wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 01:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Kompleksowe Badania Ruchu - Wrocław i Otoczenie 2024

We Wrocławiu i gminach sąsiednich zakończyły się Kompleksowe Badania Ruchu (KBR 2024). Badania te realizowane były w celu poznania i zrozumienia potrzeb transportowych mieszkańców oraz dopasowania do nich rozwoju transportu zbiorowego i infrastruktury we Wrocławiu i dziewięciu najbliżej położonych gminach.

Reklama

Zadanie składało się z czterech głównych komponentów:

  • badań ankietowych z mieszkańcami,
  • pomiarów natężenia ruchu drogowego na terenie Wrocławia i gmin sąsiednich,
  • pomiarów potoków pasażerskich w autobusach, tramwajach i pociągach,
  • analizy danych dotyczących pojazdów dostawczych i ciężarowych (tzw. big data).

Natężenie ruchu: tysiące ankiet, setki punktów

Głównym elementem badań były ankiety w gospodarstwach domowych. Podczas badań zrealizowanych zostało ponad 10 tysięcy ankiet z mieszkańcami Wrocławia i dziewięciu najbliżej położonych gmin.

Rowerzyści we Wrocławiu www.wroclaw.pl / Marek Księżarek
Rowerzyści we Wrocławiu

W tym samym czasie odbywały także pomiary ruchu. Badania natężenia ruchu drogowego wykonano w 244 punktach - nie tylko na terenie Wrocławia, ale także w gminach sąsiednich. Dane pozyskane z pomiarów pozwolą na bardzo dokładne określenie natężeń ruchu na głównych arteriach, czy obwodnicach miasta.

Pragniemy serdecznie podziękować mieszkańcom za zaangażowanie, cierpliwość i otwartość. Wywiady ankietowe były głównym elementem przeprowadzonych badań. Dzięki nim zebrane zostały informacje o wszystkich podróżach, które odbywają w typowym dniu roboczym. Pokaże to, w jakich godzinach, skąd, dokąd, jakimi środkami transportu i w jakim celu przemieszczamy się po Wrocławiu i okolicach.
Monika Kozłowska-Święconek, Dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia

Równolegle realizowane były także pomiary potoków pasażerskich w autobusach i tramwajach. Od momentu rozpoczęcia badań pomiary zostały przeprowadzone na  blisko 500 lokalizacjach wskazanych w zamówieniu.

Badania w terenie przebiegły zgodnie z planem. Dzięki współpracy z Urzędem Miejskim i koordynacji jednostek wszystkie pomiary i ankiety były realizowane według założonego harmonogramu. W przeciągu tych kilku miesięcy nie występowały także utrudnienia czy zdarzenia losowe, które mogłyby zakłócić realizację badań. Ewentualne korekty czy zmiany w harmonogramie badań były podejmowane na podstawie przekazywanych wcześniej informacji o utrudnieniach lub remontach (w tym także uwzględniając wydarzenia, np. Juwenalia), dlatego nie mieliśmy konieczności przenoszenia pomiarów. Dzięki temu spodziewamy się, że otrzymamy dobre jakościowo dane.
Bartłomiej Wiertel z firmy Via Vistula, która wykonała badanie ruchu

Pasażerowie na Dworcu Głównym PKP

W maju zrealizowano pomiary na stacjach i dworcach kolejowych. Obserwatorzy ubrani w odblaskowe kamizelki, wyposażeni w identyfikatory i arkusze pomiarowe, prowadzili badania potoków pasażerskich w pociągach oraz wymiany pasażerskiej na peronach dworców i stacji kolejowych.

Dworzec kolejowy Wrocław Główny został zaplanowany i zrealizowany w osobny dzień, z uwagi na bardzo dużą wymianę pasażerską oraz liczbę pociągów korzystającą z dworca głównego.

Poza wymienionymi wyżej pomiarami i badaniami projekt KBR obejmował także pomiary ruchu rowerowego na terenie miasta i ruchu pieszego w centrum Wrocławia. Badania zostały zrealizowane pod koniec maja za pomocą kamer wideo rozlokowanych we wskazanych punktach.

samochody na drodze szybkiego ruchu we Wrocławiu www.wroclaw.pl
samochody na drodze szybkiego ruchu we Wrocławiu

Ostatnim komponentem Kompleksowych Badań Ruchu były analizy ruchu pojazdów dostawczych i ciężarowych za pomocą tzw. big data. Na podstawie informacji o przemieszczeniach opartych o dane sieci telefonii komórkowej przeanalizowany został ruch pojazdów dostawczych i ciężarowych na terenie Wrocławia.

Teraz pora na raporty

Zrealizowane pomiary przyniosły bardzo wiele przydatnych danych na temat szeroko rozumianego systemu transportowego we Wrocławiu i otoczeniu. Pozyskane dane poddane zostaną analizom i na ich podstawie powstaną raporty dotyczące poszczególnych elementów.

Dane z KBR 2024 zostaną opublikowane najprawdopodobniej pod koniec roku 2024. Więcej informacji na stronie projektu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama