wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

19°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Problem z przejazdem na Jagodnie. Co tam się dzieje?

Na Jagodnie trwa budowa TAT wzdłuż ul. Buforowej. W związku z prowadzonymi (od 29 czerwca) pracami, które przeniosły się na kolejny odcinek drogi, zamknięty został zjazd z ul. Buforowej w ul. Lutosławskiego. Kierowców pokierowano objazdem, co z kolei spowodowało utrudnienia z przejazdem i korki na ul. Drabika.

Reklama

Otwarta ul. Terenowa, zamknięta ul. Lutosławskiego

Od soboty 29 czerwca budowlańcy otworzyli (zamknięty wcześniej) wjazd w ul. Terenową, aby zamknąć wlot w ul. Lutosławskiego. Prace zostały celowo zaplanowane tak, aby wjazd w ul. Lutosławskiego był zamknięty w wakacje, ponieważ jest to dojazd do szkoły przy ul. Asfaltowej.

Teraz aby wyjechać z Asfaltowej czy Lutosławskiego na Buforową, należy jechać Granitową i Terenową do ronda Wolnej Ukrainy. Analogicznie dojeżdżając do Lutosławskiego, która do skrzyżowania z Buforową jest przejezdna. Więcej o tym etapie pisaliśmy tutaj.

Trasa objazdu zamkniętego wlotu w ul. Lutosławskiego www.wroclaw.pl
Trasa objazdu zamkniętego wlotu w ul. Lutosławskiego

Problem z przejazdem na ul. Drabika

Od kiedy prace przeniosły się na ul. Lutosławskiego (między Buforową i Drabika), droga ta została zamknięta. Mieszkańcy muszą jeździć objazdem, który prowadzi przez ul. Terenową. Wielu z nich zaczęło przejeżdżać przez ul. Drabika, co spowodowało komunikacyjne utrudnienia.

Problemem są zaparkowane wzdłuż ulicy samochody. Kierowcy muszą ustępować sobie nawzajem, ale minięcie się nie jest łatwe, szczególnie w godzinach popołudniowych, kiedy większość wraca z pracy.

Jeżdżę do pracy codziennie rano i wracam po południu. Są to godziny, kiedy na Drabika jest największe natężenie ruchu. Sporo zaparkowanych na ulicy aut stoi tam całymi dniami. W godzinach szczytu bardzo ciężko jest tamtędy przejechać. Kierowcy próbują się wymijać wjeżdżając na chodnik i pas zieleni. Rozjeżdżone trawniki psują estetykę ładnego, nowego osiedla.
mówi pan Dawid, mieszkaniec osiedla

– Niestety bardzo dużo ludzi nie posiada swojego prywatnego miejsca parkingowego, więc parkuje samochód właśnie na tej ulicy – dodaje.

Z kolei pan Filip obserwuje sytuację ze swojego okna.

Problem z parkowaniem na ulicy jest generalnie na całym Jagodnie. W ostatnim czasie problem się nasilił na ulicy Drabika. Od ok. tygodnia odkąd zamknięty został przejazd od Asfaltowej do Buforowej sporo ludzi tędy jeździ, a zaparkowane samochody utrudniają przejazd. Ja na szczęście pracuje zdalnie, więc widzę z okna. Wywołuje to u kierowców sporo nerwów, co chwilę słychać trąbienie.
mówi pan Filip, mieszkaniec osiedla

Jagodno, parkowanie fot. Tomasz Hołod
Jagodno, parkowanie

Akcja ulotkowa i kontrole straży miejskiej

Na ul. Drabika znaku zakazu zatrzymywania się nie ma, jest on kawałek dalej wzdłuż ul. Komedy, gdzie samochody i tak parkują. 

Na ulicy Komedy i Drabika strażnicy miejscy prowadzą działania kontrolne praktycznie dwa razy dziennie. Od 1 lipca jesteśmy tam w godzinach rannych oraz po południu. Potwierdzam, że wielu kierowców nie przestrzega obowiązujących przepisów, w tym nie stosuje się do znaku B-36 zakaz zatrzymywania się. Strażnicy będą nadal patrolować ulicę i informować kierowców prawidłowym sposobie parkowania.
Waldemar Forysiak, Straż Miejska Wrocławia

Ul. Drabika nie jest ulicą przejazdową, a dojazdową dla mieszkańców mieszkających w pobliskich blokach. 

Główny dojazd do Jagodna i z Jagodna jest poprowadzony ul. Terenową, tak jak w czasie zamkniętej Terenowej objazdem była Lutosławskiego, tak teraz w czasie budowy TAT-u na wysokości Lutosławskiego objazdem jest Terenowa. Ulica Drabika jest właściwie tylko dojazdem dla mieszkańców mieszkających przy Drabika czy Komedy. Nie jest ulicą przejazdową, nie została do tego przygotowana, z resztą o tym także informują tablice, które mówią, że z Drabika mamy dojazd, a nie objazd. Objazd mamy przez ul. Terenową.
Tomasz Sikora, UM Wrocławia

– Natomiast ponieważ wielu mieszkańców i ludzi spoza Wrocławia skraca sobie tędy (czyli ul. Drabika) drogę jadąc w kierunku Wojszyc, będzie tam w najbliższych dniach straż miejska, która pomoże kierowcom w mijaniu się wzajemnym – dodaje.

Sytuacja na Drabika jest taka, że samochody (ponieważ jest to droga wewnętrzna) stoją na trasie ruchu, gdzie nie ma zakazu postoju ani zakazu zatrzymywania się, bo w okolicy trwają jeszcze budowy, nie ma odpowiedniej ilości liczby miejsc parkingowych. Dlatego będziemy starali się z pomocą straży miejskiej ten ruch cywilizować i ułatwiać kierowcom przejazd. Akcja ulotkowa została już rozpoczęta i w kolejnych dniach też będzie prowadzona. To akcja wyjaśniająca mieszkańcom skąd te utrudnienia, z resztą oni to widzą. Natomiast warto, żeby np. ludzie przejezdni też wiedzieli, co się tam dzieje.
Tomasz Sikora, UM Wrocławia

W przyszłości możliwy znak zakazu zatrzymywania się

Jeżeli akcja ulotkowa straży miejskiej nie pomoże, będą prowadzone rozmowy na temat wprowadzenia zakazu zatrzymywania się na ul. Drabika.

Jeśli się okaże, że to nie wystarcza będziemy rozważać wprowadzenie znaku zakazu zatrzymywania się np. w określonych godzinach między 07:00 a 18:00, ale zobaczymy, być może ta pomoc straży miejskiej wystarczy, tak żeby ten przejazd był łatwiejszy, ponieważ mamy teraz okres wakacyjny, przez okres wakacji ten remont trwa. Wszystkich kierowców zachęcamy do tego, żeby korzystać jednak z przejazdu ul. Terenową, jest to wygodniejsze, mniej frustrujące. Wymijanie na Drabika nie jest łatwe, gdyż jest ulicą prowadzoną po łuku, więc nie zawsze widzimy czy ktoś z naprzeciwka jedzie. 
Tomasz Sikora, UM Wrocławia

– Niezależnie od tego, ZDiUM przygotowuje takie kompleksowe, docelowe rozwiązania komunikacyjne dla tych nowo powstałych ulic, tak żeby z jednej strony były te miejsca do parkowania, ale z drugiej strony żebyśmy mieli też możliwość wymijania się i normalnego przejazdu przez te okolice – dodaje.

Na Jagodnie współczynnik miejsc parkingowych dla lokali mieszkalnych jest na poziomie od 1,2 do 1,5 - czyli na jedno mieszkanie przypada od 1,2 do 1,5 miejsca parkingowego. 

ZDiUM projektuje organizację docelową

Jesteśmy w stałym kontakcie z Wydziałem Inżynierii Miejskiej UM oraz Strażą Miejską, która podejmuje odpowiednie działania na tej ulicy. W ostatnich dniach z ulicy Drabika usunęliśmy dodatkowo dwa nielegalnie ustawione kontenery na gruz, które podobnie jak zaparkowane auta utrudniały przejazd. Warto zaznaczyć, że na osiedlu Jagodno sukcesywnie porządkujemy też organizację ruchu w porozumieniu z Radą Osiedla. Ostatnie takie prace realizowane były m.in. na ulicy Krzysztofa Komedy i Edmunda Kajdasza.
Tomasz Jankowski, Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu

– Obecnie projektujemy organizację docelową, która swoim zakresem obejmie m.in. ulicę Stanisława Drabika, Beaty Artemskiej i Adama Kopycińskiego. Projekt przed wdrożeniem będzie jeszcze opiniowany przez Radę Osiedla. Po zakończeniu prac projektowych, przystąpimy do ustawiania znaków w terenie – dodaje.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama