wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Marek Krajewski mówi „żegnaj” policjantowi z Wrocławia. Jego najnowsza książka jest ostatnią powieścią z Eberhardem Mockiem

– Proszę Państwa, składam bardzo ważne oświadczenie, jedno z ważniejszych w mojej literackiej biografii: żegnam się z Eberhardem Mockiem. Jesienią 1997 roku kończyłem powieść „Śmierć w Breslau”, a tej jesieni, po 25 latach, mówię Eberhardowi pożegnalne „Vale!” (bądź zdrów, żegnaj). Zbliża się już ten dzień – 12 października – kiedy ukaże się moja ostatnia powieść z wrocławskim śledczym: „Błaganie o śmierć” – zapowiedział Marek Krajewski.

Reklama

Najnowszy kryminał z Eberhardem Mockiem można już kupić w przedsprzedaży.

Rok 1919. Breslau. Eberhard Mock mieszka na Księżu Małym 

Oto parę słów o niej. W „Błaganiu o śmierć“ wszechobecna powojenna bieda dusi Republikę Niemiecką (zwaną Weimarską). W roku 1919 trzydziestosześcioletni funkcjonariusz obyczajowego wydziału IIIb prezydium policji Eberhard Mock mieszka w małym pokoiku na pięterku wraz z marudnym, nieznośnym ojcem na dalekim wrocławskim osiedlu Księże Małe (Klein Tschansch).

Pije ponad miarę, utrzymuje kontakty z przemytnikami i zadaje się — niby z zawodowych powodów — z kobietami lekkich obyczajów. Jedna z nich, Herta Rossenbach, szczególnie zapada Ebiemu w serce, ale przed zalewem tego uczucia broni się zażarcie, wznosząc tamę ze stereotypów i przesądów dotyczących kobiet tej profesji. Owa zapora zostaje rozerwana, gdy zostaje uprowadzona Bettina, niespełna roczna córeczka Herty. Mock jest zdecydowany znaleźć małą za wszelką cenę, a potem zastąpić jej ojca.

Kto wyjaśni śmierć boksera, ten dostanie nagrodę: luksusowy apartament

Wszystkie tropy prowadzą do luksusowego świata wrocławskich oligarchów. Tymczasem jeden z nich ogłasza swoisty konkurs — który z funkcjonariuszy wrocławskiej policji kryminalnej wyjaśni dziwne okoliczności śmierci pewnego boksera, ten stanie się posiadaczem luksusowego apartamentu w uroczym zakątku miasta.

Mock staje przed trudnym wyborem: sprawa dziecka czy boksera? Serce popycha go do sprawy pierwszej, rozsądek — do drugiej. Zwycięstwo w pierwszej równa się miłosnej stabilizacji; w drugiej — porzucenie wspólnego życia ze złośliwym starcem. Co Eberhard wybierze?

Bogactwo w Rynku, bieda na Nadodrzu i groźna mafia

„Błaganie o śmierć“ jest powieścią wyjątkowo mocno osadzoną w realiach wczesnej Republiki Wiemarskiej, której codzienność była dla wielu realizacją apokaliptycznych proroctw. Dławiąca bieda i ostentacyjne bogactwo, barokowe apartamenty przemysłowców w Rynku i bezokienne nory gruźlików na Nadodrzu, przekupni sportowcy i groźna mafia Bractwa Pierścieniowców, zdemobilizowani żołnierze i polityczni manipulanci, fałszywa filantropia i potworne zboczenia.

– To wszystko jest w tej pożegnalnej powieści z Mockiem. Ciekaw jestem, czy uznają Państwo, że godnie się pożegnałem z moim bohaterem i przyjacielem. Zapraszam do lektury. Książkę można już zamówić m.in. na stronie Empiku – informuje Marek Krajewski.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl