wroclaw.pl strona główna

WROCŁAW Miasto chce wyremontować starą halę sportową na Leśnicy

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nie żyje prof. Jacek Łukasiewicz

Poeta, krytyk literacki, historyk literatury, były profesor UWr, laureat Nagrody Literackiej Pen Clubu i Nagrody im. Kazimierza Wyki za całokształt twórczości krytycznej i eseistycznej, a także były przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”. Prof. Jacek Łukasiewicz zmarł w wieku 86 lat. Informację podały Radio Wrocław i Wydawnictwo J, z którym Profesor współpracował.

Reklama

Jacek Łukasiewicz urodził się w 1934 r. we Lwowie. Po wysiedleniu z rodziną na Ziemie Odzyskane trafił do Leszna, gdzie ukończył szkołę powszechną i średnią. Na studia polonistyczne na UWr przyjechał do Wrocławia w roku 1950. Potem został pracownikiem Wydziału Filologicznego w Instytucie Filologii Polskiej.

Rozprawę doktorską (1972) napisał o polskiej tradycji poetyckiej w liryce współczesnej, a habilitację uzyskał (1980) na podstawie pracy „Mieczysława Jastruna spotkania w czasie”. Od roku 1974  do  emerytury kierował Zakładem Literatury Polskiej XX wieku. Wypromował wielu magistrów i kilkunastu doktorów. Zainteresowania badawcze skupił na interpretacji poezji XX wieku i współczesnej, a także socjologicznymi i politycznymi jej kontekstami oraz dziewiętnastowieczną tradycją.

Jacek Łukasiewicz pisał prace naukowe, eseje i zbiory analiz, w których stworzył  intrygujące interpretacje utworów m.in. Miłosza, Różewicza, ks. Twardowskiego, Karpowicza, Szymborskiej, Herberta, Terleckiego, Kozioł, Barańczaka, Rymkiewicza, Szubera, Sobkowiaka. 

Tak prof. Jacek Łukasiewicz wspominał Tadeusza Różewicza.

Współpracował z wieloma pismami, m.in. z „Akcentem”, „Odrą”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Arkuszem”. Utwory poetyckie tworzył już w czasie studiów, a zadebiutował tomikiem „Twoje i moje” (1959). Potem były kolejne zbiory, m.in. „Zabawy zimowe” (1968), „Podróże” (1976), „Czas nie dopełniony” (1998), „Stojąca na ruinie” (2011).

Ważne dla jego twórczości są również liczne monografie – za książkę „Herbert” (2001) został nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2002. Jest laureatem Nagrody Literackiej PEN Clubu i Nagrody im. Kazimierza Wyki za całokształt twórczości krytycznej i eseistycznej oraz finalistą Nagrody Poetyckiej Orfeusz 2012 za tom „Stojąca na ruinie”, a także laureatem Nagrody Osobnej Miasta Gdynia 2013 za książkę „TR – Tadeusz Różewicz”. Otrzymał również nagrodę Fundacji Władysława i Nelli Turzańskich z Toronto w dziedzinie literatury.

Był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2019 za tom „Wiązania”. Przez trzynaście lat (2008-2015) prof. Jacek Łukasiewicz przewodniczył jury tej nagrody.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama