wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Gigantomania na wrocławskim lotnisku. Lądowały największe samoloty świata [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Lądujący An-124 - największy samolot świata. Fot. Antoni Dec
Lądujący An-124 - największy samolot świata.

W środę na wrocławskim lotnisku im. Mikołaja Kopernika zagościł największy samolot świata An-124 Rusłan. Dzień później lądował czwarty co do wielkości Boening 737-400 nazywany pieszczotliwie Jumbo Jetem. Rusłan jest dość częstym gościem we Wrocławiu. Dostarcza sprzęt dla walczącej Ukrainy. Prezentujemy największe samoloty świata, które lądowały we Wrocławiu.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

We Wrocławiu działa amerykańska baza logistyczna, stąd częste loty transportowe. AN-124 został największym samolotem świata po tym, gdy Ukraińcy na początku wojny stracili An-225 Mrija. Został zniszczony w zeszłym roku przez Rosjan – a był tylko jeden egzemplarz na świecie – podczas ataku na port lotniczy Kijów-Hostomel.

Mrija (po ukraińsku marzenie) skonstruowana została do przenoszenia promu kosmicznego, który zresztą nie wyszedł z fazy prototypu.

Rusłan

Gdy ZSRR, a wraz z nim radziecki program kosmiczny, legł w gruzach, An-225 został na Ukrainie i świadczył komercyjne usługi transportowe. Tak jak Rusłan.

An-124 powstał w zakładach Olega Antonowa. Ma cztery silniki, ponad 73 m rozpiętości skrzydeł, 69 m długości i waży 175 ton. Jego zasięg to 16 tys. km. Powstało łącznie 55 maszyn.

Lockheed C-5 Galaxy

Amerykański, czterosilnikowy samolot transportowy. Największy do czasu Rusłana, a później Mriji. Jego zasięg to 11 tys. km, rozpiętość skrzydeł prawie 68 m, długość 75,5 m.

Airbus A380

Najmłodszy z czwórki gigantów. Konstruowany z myślą o lotach pasażerskich, ale użytkowany również w wersji cargo. Ma zasięg 15 tys. km, rozpiętość skrzydeł blisko 80 m. To europejska odpowiedź na leciwego już jumbojeta, ale z pewnością nie powtórzy sukcesu amerykańskiego starszego brata.

Zainteresowanie linii lotniczych A380 okazało się umiarkowane, a jego produkcja wygaszona.

Boeing 747

Legendarny Jumbo Jet to konstrukcja z końca lat 60. Produkowany w różnych wersjach przez pół wieku. Wrocław teraz gościł najpopularniejszą wersję 747-400.

Czterosilnikowy o zasięgu do 14 tys. km i rozpiętości skrzydeł 64,4 m. Wersja 400 po raz pierwszy wzbiła się w powietrze w 1988 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl