O niemal 40 proc. wzrosły przychody z tytułu usług pozalotniskowch, takich jak wynajem powierzchni komercyjnej czy powierzchni reklamowej. Wzrost poniesionych przez spółkę kosztów rok do roku wyniósł 11,7 proc. Największe wzrosty kosztów zanotowano w obszarze energii (elektrycznej, cieplnej i wodnej) – aż o 128 proc.
W wymagających czasach dla przedsiębiorstw oferujących usługi lotnicze potrafimy nie tylko sprostać wymaganiom rynku, ale również inwestować zarabiane środki w rozwój, zwiększając tym samym nie tylko nasz potencjał biznesowy, ale i całego regionu.Cezary Pacamaj, prezes Portu Lotniczego Wrocław
Zarząd spółki zaprezentował ubiegłoroczne wyniki podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy i otrzymał absolutorium.
Dobrze zarządzane lotnisko musi stać pewnie na dwóch nogach. Z jednej strony powinno osiągać przychody za swoją działalność lotniczą, z drugiej powinno maksymalizować zyski z tytułu usług pozalotniskowych. Dokładnie tak wyglądał rok 2023, co docenili akcjonariusze Portu Lotniczego Wrocław udzielając zarządowi absolutorium. Jest to potwierdzenie realizacji celów, które przed nami postawiono.Karol Przywara, wiceprezes Portu Lotniczego Wrocław
Plany rozwoju lotniska w najbliższych latach
Dobre wyniki finansowe ułatwiają planowanie rozwoju lotniska. W najbliższych latach, dzięki wsparciu funduszy europejskich, zostanie zrealizowana inwestycja w części operacyjnej portu, jak również rozbudowany zostanie obecnie wykorzystywany terminal pasażerski.
Będzie to możliwe dzięki emisji obligacji długoterminowych zorganizowanej przez Bank Pekao SA. Umowa podpisana w połowie czerwca 2024 umożliwi spółce pozyskanie 550 mln zł.