wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. W strefach płatnego parkowania działa system e-kontroli. Sprawdza, czy kierowca wykupił bilet parkingowy
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu dwa samochody, oznakowane specjalnymi napisami, które prowadzą e-kontrole w strefach płatnego parkowania we Wrocławiu fot. ZDiUM
Na zdjęciu dwa samochody, oznakowane specjalnymi napisami, które prowadzą e-kontrole w strefach płatnego parkowania we Wrocławiu

Dwa specjalne samochody sprawdzają, czy kierowca zapłacił za bilet w strefie płatnego parkowania. Pojazdy są wyposażone w urządzenia, którymi skanują pozostawione na parkingach pojazdy. System jest testowany od sierpnia i świetnie się sprawdza. Dzięki niemu, w okresie od początku sierpnia do końca października bieżącego roku skontrolowano o 3700 więcej pojazdów niż w analogicznym okresie ub. roku.

Reklama

System e-kontroli funkcjonuje we Wrocławiu od 1 sierpnia 2022 r. Nadzoruje go Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta (ZDiUM). Tworzą go dwa, elektryczne pojazdy skanujące. Auta wyposażone są w kamery identyfikujące numery rejestracyjne pojazdów zaparkowanych na płatnych miejscach postojowych. Od czwartku (17 listopada) samochody prowadzące e-kontrole zostały specjalnie oznakowane.

Dzięki e-kontroli sprawdzili więcej samochodów

Służące do kontroli auta mają też system pozycjonowania, ustalający współrzędne geograficzne lokalizacji pojazdów zaparkowanych na miejscach wyznaczonych do płatnego postoju. Oprócz tego posiadają system, który odbiera, przechowuje i przetwarza dane pozyskane z samochodów skanujących oraz transmituje wybrane dane do programu windykacyjnego.

Od momentu wprowadzenia systemu skontrolowano już 11 600 pojazdów. Porównując te dane z tymi z 2021 roku, widać wyraźny wzrost. W zeszłym roku kontrolerzy w okresie od 1 sierpnia do 30 października skontrolowali 14 695 pojazdów. W tym roku, w tym samym okresie, piesze patrole oraz auta skontrolowały łącznie 18 400 pojazdów.

System e-kontroli podniesie efektywność pobierania opłat parkingowych

Można zatem wnioskować, że wprowadzenie e-kontroli podniesie przede wszystkim efektywność pobierania opłat, a w efekcie końcowym wpłynie na to, że kierowcy będą rzadziej próbowali ich unikać, bo strefa płatnego parkowania będzie dobrze egzekwowana.

Ważnym efektem e-kontroli jest również większe bezpieczeństwo naszych pracowników. Piesze patrole, które pracują w terenie, są najbardziej narażone na nieprzyjemności związane z wykonywaną pracą. Niejednokrotnie osoby, które otrzymują zawiadomienie za brak opłaty i nie stosowanie się do przepisów, atakują słownie naszych pracowników. Prowadzenie e-kontroli wiąże się wobec tego z dużo mniejszym ryzykiem.
Klaudia Piątek, z biura prasowego ZDiUM

Trzy miesiące testów systemu e-kontroli pojazdów

System e-kontroli działa prawidłowo, a pierwsze trzy miesiące (od sierpnia do października 2022 r.) były czasem jego testów. Pracowano nad: 

  • odczytem numerów rejestracyjnych i odpowiednie ustawienie kamer w zależności od parkowania pojazdów /prostopadłe, skośne lub równoległe/,
  • przygotowaniem i wdrożeniem kierowców do prowadzenia samochodu oraz e-kontroli - kierowcy muszą stosować zarówno odpowiednią prędkość, jak również zachować wymaganą odległość od skanowanych w strefie pojazdów,
  • warunkami pogodowymi i rodzajem światła dziennego,
  • zmiennym natężeniem ruchu w mieście.

Trzeba wziąć pod uwagę, że e-kontrola funkcjonuje według dwóch trybów. Po pierwsze każdy pojazd może przeprowadzać kontrolę indywidualnie, poprzez dwukrotny przejazd pojazdu skanującego tą samą trasą. Po drugie, dwa pojazdy mogą poruszać się tą samą trasą (jeden za drugim) w ustalonym odstępie czasowym.

Jakie dane pozyskiwane są podczas e-kontroli pojazdów?

  • dokumentacja zdjęciowa pojazdów zaparkowanych na miejscach wyznaczonych do płatnego postoju,
  • dokładna lokalizacja tych pojazdów,
  • numer rejestracyjny pojazdów,
  • informację, czy w czasie kontroli pojazd posiadał ważną opłatę za postój (abonament, opłata w parkomacie, płatność mobilna) lub uprawnienia do bezpłatnego postoju (np. identyfikator osoby niepełnosprawnej).

W przypadku stwierdzenia, że kontrolowany pojazd posiadał ważną opłatę, dane pozyskane podczas e-kontroli są automatycznie anulowane, a dokumentacja zdjęciowa usunięta.

Dodatkowo, dokumentacja fotograficzna pojazdów, za postój których nie została wniesiona opłata jest automatycznie anulowana w zakresie ewentualnego utrwalenia wizerunku przypadkowych osób oraz numerów rejestracyjnych innych pojazdów.

System e-kontroli pozostanie we Wrocławiu na dłużej. Na ten moment ZDiUM nie ma w planach zakupu dodatkowych aut. Oznakowane auta od czwartku (17 listopada) pojawiły się już na ulicach Wrocławia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl