wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Wydział Kultury
  4. Diagnoza Wrocławskiej Kultury. Jak oceniana jest kultura? [„Pytamy o Wrocław”]
Kliknij, aby powiększyć
Goście w studiu Wroclaw TV – Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych oraz Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia fot. Magdalena Talik
Goście w studiu Wroclaw TV – Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych oraz Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocławia

Jak oceniana jest kultura we Wrocławiu? Jakie problemy stoją przed 25 miejskimi instytucjami po okresie pandemii i w czasie kryzysu gospodarczego? Co działa świetnie, a co można jeszcze ulepszyć? O dokument Diagnoza Wrocławskiej Kultury, który powstał na zlecenie Urzędu Miejskiego Wrocławia, Bartosz Chochołowski pyta Bartłomieja Świerczewskiego, dyrektora Departamentu Spraw Społecznych i Jerzego Pietraszka, dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia. Przeczytajcie i zobaczcie wideo!

Reklama

Kultura w mieście? Bardzo dobrze oceniana

Panie dyrektorze, proszę powiedzieć, co wynika z dokumentu programowego Diagnoza Wrocławskiej Kultury?

Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych: – Mieszkańcy Wrocławia kulturę oceniają jako jeden z lepiej rozwijających się sektorów w mieście. Ta ocena powtarza się od wielu lat w różnych badaniach, które przeprowadza się we Wrocławiu. Ostatnie trzy lata: dwa lata epidemii, rok związany z wojną w Ukrainie pokazały, że różnego rodzaju plany i pomysły, które mamy na wrocławską kulturę, mogą się zmieniać i mogą zupełnie bez naszego zaangażowania pchać ją w zupełnie innym kierunku.

Kiedy na pełną skalę zaczęła się inwazja na Ukrainę, wrocławskie instytucje kultury zamieniły się w miejsca, które z kulturą w tym czasie miały niewiele wspólnego, bo w nich po prostu przebywali uchodźcy, zbierało się dary dla nich.

Podczas epidemii kultura mierzyła się z zakazami, nakazami – nie mogła się rozwijać w taki sposób, jakbyśmy chcieli. Skutkiem tego obserwowaliśmy ogromne spadki w liczbie widzów, którzy przychodzili na spektakle i wystawy. Wiemy, że wielu z nich chciało mieć do czynienia z kulturą, ale nie mogło.

Obecnie mierzymy się z kryzysem gospodarczym i pogorszeniem finansów samorządów na skutek działań rządu RP. To pokazuje, że planowanie przyszłości jest potrzebne. Ale pokazuje też, że musimy nauczyć się działać w sytuacjach trudnych i budować odporność kultury.

Diagnoza zlecona przez Departament Spraw Społecznych i Wydział Kultury, a wykonana przez Wrocławski Instytut Kultury – naszą instytucję – powstała dlatego, że sami siebie chcemy zobaczyć: co zrobiliśmy dobrego, a co złego.

To najpierw pytanie o to złe.

Fatalny wpływ covidu na kulturę. Instytucje kultury przez pandemię utraciły przychody i publiczność, a na zbudowanie tej publiczności pracowały długie lata. Ze statystyk przedstawionych w badaniu wynika też, że publiczność została już – bardzo mozolnie – odbudowana. Przychody jeszcze nie.

Teraz bilety kupuje się w ostatniej chwili. O ile na przykład w Forum Muzyki przed pandemią bywały wyprzedane na wiele miesięcy wcześniej, tak teraz zdarza się, że są kupowane wręcz w ostatniej chwili. To zupełnie inny rodzaj sprzedaży, poważny problem w planowaniu przychodów. Podobnie dzieje się w Capitolu. Obawiamy się też kryzysu gospodarczego i jego wpływu na decyzje odbiorców kultury i budżet miasta.

A jakie są dobre wiadomości?

Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM Wrocław: – Naszym zadaniem jest stwarzanie warunków do rozwoju artystów i instytucji. Próbujemy to robić, na ile się da. I pierwszą dobrą informację przynosi tu poziom finansowania kultury. Budżet na kulturę we Wrocławiu w br. wynosi ponad 180 mln zł. To są bardzo dobrze wydatkowane pieniądze, bo umożliwiają stabilną pracę instytucji kultury, zarówno tych wielkich, jak Narodowego Forum Muzyki, ale także najmniejszych, jak Galeria Entropia. Łącznie mamy ich 25 w całym mieście.

I wreszcie – stabilną pracę społecznych instytucji kultury prowadzonych przez organizacje pozarządowe. W tym obszarze mamy wręcz spektakularne sukcesy. To Wrocław od lat należy do prekursorów tego rodzaju współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Nie brakuje też problemów, ale udaje się nam wychodzić z nich obronną ręką, jak w przypadku sali Impartu. To sprawa mocno irytująca, powstała w efekcie wieloletnich zaniedbań, które doprowadziły do wyłączenia sali przy ul. Mazowieckiej, jednak w niespełna rok otworzyliśmy nową przestrzeń dla kultury: Impart Centrum przy ul. Piłsudskiego 19. Spełnia znakomicie oczekiwania artystów.

Spotkanie w Barbarze wokół Diagnozy Wrocławskiej Kultury

Przypomnijmy, że we wtorek 27 czerwca jest spotkanie w Barbarze na temat Diagnozy Wrocławskiej Kultury.  

Jerzy Pietraszek: – Omówimy tam wnioski, byśmy mogli zacząć pracować nad dokumentem programowym dla wrocławskiej kultury. Będzie musiał obejmować te rzeczy, które już działają, i te, których nie ma, a nad którymi warto popracować, określając priorytety. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Będzie też można zobaczyć je online.

Jak oceniana jest kultura w mieście, jakie wyzwania stoją przed 25 miejskimi instytucjami w czasach pocovidowych? Jakie są plany na dalszy rozwój kultury? Zapoznaj się z całą rozmową z cyklu „Pytamy o Wrocław”

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl