wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 10:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Diagnoza Wrocławskiej Kultury 2019-2023. Przeczytajcie dokument o stanie wrocławskiej kultury
Kliknij, aby powiększyć
Zdjęcie NFM a w nałożonej okrągłej ramce grafika Diagnozy Wrocławskiej Kultury fot. Wroclaw.pl
Zdjęcie NFM a w nałożonej okrągłej ramce grafika Diagnozy Wrocławskiej Kultury

Nad tym dokumentem pracowało 20 ekspertów, ponad 120 kreatorów życia kulturalnego i niemal 300 osób, które wzięło udział w samospisie lokalnego pola kultury. Dzięki nim wiemy, jakie są cechy szczególne wrocławskiej kultury, jej wartości, zależności, jak można lepiej edukować. „Naszym głównym celem przy tworzeniu Diagnozy było oddanie głosu i możliwie jak największej przestrzeni twórcom i twórczyniom oraz praktykom i praktyczkom kultury” – pisali autorzy dokumentu. Przeczytajcie Diagnozę Wrocławskiej Kultury.

Reklama

Wrocławski Instytut Kultury przygotował diagnozę kultury w mieście

W drugiej połowie 2022 roku Wrocławski Instytut Kultury, działając na zlecenie Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia, koordynował szeroko zakrojone badanie – Diagnozę Wrocławskiej Kultury. Ma ona stanowić wprowadzenie do procesu tworzenia wieloletniego programu rozwoju lokalnej kultury.

Poprzedni program – „Kultura obecna” – powstał w 2017 roku, a jego zadaniem było zarysowanie najważniejszych wątków rozwojowych dla miasta po doświadczeniu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Na obecną sytuację wrocławskiego środowiska wpłynęło wiele mających miejsce na przestrzeni ostatnich lat formujących doświadczeń – choćby kwestie związane z napięciami wewnątrz sektora i globalnymi kryzysami, ale też np. przeprowadzenie Wrocławskiego Kongresu Kultury i pierwszych wyborów do Wrocławskiej Rady Kultury. Nowy program ma być odpowiedzią na aktualne wyzwania i potencjał obecny w sektorze kultury.

Przeczytajcie dokument Diagnoza Wrocławskiej Kultury 

Na Diagnozę złożyło się kilka elementów – narzędzi pozwalających określić sytuację lokalnego pola kultury. Do przeprowadzenia badania zaproszono 20 ekspertów i ekspertek o różnych specjalizacjach, ponad 120 kreatorów i kreatorek życia kulturalnego wzięło udział w tematycznych warsztatach wydobywczych i rozmowach fokusowych, a niemal 300 osób dołączyło do pierwszego samospisu lokalnego pola kultury.

Świadomi wszystkich napięć i wyzwań, przed jakimi stoimy w programowaniu przyszłej polityki kulturalnej, oddajemy do rąk Czytelników i Czytelniczek efekt pierwszego etapu naszych prac: „Diagnozę samorządowego pola wrocławskiej kultury za lata 2019-2023+”. Zależy nam, aby pokazać, na jakim dokładnie etapie procesu jesteśmy, czego się dowiedzieliśmy, jak wyglądają tzw. twarde dane, jaka jest ich percepcja po stronie środowiska oraz nad czym dalej powinniśmy pracować. W dokumencie oddajemy głos ludziom wrocławskiej kultury. Tym, którzy chcieli się wypowiedzieć oraz tym, z którymi udało się porozmawiać naszym ekspertkom i ekspertom.
Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM

Dokument Diagnoza Wrocławskiej Kultury będzie preludium do przyszłej dyskusji o polityce kulturalnej Wrocławia w perspektywie 2029+. – Efekty prac nad nowym dokumentem programowym dla wrocławskiej kultury staną się również wkładem do opracowywanej głównej strategii miasta – Wrocław 2050 – podkreślał we wstępie do dokumentu Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl