Wrocławski Instytut Kultury przygotował diagnozę kultury w mieście
W drugiej połowie 2022 roku Wrocławski Instytut Kultury, działając na zlecenie Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia, koordynował szeroko zakrojone badanie – Diagnozę Wrocławskiej Kultury. Ma ona stanowić wprowadzenie do procesu tworzenia wieloletniego programu rozwoju lokalnej kultury.
Poprzedni program – „Kultura obecna” – powstał w 2017 roku, a jego zadaniem było zarysowanie najważniejszych wątków rozwojowych dla miasta po doświadczeniu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Na obecną sytuację wrocławskiego środowiska wpłynęło wiele mających miejsce na przestrzeni ostatnich lat formujących doświadczeń – choćby kwestie związane z napięciami wewnątrz sektora i globalnymi kryzysami, ale też np. przeprowadzenie Wrocławskiego Kongresu Kultury i pierwszych wyborów do Wrocławskiej Rady Kultury. Nowy program ma być odpowiedzią na aktualne wyzwania i potencjał obecny w sektorze kultury.
Przeczytajcie dokument Diagnoza Wrocławskiej Kultury
Na Diagnozę złożyło się kilka elementów – narzędzi pozwalających określić sytuację lokalnego pola kultury. Do przeprowadzenia badania zaproszono 20 ekspertów i ekspertek o różnych specjalizacjach, ponad 120 kreatorów i kreatorek życia kulturalnego wzięło udział w tematycznych warsztatach wydobywczych i rozmowach fokusowych, a niemal 300 osób dołączyło do pierwszego samospisu lokalnego pola kultury.
Dokument Diagnoza Wrocławskiej Kultury będzie preludium do przyszłej dyskusji o polityce kulturalnej Wrocławia w perspektywie 2029+. – Efekty prac nad nowym dokumentem programowym dla wrocławskiej kultury staną się również wkładem do opracowywanej głównej strategii miasta – Wrocław 2050 – podkreślał we wstępie do dokumentu Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych UM.