Jesień 1963, dworzec kolejowy w Katowicach. Karol Maskos, Andrzej Żurek i Aleksander Fleischer, trójka studentów z Wrocławia, czekają na pociąg. Skład jadący z Przemyśla jak zwykle spóźniony. W trakcie oczekiwania do głowy przychodzą różne pomysły.
Jazz tylko z płyt?! Przecież w Europie, a nawet już w Polsce, są festiwale jazzowe!
I tak, stojąc na dworcu, wymyślili przegląd-konkurs dla młodych pianistów z Dolnego Śląska.
60 lat temu w Pałacyku...
Tak głosi legenda, przytoczona w tomie pierwszym publikacji „Jazz nad Odrą 1964-2014” (aut. Wojciech Siwek i Bogusław Klimsa).
Tak naprawdę wszystko zaczęło się wcześniej. Autorzy piszą, że wzorem i matką festiwalu był Ogólnopolski Przegląd Studenckich Zespołów Jazzowych, który po raz pierwszy dział się w dniach 5 i 6 maja 1957 roku z okazji Dni Wrocławia. Powołali go młodzi z naszego miasta zrzeszeni w Związku Studentów Polskich.
Do ZSP należał klub Pałacyk (ul. Kościuszki 34). Spotykali się tam muzycy i fani jazzu. Ćwiczyli, rozmawiali, marzyli… Poszli wreszcie do szefa kultury w radzie ZSP, Włodzimierza Sandeckiego, „który z miejsca zapalił się do pomysłu trójki studentów [tych z peronu oczywiście] i rozszerzył reguły przyszłego festiwalu. Do pianistów dokooptowano ansamble [kameralne zespoły wokalne], a zasięg imprezy rozciągnięto na całą Polskę.”
Uroczyste otwarcie 1. Jazzu nad Odrą (w formie dwudniowego przeglądu) nastąpiło 7 marca 1964 roku w Pałacyku. Koncert finałowy wybrzmiał w auli Politechniki Wrocławskiej. Później muzycy gościli w przeróżnych miejscach: na Wyspie Słodowej, w Hali Ludowej, w filharmonii, w klubie Rura, w Imparcie i innych.
W galerii są reprodukcje archiwalnych zdjęć opublikowanych w tomie drugim wspomnianej publikacji.
Więcej o historii festiwalu do przeczytania tutaj.
Jubileuszowy Jazz nad Odrą we Wrocławiu
Dziś Jazz nad Odrą to wielkie muzyczne święto łączące konkurs na Indywidualność Jazzową im. Wojtka Siwka (w tym roku startuje siedem składów) i sześć dni koncertów z plejadą światowych wirtuozów, polskimi tuzami i wschodzącymi talentami.
60. edycja rozpocznie się we wtorek 23 kwietnia, zakończy w niedzielę 28 kwietnia. Muzycy wystąpią w Imparcie Centrum (u. Piłsudskiego 19), Firleju (Grabiszyńska 56) i Vertigo (Oławska 13).
Program i bilety:
Świetna okazja, żeby podzielić się z naszą publicznością (i wszystkimi fanami jazzu) wspaniałą informacją, że Jazz nad Odrą zajął drugie miejsce w kategorii „Najlepszy festiwal” w Ankiecie Czytelników Jazz Top 2023 w magazynie JAZZ FORUM. Pięknie dziękujemy za to wyróżnienie i jednocześnie gratulujemy Festiwal Jazz Jantar za zajęcie pierwszego miejsca.FB JnO
Dyrektorem artystycznym, po raz trzeci i ostatni, jest trębacz Piotr Wojtasik.