Deryniowski, Karolina Belczyk-Behrendt, Justina Zigmantaitė, Małgorzata Kornecka-Drąg, Agnieszka Korzeniowska, Justyna Wolf, Tetiana Ocheredko, Olha Nakhodova, Yaroslav Svirniak, Anna Waluś.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Obraz Olhi Nakhodovej do „Chłopów” fot. mat. prom.
Obraz Olhi Nakhodovej do „Chłopów”

Kuratorka dr Anna Kania-Saj wyszczególniła kilka tematów przedstawień – to tradycja, rodzina, natura, bohaterowie, architektura wsi, miłość, religia i tańce. A każdemu towarzyszą cytaty z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta.

Wielką atrakcją wystawy będą także gwasze ze słynnej teki Zofii Stryjeńskiej „Polskie stroje ludowe” wydanej przez C. Szwedzickiego w Nicei w 1939 roku.

Obejrzymy 9 spośród 40 prac ręcznie malowanych akwarelą i gwaszem z przedstawieniami polskich strojów ludowych z terenów II Rzeczypospolitej.

Gwasze uzupełni również porcelana z przedstawieniami polskich tańców ludowych projektu Zofii Stryjeńskiej. Prace polskiej artystki pochodzą z prywatnej kolekcji.

„Chłopi” wystawa w Pałacu Królewskim – bilety, godziny otwarcia

Dni zwiedzania (21.02-2.06.2024)

  • Środa – sobota: 11.00 do 17.00
  • Niedziela: 10.00 do 18.00

Ceny biletów

  • Normlany – 40 zł
  • Ulgowy – 30 zł
  • Grupowy – 30 zł (grupa min 21 osób)

W cenie biletu na wystawę „Chłopi” można zwiedzać również pozostałe ekspozycje w Pałacu Królewskim: „100 lat Wrocławia” oraz „Epoka malarstwa śląskiego 1950 - 1945”.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl