wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Kompleksowe Badania Ruchu 2024 we Wrocławiu
Kliknij, aby powiększyć
Badanie ruchu m.in. pokaże to, jak na sposób podróżowania wpłynęło otwarcie trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór. Na zdjęciu pasażerowie na przystanku Strzegomska (krzyżówka) na Nowym Dworze. Fot. Bartosz Chochołowski
Badanie ruchu m.in. pokaże to, jak na sposób podróżowania wpłynęło otwarcie trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór. Na zdjęciu pasażerowie na przystanku Strzegomska (krzyżówka) na Nowym Dworze.

Po świętach ruszy wielkie badanie ruchu. To ważne, abyś odpowiedział ankieterowi na pytania, jeśli akurat zostaniesz wylosowany. Tak kompleksowe przedsięwzięcie Wrocław realizuje raz na kilka lat. Wyniki badań są bardzo potrzebne, aby właściwie planować inwestycje czy dokonywać korekt w kursowaniu komunikacji miejskiej. 

Reklama

Kompleksowe Badanie Ruchu (KBR) analizuje sposób przemieszczania się mieszkańców Wrocławia i gmin sąsiednich. Pierwsze zrealizowano w latach 2010/11, kolejne w 2018 roku, a teraz będzie ich najnowsza edycja. Obejmie obszar aglomeracji wrocławskiej, czyli poza Wrocławiem także dziewięć gmin ościennych.

Ankieter zapyta, czym i po co jechałeś 

Jest to źródło wiedzy o podróżach po Wrocławiu i okolicach. Tegoroczne wniosą wiedzę, jak zmieniało się podróżowanie po oddaniu strategicznych inwestycji transportowych, takich jak tramwaj przez Popowice czy na Nowy Dwór, alei Wielkiej Wyspy czy obwodnicy Leśnicy.

Jednym z głównych składowych badań są wywiady ankietowe przeprowadzane z mieszkańcami w ich gospodarstwach domowych, podczas których zbierane są informacje o wszystkich podróżach, które odbyli oni w typowy dzień roboczy. W badaniu uczestniczy zazwyczaj około jednego procenta losowo wybranych mieszkańców. Pokaże to, w jakich godzinach, skąd, dokąd, jakimi środkami transportu i w jakim celu przemieszczamy się po Wrocławiu i okolicach.
Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności

Łącznie ankieterzy spotkają się z około dziewięcioma tysiącami osób. Będą wyposażeni w identyfikatory. Każdy będzie miał również przy sobie kopię listu podpisanego przez prezydenta Jacka Sutryka uzasadniającego potrzebę przeprowadzenia tego badania. Ankieterzy będą odwiedzać mieszkańców w domach i mieszkaniach, ale także rozmawiać z nimi np. na przystankach.

Policzą samochody i pasażerów w MPK

Innym elementem badania są pomiary liczby samochodów, rowerzystów i pieszych oraz liczby pasażerów korzystających z komunikacji zbiorowej. Kamery oraz obserwatorzy liczą pojazdy i podróżnych w kilkuset punktach pomiarowych, co pozwala na wierne odwzorowanie sytuacji transportowej na ulicach i w komunikacji zbiorowej w całym badanym obszarze.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: O badaniu ruchu opowiada Bartłomiej Wiertel z firmy Via Vistula. Fot. Marek Księżarek
O badaniu ruchu opowiada Bartłomiej Wiertel z firmy Via Vistula.

To dzięki kompleksowemu badaniu ruchu urząd miejski m.in. wie, że w 2018 roku 41 proc. podróży wrocławianie odbywali samochodami osobowymi, a mieszkańcy gmin sąsiednich aż 66 proc., co przekładało się na ponad 240 tys. aut wjeżdżających codziennie do Wrocławia. Z kolei podróże wrocławian w prawie 28 proc. stanowiły przejazdy komunikacją zbiorową, a podróże mieszkańców gmin ościennych jedynie w 14 proc. Znaczna część tych wszystkich podróży była związana z pracą, a więc były to codziennie obowiązkowe dojazdy.

W czasie trwania badania zdiagnozowane zostaną także najczęściej wybierane linie transportu zbiorowego, najbardziej oblegane odcinki tras tramwajowych, czy też stacje i dworce kolejowe z największą liczbą pasażerów. Wszystko to, i wiele innych danych, pozwoli na racjonalne oraz efektywne planowanie rozwoju transportu w mieście, jak na przykład korekty siatki połączeń komunikacji zbiorowej, lokalizację nowych parkingów P+R czy planowanie nowych inwestycji drogowych.

Nie bój się ankietera - poznasz go po identyfikatorze i tablecie 

Tegoroczne badania rozpoczynamy zaraz po świętach. Nasi ankieterzy będą nie tylko odwiedzać mieszkańców w domach, ale także rozmawiać z nimi na przystankach czy ulicach. Przy pomocy tabletów będą odnotowywać odpowiedzi respondentów. Bardzo liczymy na zaangażowanie wrocławian. O postępach i kolejnych etapach będziemy informować na bieżąco, bo przed nami cała kampania informacyjna. Badania potrwają do końca roku szkolnego.
Bartłomiej Wiertel z firmy Via Vistula, która wykonuje badanie ruchu

ViaVistula badanie przeprowadzi badanie za 2,3 mln zł. To była najkorzystniejsza oferta w przetargu przeprowadzonym na początku roku. Wyniki badań poznamy w listopadzie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl