Tadeusz Różewicz pamiętany i czytany
Festiwalowy hołd dla poety, nomen omen, pierwszego laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, zapowiada się naprawdę znakomicie. Przez cały tydzień czekają nas spotkania wokół twórczości jednego z najbardziej znamienitych obywateli Wrocławia:
- o twórczości teatralnej (w poniedziałek 17 maja o 19.45)
- o aktualności jego utworów (w środę 19 maja o 20.00)
- o Różewiczu prywatnie (w czwartek 20 maja o 17.30)
- o przygotowywanych na ten rok książkach Różewiczowskich (w niedzielę 23 maja o 13.30).

- wiersze w interpretacji m.in. Anny Adamowicz, Jerzego Jarniewicza, Barbary Klickiej, Urszuli Kozioł, Małgorzaty Lebdy, Piotra Sommera i Filipa Zawady (w piątek 21 maja o 21.00)
- utwory w interpretacji Jerzego Treli (w niedzielę 23 maja o 12.00)
Ponadto organizatorzy planują przypominać o wierszach Różewicza w mieście – w witrynach tramwajowych i autobusowych wiat, czy na ulicy (nadrukowane na chodnikach). Warto też czekać na jubileuszową aranżację Zaułka Solnego, w którym co roku fani przekraczają specjalną wierszową zasłonę, by dojść do placu Solnego.

6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius
Wykład / Kluby dyskusyjne / Spotkania z autorami Klub PROZA
Ale Tadeusz Różewicz nie będzie jedynym poetą, którego będziemy wspominać podczas festiwalu. Organizatorzy nie zapomnieli o zmarłych niedawno Jacku Łukasiewiczu i Adamie Zagajewskim.
- Spotkanie wokół poezji Jacka Łukasiewicza (w poniedziałek 17 maja o 18.00)
- Spotkanie wokół poezji Adama Zagajewskiego (w niedzielę 23 maja o 15.00)
Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius
Już we wtorek 18 maja ogłoszone zostaną nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategoriach Debiut i książka roku (o godz. 17.00), a chwilę później (o 17.30) jury w składzie Anna Kałuża, Adam Poprawa, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada przedstawi laureata Silesiusa za całokształt twórczości.
Spotkania z nominowanymi poetami zaplanowano na październik, podobnie jak spotkania z nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, bo ponownie obydwa laury zostaną wręczone podczas jednej uroczystości w październiku.
Gość specjalny – Litwa
Najsłynniejszym poetą litewskim jest Tomas Venclova i będzie on gościem Silesiusa w czwartek 20 maja o 19.00. Ale warto też poznać innych poetów-sąsiadów. Spotkanie z Giedrė Kazlauskaitė, Ernestaa Noreiki i Agnė Žagrakalytė w piątek 21 maja o 17.30.
Premiery poetyckie
Wśród spotkań także te wokół nowych tomów poetyckich, zwłaszcza tych, jakie ukazały się dopiero nakładem Wydawnictwa Warstwy. To „Mer de Glace” Małgorzaty Lebdy, „Klaster Lichtensteina” Agnieszki Wolny-Hamkało i „Eurydyka” Darka Foksa.
Spotkania:
- z Agnieszką Wolny Hamkało (wtorek 18 maja o 18.45)
- z Małgorzatą Lebdą (środa 19 maja o 18.45)
- z Darkiem Foksem (piątek 21 maja o 19.15)
Jak brać udział w Festiwalu Silesius
Ze względu na obostrzenia nie będzie można wziąć udziału bezpośrednio w wydarzeniach odbywających się w Klubie Proza, ale organizatorzy przygotowali transmisje internetowe na kilku profilach FB (m.in. Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury), zaś w ogródku przed Klubem Proza w Przejściu Garncarskim wystawiony zostanie ekran, na którym obejrzymy spotkania festiwalowe.
W ogródku, na stoisku księgarni krainaksiążek.pl, kupimy też książki poetyckie.