Wasilij Gołosny – świadek bombardowania Charkowa
Fotograf od lutego 2022, czyli od samego początku rosyjskiej agresji dokumentuje zniszczenia Charkowa i zbrodnie armii rosyjskiej. Burmistrz Charkowa odznaczył go za tę pracę Dyplomem Honorowym. Kuratorem jego wystawy w Muzeum Narodowym został Kostiantyn Ishchenko, także z Charkowa, organizator wystaw, targów, zawodów sportowych, który w ostatnich pięciu latach pracował z Radą Miasta Charkowa dla kształtowania i wzmacniania pozytywnego wizerunku miasta.
Przeczytajcie także: Jakie wystawy obejrzymy do końca roku w Muzeum Narodowym
Ishchenko Przyznaje, że nie wyobrażał sobie wojny na taką skalę w Ukrainie w XXI wieku, zrzucania półtonowych bomb, niszczenia infrastruktury cywilnej, budynków mieszkalnych, uniwersytetów, szkół, przedszkoli, fabryk.
Ishchenko wspólnie z fotografem Wasilijem Gołosnym stworzyli projekt wystawienniczy „Charków 2022. Ślady wojny”. Pokazują w nim Charków i zestawiają obok siebie zdjęcia tych samych miejsc, ale przed wojną i po jej wybuchu i bombardowaniu.
Wystawa o Charkowie w rocznicę napaści ZSRR na Polskę
Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu zdecydował, że udostępni wystawę „Charków 2022. Ślady wojny” dokładnie 17 września, a więc w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę.