wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Mistrzowie parkowania. Tak nie parkujmy!
Kliknij, aby powiększyć
Po lewej: samochód stoi mimo zakazu zatrzymywania; po prawej: samochód na lawecie Straż Miejska Wrocławia
Po lewej: samochód stoi mimo zakazu zatrzymywania; po prawej: samochód na lawecie

Ten znak dotyczy wielu miejsc: strefy zamieszkania, chodnika, ścieżki rowerowej, trawnika, obszaru przed wyjazdem, niebieskiej koperty (bez uprawnień). B-36 – „zakaz zatrzymywania”. W zeszłym tygodniu (18-24 marca) tylko z powodu parkowania w niedozwolonych miejscach wystawiono 330 mandatów. Sprawdź, gdzie będą kolejne kontrole.

Reklama

Znak „zakaz zatrzymywania” (B-36) jest chyba najpowszechniejszym znakiem drogowym na naszych ulicach. I też jest najczęściej łamany. Tylko w zeszłym tygodniu (18–24 marca) funkcjonariusze Straży Miejskiej Wrocławia:

  • nałożyli 330 mandatów na kwotę 51 450 złotych;
  • założyli 17 blokad na koła nieprawidłowo zaparkowanych samochodów;
  • wydali dyspozycje odholowania 81 pojazdów.

W sprawie 187 wykroczeń wszczęto czynności wyjaśniające.

– W środę 27 marca w ramach akcji „Bezpieczne osiedle” zaplanowaliśmy kontrole na osiedlach Świniary, Lipa Piotrowska, Widawa – zapowiada Beata Dopierała, zastępca kierownika zespołu koordynacji programów prewencyjnych Straży Miejskiej Wrocławia.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Nieprawidłowo zaparkowane samochody, ul. E. Orzeszkowej - działania prewencyjno-kontrolne Straży Miejskiej Wrocławia</p> Straż Miejska Wrocławia
Nieprawidłowo zaparkowane samochody, ul. E. Orzeszkowej - działania prewencyjno-kontrolne Straży Miejskiej Wrocławia

Jak stosować się do zakazu zatrzymywania

Znak „zakaz zatrzymywania” jest bardzo podobny do zakazu postoju. To okrągły granatowy znak z czerwoną obwódką i przekreśleniem układającym się w znak X. Oznacza całkowity zakaz zatrzymywania się.

Znak ten obowiązuje do odwołania znakiem, tabliczką lub skrzyżowaniem. A do tego:  

  • Znak B-36 nie dotyczy pojazdów, które stoją z powodów wyjątkowych warunków na drodze.

– Znak dotyczy tej strony drogi, po której się znajduje, z wyjątkiem miejsc, w których za pomocą znaku dopuszcza się postój lub zatrzymanie – wyjaśnia Beata Dopierała.

  • Zakaz dotyczy nie tylko jezdni, ale też chodnika, pobocza i ścieżki rowerowej, chyba że pod znakiem została umieszczona tabliczka informująca o wyjątku (na przykład z napisem „Nie dotyczy chodnika”). Wówczas zatrzymanie jest dozwolone z uwzględnieniem innych przepisów. W przypadku chodnika, by wolno było na nim zaparkować jego szerokość musi przekraczać 1,5 metra.
  • Zakaz obowiązuje do odwołania skrzyżowaniem (z wyjątkiem skrzyżowania na drodze dwujezdniowej, na którym wlot drogi poprzecznej znajduje się tylko z lewej strony i nie ma połączenia z prawą jezdnią), znakiem lub tabliczką odwołującą zakaz (T-25c).

Tabliczki towarzyszące zakazowi zatrzymywania

O początku zakazu zatrzymywania informuje tabliczka T-25a (strzałka do góry), o końcu tabliczka T-25c (strzałka w dół), z kolei tabliczka T-25b (strzałka z grotami na początku i na końcu) oznacza kontynuację zakazu.

Pod znakiem B-36 umieszcza się też tabliczkę T-24. Oznacza ona, że pozostawiony samochód zostanie odholowany na koszt właściciela.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Nieprawidłowo zaparkowane samochody, plac Solny - działania prewencyjno-kontrolne Straży Miejskiej Wrocławia</p> Straż Miejska Wrocławia
Nieprawidłowo zaparkowane samochody, plac Solny - działania prewencyjno-kontrolne Straży Miejskiej Wrocławia

Mandat 100–300 złotych

Zatrzymywanie się w miejscu do tego niewyznaczonym może stwarzać utrudnienie, a nawet zagrożenie dla innych. Dlatego mandat może wynieść 100–300 złotych, w zależności od miejsca, w którym kierowca stanął:

  • na chodniku – 100 złotych,
  • na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów lub w śluzie rowerowej – 100 zł;
  • na przejeździe kolejowym lub tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania – 300 zł.

Zobacz zdjęcia z działań Straży Miejskiej Wrocławia:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl