wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. 13 posiedzenie Wrocławskiej Rady Kultury [PROTOKÓŁ]
Kliknij, aby powiększyć
Grafika Tomasza Sysły przygotowana na Wrocławski Kongres Kultury Mat. pras.
Grafika Tomasza Sysły przygotowana na Wrocławski Kongres Kultury

Podczas posiedzenia przedstawiono bieżące informacje prezydenta Wrocławia, wybory uzupełniające do prezydium Wrocławskiej Rady Kultury, sprawozdanie z działalności Wrocławskiej Rady Kultury w roku 2021 i kontynuowano temat Strategii Kultury.

Reklama

Protokół nr 13 z posiedzenia Wrocławskiej Rady Kultury w dniu 21 stycznia 2021 r.

Posiedzenie odbyło się w trybie zdalnym. Obecni na spotkaniu:

Członkowie Wrocławskiej Rady Kultury (kolejność alfabetyczna):

  1. Izabela Duchnowska
  2. Agnieszka Franków-Żelazny
  3. Jarosław Fret
  4. Marek Gluziński
  5. Konrad Imiela
  6. Janusz Jasiński
  7. Paweł Kamiński
  8. Katarzyna Majewska
  9. Jerzy Pietraszek
  10. Tomasz Sikora
  11. Tomasz Jakub Sysło
  12. Sylwia Świsłocka-Karwot
  13. Katarzyna Uczkiewicz

Pracownicy Urzędu Miejskiego Wrocławia:

  • Bartłomiej Świerczewski – dyrektor Departamentu Spraw Społecznych
  • Dorota Ciastek - zastępca dyrektora Wydziału Kultury

Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca WRK Agnieszka Franków-Żelazny, która zaproponowała następujący porządek obrad:

  1. Przyjęcie porządku obrad.
  2. Bieżące informacje Prezydenta Wrocławia.
  3. Wybory uzupełniające do prezydium Wrocławskiej Rady Kultury.
  4. Sprawozdanie z działalności Wrocławskiej Rady Kultury w roku 2021.
  5. Sprawy bieżące (Fanpage Rady).
  6. Strategia Kultury - kontynuacja tematu.
  7. Wolne wnioski.

W wyniku głosowania, w którym wzięło udział 12 osób  jednogłośnie przyjęto porządek obrad w zaproponowanej formie.

Ad. 1. Bieżące informacje Prezydenta Wrocławia.

Dyrektor B. Świerczewski poinformował o opiniach prawnych, których Urząd Miejski zasięgnął na wniosek Wrocławskiej Rady Kultury. Pierwsza opinia dotyczyła kwestii uzupełnienia składu Wrocławskiej Rady Kultury. W ocenie prawników Urzędu Miejskiego uzupełnienie składu Rady może nastąpić wyłącznie poprzez organizację kolejnego kongresu. Wynika to z systemu wyborczego do Rady, który ma charakter większościowy, analogicznie jak na przykład wybory do Senatu RP. W związku z tym, nie ma możliwości wprowadzenia do Rady na przykład kolejnej osoby z listy, tak jak jest to możliwe w wyborach proporcjonalnych. Bez przeprowadzenia kongresu uzupełnić składu Rady nie można. Organizacja kongresu uzupełniającego w tym celu również nie wchodzi w grę. W ocenie B. Świerczewskiego najważniejsze w tej sytuacji, że Rada Kultury nadal posiada kworum, nadal może pracować i podejmować uchwały.

Druga opinia dotyczyła możliwości przeprowadzania przez Radę głosowań tajnych w sprawach personalnych - dotyczących członków Rady. Opinia prawników Urzędu Miejskiego potwierdziła wcześniej wyrażony pogląd, zgodnie z którym Rada, w myśl zapisów Zarządzenia Prezydenta Wrocławia pracuje jawnie i podejmuje uchwały w trybie głosowania jawnego. Niemniej jednak jest to głosowanie jawne a nie jawne imienne, przez co wyniki głosowań zawarte w protokołach posiedzeń są wynikami liczbowymi: "x" osób za, "y" osób przeciw, "z" osób wstrzymało się. Bez podawania personaliów kto jak zagłosował.

Tomasz Sikora poprosił o przedstawienie przez pana Prezydenta powyższych opinii prawnych w formie pisemnej z odniesieniem do podstaw prawnych.

W odpowiedzi na pytania członków Rady dyrektor B. Świerczewski poinformował o sytuacji w galerii miejskiej. Obecnie w tej instytucji jest osoba pełniąca obowiązki w związku z powołaniem poprzedniego dyrektora na stanowisko ambasadora RP w Pradze. W tej chwili nie ma oficjalnej decyzji o odwołaniu ambasadora, w związku z tym nie są podejmowane żadne decyzje. Decyzje zapadną wówczas gdy coś się w tej sprawie zmieni.

Kolejne pytania członków Rady dotyczyły zdjęć Marilyn Monroe zakupionych w kilka lat temu. Zdjęcia znajdują się w dyspozycji spółki miejskiej Hala Stulecia. W przypadku zainteresowania rady tym tematem możliwe jest wystąpienie do spółki z prośbą o informację.

Dyrektor D. Ciastek poinformowała, o sytuacji dotyczącej kadencji dyrektorów w instytucjach kultury w roku 2022:

  1. Muzeum Architektury Jerzego Ilkosza - kadencja trwa do końca lutego - w pierwszej połowie roku ogłoszony zostanie konkurs;
  2. Ośrodka Postaw Twórczych Pawła Kamińskiego - powołanie trwa do końca czerwca - Prezydent nie planuje zmiany na stanowisku dyrektorskim;
  3. Ośrodka Działań Artystycznych “Firlej” Roberta Chmielewskiego - powołanie trwa do końca sierpnia;
  4. Teatru Współczesnego Marka Fiedora - powołanie trwa do końca sierpnia - Prezydent nie planuje zmiany na stanowisku dyrektorskim;
  5. Wrocławskiego Teatru Lalek Janusz Jasińskiego - powołanie trwa do końca sierpnia - Prezydent nie planuje zmiany na stanowisku dyrektorskim;
  6. Wrocławskich Kameralistów Piotra Karpety - powołanie trwa do końca sierpnia;
  7. Narodowego forum Muzyki Andrzeja Kosendiaka - powołanie trwa do końca sierpnia - Prezydent nie planuje zmiany na stanowisku dyrektorskim;
  8. Klubu Muzyki i Literatury Ryszarda Sławczyńskiego - powołanie trwa do końca września;
  9. Klubu Pod kolumnami Marka Korzeniowskiego - powołanie trwa do końca września;
  10. Ogniska Kultury Plastycznej Macieja Sicińskiego - powołanie trwa do końca września;
  11. Centrum Kultury Wrocław Zachód Jolanty Chojnackiej - powołanie trwa do końca września;
  12. Miejskiej Biblioteki Publicznej Andrzeja Ociepy - wiosną przechodzi na emeryturę - w styczniu został ogłoszony konkurs;
  13. Strefy Kultury Wrocław pod koniec 2021 r. rezygnację złożył Krzysztof Maj - Prezydent powołał na stanowisko dyrektorskie Olgę Nowakowską;
  14. Wrocławski Instytut Kultury - instytucja zacznie działać od lutego 2022 r. - Prezydent powołał na stanowisko dyrektorskie Dominikę Kawalerowicz.

Dyrektor B. Świerczewski przypomniał, że od ubiegłego roku instytucje kultury składają rozbudowane sprawozdania merytoryczne, dodatkowo wzbogacone od tego roku między innymi o kwestie pracownicze. Oprócz tego mają obowiązek składać sprawozdania finansowe instytucji. Ponadto w razie wątpliwości mogą być proszeni o dokonanie autoewaluacji. Według B. Świerczewskiego oznacza to, że Prezydent dysponuje kompletem informacji pozwalających na podjęcie decyzji o tym czy czy dyrektor zostanie powołany na kolejny okres czy też na przykład zostanie zorganizowany konkurs.

W związku z tym dyrektor B. Świerczewski zaproponował, aby Rada wypowiadała się w sprawie konkretnych instytucji i dyrektorów wówczas gdy dostrzeże taką potrzebę. Decyzja o wydaniu opinii należy więc do Rady.

Dyrektor B. Świerczewski zwrócił też uwagę na niepewność w sektorze kultury związaną z sytuacją pandemiczną oraz zmiany związane z wdrażaniem przez rząd tzw. Polskiego Ładu. W związku ze zmianami finansowanie samorządów gmina Wrocław jaki inne samorządy tracą dochody. W przypadku budżetu Wrocławia oznacza to utratę kilkuset milionów złotych rocznie. Wydatki na kulturę niewątpliwe będą rosły, choćby z powodu wzrostu minimalnego wynagrodzenia, ale nie wiadomo jak ta sytuacja wpłynie na finansowanie działalności programowej instytucji kultury.

Dyrektor B. Świerczewski poinformował także o projekcie „Współdzielnia” realizowanym przez Strefę Kultury Wrocław i zaprosił do udziału w prezentacji wyników badania zrealizowanego w ramach tego projektu, którą zaplanowano na 25 stycznia. 

Ad. 3. Wybory uzupełniające do prezydium Wrocławskiej Rady Kultury.

Sekretarz Rady Paweł Kamiński poinformował o rezygnacji z funkcji i poprosił Radę o jej przyjęcie.

Przewodnicząca Rady Agnieszka Franków-Żelazny zaproponowała na funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Pawła Kamińskiego. W wyniku głosowania: 11 „za”, 2 „wstrzymujące się” Rada wybrała Pawła Kamińskiego na funkcję Wiceprzewodniczącego.

Na funkcję Sekretarza zgłoszono następujące kandydatury:

  1. Katarzyna Uczkiewicz;
  2. Tomasz Sikora. 

W wyniku głosowania: 8 głosów „za” kandydaturą nr 1 oraz 4 osoby „za” kandydaturą nr 2 Sekretarzem wybrana została Katarzyna Uczkiewicz.  

Ad. 4. Sprawozdanie z działalności Wrocławskiej Rady Kultury w roku 2021.

Przewodnicząca Rady Agnieszka Franków-Żelazny podziękowała za zgłoszone dotychczas uwagi do projektu sprawozdania z działalności Wrocławskiej Rady Kultury w ubiegłym roku. Zaproponowała, aby uwagi do sprawozdania zgłaszane były równolegle do uwag do projektu protokołu bieżącego posiedzenia Rady.

Ad. 5. Sprawy bieżące (Fanpage Rady).

Przewodnicząca Rady Agnieszka-Franków-Żelazny poinformowała, że ku jej zaskoczeniu w ostatnich dniach powstał nieoficjalny profil Wrocławskiej Rady Kultury na Facebooku.

Tomasz Sikora jako jeden z autorów profilu poinformował, że profil został założony w związku z potrzebą informowania o działalności Rady ze strony części strony społecznej oraz w związku z brakiem realizacji wniosku dot. utworzenia profilu Rady przegłosowanego przez Radę kilka miesięcy temu.

Przewodnicząca Rady Agnieszka Franków-Żelazny zwróciła uwagę, że wniosek dot. utworzenia profilu Rady nie został dotychczas zrealizowany w związku z brakiem porozumienia co do sposobu prowadzenia profilu i zakresu treści publikowanych i udostępnianych na profilu.

Paweł Kamiński zaproponował, aby osoby które stworzyły nieoficjalny profil Wrocławskiej Kultury wspólnie z prezydium Rady przekształciły fanpage w profil oficjalny jednocześnie nadając uprawnienia administracyjne członkom prezydium. W ten sposób i dzięki tej inicjatywie zostanie zrealizowany wniosek przegłosowany przez radę kilka miesięcy temu.

Po przeprowadzonej dyskusji, za zgodą twórców profilu nieoficjalnego, w wyniku głosowania: 9 “za”, 3 “przeciw”, 1 “wstrzymujący się” propozycja została zaakceptowana.  

Ad. 6. Strategia Kultury - kontynuacja tematu.

W związku z nieobecnością dyr. Jacka Pluty zasadnicza część dyskusji została przeniesiona na kolejne posiedzenie.

Ad. 7. Wolne wnioski.

Przewodnicząca Rady Agnieszka Franków-Żelazny poinformowała o propozycji spotkania z Radą przesłaną przez Dominikę Kawalerowicz, przyszłą dyrektorkę Wrocławskiego Instytutu Kultury, który formalnie rozpocznie funkcjonowanie 1 lutego 2022 r. Spotkanie będzie częścią kolejnego posiedzenia Rady. Jego termin zostanie ustalony.  

W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodnicząca zamknęła posiedzenie.

Sekretarz Wrocławskiej Rady Kultury           Przewodnicząca Wrocławskiej Rady Kultury

(–) Paweł Kamiński                                       (–) Agnieszka Franków-Żelazny

Kontakt: [email protected]

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl