wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławska Ekostraż ratuje zwierzęta z Ukrainy. „One nie są niczemu winne". Zobacz zdjęcia

„Zdążyliśmy w ostatniej chwili uratować te koty z Ukrainy. Przywieźliśmy je do Wrocławia w niedzielę. Dziś ponownie zaczęło się tam piekło” – napisała 15 listopada na Facebooku wrocławska Ekostraż, która pomaga zwierzętom z Ukrainy. – Ludzie ludziom zgotowali ten los. Te zwierzaki nie są niczemu winne” – dodają aktywiści, którzy od początku wojny w Ukrainie przywieźli stamtąd do Wrocławia ponad 200 zwierząt.

Reklama

Ekostraż z Wrocławia na pomoc zwierzętom z Ukrainy

Wśród zwierząt, które trafiły do Wrocławia z Ukrainy, były już psy, koty, lisy, świnki morskie, a nawet dzikie jeże. Na przykład dzielna, trójnożna suczka Yupii, która żyła na ulicy. „Jak wielu ludzi przez wojnę straciła wszystko, co miała: normalność, ciepło domu, w którym kochali ją czuli właściciele. Wszystko zniknęło, ot tak. Niepełnosprawna, porzucona, głodna, niczego nie rozumie z tego naszego ludzkiego świata. Tak jak my” – napisali na Facebooku aktywiści z Ekostraży.

Był też szczeniaczek Żelek z ciężkim zapaleniem płuc i śmiertelnie wystraszony pies Latte ze zbombardowanej miejscowości Sumy. W ostatnią niedzielę, 13 listopada, do Wrocławia dotarła grupa kotów.

Ekostraż: „Jesteśmy wstrząśnięci”

„Zbierała je z ulic nasza przyjaciółka Kateryna, która w tamtych trudnych warunkach przychylała im nieba. Wiele z nich przed wojną nie żyło na ulicach, miało normalne domy, które runęły przez wybuchy jak domki z kart. Przejechały przez Ukrainę setki kilometrów. Zdążyły w ostatniej chwili, bo dziś Rosja po raz kolejny bezpardonowo i krwawo zaatakowała Ukrainę. W dzisiejszych warunkach ich ratunek nie byłby już możliwy. Jesteśmy tym wstrząśnięci”.
Ekostraż na Facebooku

Koty wymagają kastracji, leczenia (mają choroby układu oddechowego, zapalenie trzustki, są zarobaczone), badań krwi oraz testów na choroby zakaźne. 

Coraz trudniej wydostać zwierzęta z Ukrainy

– Na początku wojny w Ukrainie przyjeżdżały do nas zwierzęta z ewakuacji, ze zbombardowanych miast, teraz to są najczęściej psy i koty, które wymagają leczenia, a w Ukrainie nie mogą znaleźć pomocy, bo nie działają lecznice, nie ma lekarstw czy roentgena – mówi Katarzyna Szakowska, rzeczniczka prasowa Ekostraży. I dodaje: – Niestety teraz niezwykle trudno wydostać zwierzęta z Ukrainy, bo przestały być respektowane wcześniejsze dokumenty. Takie psy i koty potrzebują specjalnych paszportów z poświadczeniem urzędowym. 

Zwierzęta z Ukrainy najpierw trafiają w Ekostraży na restrykcyjną kwarantannę, później na leczenie i do adopcji. - Chciałabym zaapelować do mieszkańców Wrocławia, żeby nie przestawali pomagać Ukraińcom i ich zwierzętom, bo cały czas potrzebują naszej pomocy. 

Zbiórkę na ratowanie zwierząt z Ukrainy można wesprzeć na stronie pomagam.pl.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl