wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:47

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Osiem maszkaronów wróciło po renowacji w kamieniarskim SPA na most Pomorski Południowy [ZDJĘCIA]
Kliknij, aby powiększyć
Maszkarony to rzeźbiarskie motywy dekoracyjne w postaci stylizowanej głowy ludzkiej fot. UM Wrocław
Maszkarony to rzeźbiarskie motywy dekoracyjne w postaci stylizowanej głowy ludzkiej

Na most Pomorski Południowy wróciły pierwsze, odrestaurowane maszkarony, czyli rzeźby stworów wodnych. Na razie jest ich osiem. Wkrótce dojadą następne. Przez wiele lat były zasłoniete rurą ciepłowniczą i niszczały.

Reklama
Od 1905 roku, kiedy wybudowano przeprawę nad Odrą, na dwóch balustradach zabytkowego mostu Pomorskiego Południowego znajdowało się łącznie 68 maszkaronów. To wykonane z piaskowca rzeźby stworów wodnych. Maszkarony zniknęły z krajobrazu Wrocławia w 1958 r. kiedy przykryła je rura ciepłownicza. 

Maszkarony odnowione w kamieniarskim SPA

W czasie trwającego od 2020 r. remontu mostów Pomorskich najpierw zdemontowano rurę, a  potem maszkarony, które pojechały do renowacji w zakładzie Obróbki Kamienia Naturalnego Głaz w Jeszkowicach pod Wrocławiem. Nad jedną rzeźbą kamieniarz pracował nawet tydzień. 
Musieliśmy m.in. usunąć graffiti, umyć maszkarony wodą z kwasem fluorowodoworym, który działa na kwarc. Następnie usuwaliśmy zanieczyszczenia, a jeśli coś zostało to, niestety, musieliśmy rzeźby doczyścić ręcznie dłutem lub kamyczkiem do szlifowania
opowiada Andrzej Kałużyński, kamieniarz z 20-letnim stażem
Przypomnijmy, że maszkarony to rzeźbiarskie motywy dekoracyjne w postaci stylizowanej głowy ludzkiej lub fantastycznej postaci, stosowany w rzeźbie architektonicznej i rzemiośle artystycznym. Najczęściej stosowano je jako ozdoby wsporników, kolumn czy zworników.
Jedne z najbardziej znanych maszkaronów na świecie występują w paryskiej katedrze Notre-Dame. We Wrocławiu można je zobaczyć m.in. na południowej elewacji kolegiaty p.w. Świętego Krzyża i Świętego Bartłomieja na Ostrowie Tumskim oraz na drzwiach katedry św. Jana Chrzciciela.

Maszkarony wracają na most Pomorski Południowy

Pierwsze maszkarony wróciły właśnie  pod koniec czerwca  na most Pomorski Południowy. Na razie jest ich osiem. Niebawem przyjadą kolejne. 
Maszkaronów jest łącznie aż 68. Są ich cztery rodzaje. Ważą ponad 200 kg, dlatego ich montaż nie będzie łatwy. Zostały ponumerowane, podobnie jak ich podstawy. Będą zamontowane od strony wschodniej i zachodniej zabytkowej przeprawy w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Koszt przebudowy trzech mostów Pomorskich wyniesie ok. 70 mln złotych. Prace mają zakończyć się do marca 2023 r.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl