wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Charków w ogniu. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia miasta przed i w trakcie wojny w Muzeum Narodowym

Miasto na północnym-wschodzie Ukrainy, zamieszkane przez 1,5 miliona ludzi, jako jedno z pierwszych było nękane bombardowaniami, zniszczonych zostało wiele budynków. Kronikarzem tego, co dzieje się w Charkowie został fotograf Wasilij Gołosny, którego specjalnością są zdjęcia reportażowe. W Muzeum Narodowym do 30 października zobaczymy - często wstrząsające - zdjęcia Charkowa przed wojną i w jej trakcie.

Reklama

Wasilij Gołosny – świadek bombardowania Charkowa

Fotograf od lutego 2022, czyli od samego początku rosyjskiej agresji dokumentuje zniszczenia Charkowa i zbrodnie armii rosyjskiej. Burmistrz Charkowa odznaczył go za tę pracę Dyplomem Honorowym. Kuratorem jego wystawy w Muzeum Narodowym został Kostiantyn Ishchenko, także z Charkowa, organizator wystaw, targów, zawodów sportowych, który w ostatnich pięciu latach pracował z Radą Miasta Charkowa dla kształtowania i wzmacniania pozytywnego wizerunku miasta.

Przeczytajcie także: Jakie wystawy obejrzymy do końca roku w Muzeum Narodowym

Ishchenko Przyznaje, że nie wyobrażał sobie wojny na taką skalę w Ukrainie w XXI wieku, zrzucania półtonowych bomb, niszczenia infrastruktury cywilnej, budynków mieszkalnych, uniwersytetów, szkół, przedszkoli, fabryk.

Najbardziej ucierpiała północna część dzielnicy Saltivka, którą zamieszkiwało około 200 tys. osób. Obecnie jest ona prawie całkowicie zniszczona. W czasie wojny my, mieszkańcy Charkowa, zdaliśmy sobie sprawę, jak piękne było nasze miasto i jak wygodnie było w nim mieszkać. Taki obraz miasta pozostał w mojej pamięci. A teraz, kiedy poruszam się po nim, nie mogę spokojnie patrzeć na zniszczenia, jakie przynieśli nam rosyjscy najeźdźcy.
mówi Kostiantyn Ishchenko, kurator wystawy

Ishchenko wspólnie z fotografem Wasilijem Gołosnym stworzyli projekt wystawienniczy „Charków 2022. Ślady wojny”. Pokazują w nim Charków i zestawiają obok siebie zdjęcia tych samych miejsc, ale przed wojną i po jej wybuchu i bombardowaniu. 

Wystawa o Charkowie w rocznicę napaści ZSRR na Polskę

Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu zdecydował, że udostępni wystawę „Charków 2022. Ślady wojny” dokładnie 17 września, a więc w rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę.

Przypominamy ten moment świadomi, że imperialne ambicje Rosji nigdy się nie wyczerpały. Dzisiaj ich ofiarą staje się Ukraina, niepodległy kraj i wolni ludzie. Niech ta wystawa będzie zatem przestrogą, niech nie pozwoli nam zapomnieć, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. Niech będzie też wyrazem naszej solidarności z walecznym narodem ukraińskim, z jego walką i budzącą wielki szacunek postawą.
mówi Piotr Oszczanowski

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl