wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Rozbudowali promenadę Krzycką

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta rozbudował promenadę Krzycką na odcinku między ulicami Pirenejską a Srebrnogórską na Gaju. Teraz piesi mają swój trakt, a rowerzyści swój - dotychczas była tam wspólna droga pieszo-rowerowa. Promenada Krzycka to bardzo atrakcyjne miejsce do spacerów i przejażdżek.

Reklama

Promenada służy nie tylko rekreacji, ale dla wielu to wygodna trasa codziennych dojazdów do szkoły i pracy. Ruch więc bywa tu spory. 

Zobacz na filmie, co się zmieniło na promenadzie Krzyckiej

- Wspólny ciąg pieszo-rowerowy przestał wystarczać, dlatego dobudowaliśmy wydzielony chodnik. Teraz jest tu bezpieczniej, wygodniej i bardziej komfortowo dla spacerowiczów i biegaczy - zapewnia Damian Kret ze ZDiUM-u we Wrocławiu.

Mapa przedstawia odcinek rozbudowanej promenady między ulicami Pirenejską a Srebrnogórską 

Promenada Krzycka to trakt spacerowy i rowerowy biegnący wzdłuż nasypu kolejowego. Rozpoczyna się przy wzgórzu Tarnogajskim, a kończy przy pętli tramwajowej „Park Południowy”. Na razie.

Promenada jak trakt Hugo Richtera 

ZDiUM przygotowuje kolejne etapy inwestycji, która ma zakończyć się na ul. Grabiszyńskiej. Będzie to szlak odpowiadający popularnemu przed wojną miejscu rekreacji. Pod koniec XIX wieku zaczęto zagospodarowywać tereny przylegające do powstałego wtedy nasypu kolejowego.

Kolej poprzecinała istniejące działki w różnych proporcjach i pod różnymi kątami. Powstało szereg przestrzeni w kształcie trójkątów i trapezów, które do dziś stanowią wyróżnik tej trasy. Kolejną cechą rozpoznawczą są liczne wzniesienia i wzgórza. Część z nich – Mała Sobótka, Wzgórze Bendera, Skórnik – to efekt zagospodarowania gruntu nawiezionego lecz niewykorzystanego w celu budowy nasypu kolejowego.

Mapa z promenadą Krzycką i zaznaczonym zrealizowanym odcinkiem ZDiUM
Mapa z promenadą Krzycką i zaznaczonym zrealizowanym odcinkiem

Początkowo trasa pomyślana jako zielony łącznik pomiędzy parkiem Południowym i Grabiszyńskim. Później zyskała nazwę na cześć jednego z orędowników jej powstania, dyrektora Ogrodów Miejskich Hugo Richtera. Założenia szlaku rozwijały się, wraz z wkraczaniem na te tereny zabudowy miejskiej. 

Kolejnym odcinkiem będzie trasa od Krzyckiej do Racławickiej, a po nim ZDiUM zajmie się etapem od Racławickiej do alei Hallera.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama