Obecni na spotkaniu:
- Członkowie Wrocławskiej Rady Kultury:
- Maciej Bujko
- Izabela Duchnowska (przewodnicząca WRK)
- Konrad Imiela
- Michał Jagodziński (sekretarz WRK)
- Kamila Kamińska
- Paweł Kamiński
- Beata Lech-Kubańska
- Ewelina Lepka
- Renata Pałys
- Jarosław Perduta
- Elżbieta Pindral
- Robert Traczyk
- Paweł Zaręba (wiceprzewodniczący WRK)
- Dominika Kawalerowicz – Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. rozwoju kultury
- Łukasz Medeksza - Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju
- Anna Kołodziej – Radna Rady Miejskiej
- Dominika Kubicz-Wichłacz - Zespół ds. Projektów Wydziału Kultury
Posiedzenie otworzyła Przewodnicząca WRK Izabela Duchnowska, która powitała zebranych. Dyrektor Departamentu Kultury i Sportu Jarosław Perduta wręczył powołanie do WRK Konradowi Imieli, który był nieobecny na poprzednim spotkaniu. Z inicjatywy Konrada Imieli WRK przyjęła formułę wyboru dat kolejnych spotkań przez formularz internetowy.
Następnie Przewodnicząca WRK przedstawiła następujący projekt porządku obrad:
- Przyjęcie porządku obrad,
- Strategia 2050 - referuje Łukasz Medeksza,
- Program stypendialny - ref. Jarosław Perduta,
- Skład kapituły Wrocławskiej Nagrody Artystycznej (muzyka poważna, muzyka rozrywkowa, teatr, sztuki wizualne) - ref. Jarosław Perduta,
- Program wydawniczy - ref. Dominika Kawalerowicz,
- BWA - ref. Maciej Bujko,
- Sprawy bieżące i wolne wnioski,
- Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.
Ad. 1
Jednogłośnie przyjęto porządek obrad przyjęto w zaproponowanej formie.
Ad. 2
Strategia 2050 trafi do konsultacji w marcu, a po uwzględnieniu uwag Rada Miejska zagłosuje nad nią we wrześniu. Dzięki interwencji radnych (m.in. ID) uwzględniono w niej rozdział „Miasto promieniujące kulturą”.
WRK przedstawi swoje rekomendacje po publikacji strategii.
MB zwrócił uwagę na brak wskaźników jakościowych. ŁM wskazał na trudności w ich opracowaniu, ale Gmina czeka na propozycje WRK. ID podkreśliła, że kluczowe jest odniesienie do procentu budżetu miasta na kulturę, a nie konkretnej kwoty.
Ad. 3
Propozycja Dyrektora Departamentu Kultury dotycząca udziału przedstawicieli RK w gremiach oceniających. Głosami większości obecnych wybrano:
- stypendia artystyczne Prezydenta Wrocławia - EP
Ad. 4
Głosami większości obecnych wybrano następujące osoby:
- Wrocławska Nagroda Artystyczna: propozycja wypracowania nowego modelu, przyjęta przez radnych od przyszłego roku, w tym roku wybrano wariant pośredni: przedstawiciele RK: EL - muz. pow., PZ - teatr, MJ - muz roz.
Ad. 5
DK przedstawiła aktualne cele WPW i potrzebę zmian ewaluacyjnych po 10 latach. Dyrektorka WIK omówiła system oceny wniosków. Jako przedstawiciel Prezydenta (WKL, DKiS) w wiosennym naborze do komisji wybrano większością RT.
Ad. 6
MB, dyr. szt. BWA Wrocław, omówił rozwój instytucji i jej lokalizacje. Poinformował, że w 2025 r. sfinalizowana zostanie jedna inwestycja – w październiku otworzy się po remoncie Dizajn BWA przy ul. Świdnickiej. Podkreślił awaryjną funkcję nowej siedziby przy ul. Kolejowej, m.in. w kontekście doświadczeń z 2022 r.
Ad. 7
Przewodnicząca WRK poprosiła o przesyłanie tematów do agendy najpóźniej 7 dni przed posiedzeniem. Zaproponowała spotkanie WRK z Dolnośląską Radą Kultury w celu omówienia współpracy i ewaluacji „rok po kongresie”. Wstępnie ustalono termin na 13 maja o 11:00 w NFM.
Ad. 8
Przedstawiono protokół, jednak zgłoszono uwagi, które zostaną wprowadzone do 11.03.2025 w trybie obiegowym. W tym samym trybie zostanie ustalona data kolejnego spotkania.
Izabela Duchnowska – przewodnicząca WRK
Paweł Zaręba – wiceprzewodniczący WRK
Michał Jagodziński – sekretarz WRK.