Wrocławska odsłona 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty w dniach 30 września – 8 października.
Kilkadziesiąt filmów z całego świata
Młodzi widzowie (zarówno dzieci, jak i publiczność nastoletnia) zobaczą kilkadziesiąt produkcji z całego świata, a wśród nich filmy z aktorami, animacje i dokumenty.
Festiwalowe filmy są bardzo różne, jednak łączy je to, że ich twórcy traktują młodą publiczność serio: ich filmy poszerzają horyzonty, uwrażliwiają, dają okazję do rozmów i spojrzenia na rzeczywistość z innej perspektywy.Organizatorzy festiwalu Młode Horyzonty
Jakie filmy pojawią się wielkim ekranie? Sekcja Konkurs filmowych odkryć przybliży publiczności tytuły docenione na międzynarodowych festiwalach (Annecy International Animation Film Festival czy Sundance Film Festival), natomiast w ramach sekcji Konkurs Główny będzie można zobaczyć najciekawsze polskie i międzynarodowe produkcje, z których większość nie trafiła jeszcze do krajowej dystrybucji.
„Chłopiec i czapla” i inne nowości
W niecały miesiąc po światowej premierze w Toronto polska widownia po raz pierwszy zobaczy „Chłopca i czaplę”, najnowszą animację Hayao Miyazakiego.
Wśród premier znalazła się również druga część adaptacji książek Margit Auer „Szkoła magicznych zwierząt”. Tajemnica szkolnego podwórka”.
Z filmową kontynuacją powracają również skandynawskie przeboje dla najmłodszych – „Zagadka Klary Muu” oraz „Mama Mu na Gwiazdkę”.
Miłośników dotychczasowych ekranizacji książek Martina Widmarka (seria „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”) z pewnością ucieszy nowa adaptacja jego powieści – podczas festiwalu swoją premierę będzie miał film przygodowy „Nelly Rapp i Sekret Mrocznego lasu”.
„Kajtek Czarodziej”
W programie nie zabraknie również najnowszych rodzimych produkcji: na wielkim ekranie widzowie premierowo zobaczą „Kajtka Czarodzieja” w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz – opowieść o magicznym świecie dziecięcej wyobraźni, dorastaniu i ulepszaniu świata, która w lekki sposób oddaje najważniejsze skarby filozofii Janusza Korczaka. Warto wiedzieć, że niektóre sceny zostały zrealizowane we Wrocławiu.
A co dla nastolatków?
Na starszych widzów czekają „Dziewczyńskie historie” – reżyserski debiut Agi Borzym o tym, jak to jest być dorastającą dziewczyną.
Filmowe podróże, przyroda i adaptacje książek
W ramach Festiwalu widzowie wyruszą również w podróż na północ z sekcją Między fiordami – filmy z Norwegii i Islandii, a także nad Sekwanę za sprawą Bonjour cinéma! – francuskie animacje.
Sekcja Gra w zielone przypomni o tym, jak ważna jest troska o środowisko i edukacja przyrodnicza. Zobaczymy m.in. film „Dzika banda”
Bal i inne atrakcje
Wrocławska odsłona festiwalu to nie tylko fascynujące filmowe opowieści, ale także kreatywne warsztaty, spotkania z twórcami, pokazy specjalne z muzyką na żywo oraz bal z okazji okrągłych urodzin festiwalu.
Szczegółowy program można znaleźć na stronie kina Nowe Horyzonty.