W drugiej połowie maja na mostach Pomorskich zakończyły się prace polegające na wzmocnieniu i zabetonowaniu jego konstrukcji. Widać już część dróg rowerowych i chodników.
Obecnie najciekawsze prace związane są z wykonaniem części artystycznej mostu Pomorskiego Południowego.
Galeria zdjęć
Wśród nich wyróżniają się roboty przy renowacji dwóch strażnic. Obiekty stoją przy wjeździe na przeprawę, od strony ul. Grodzkiej. Zostały wykonane z kamienia, który nie przechodził renowacji od czasów II wojny światowej.
Wymienione zostanie całe pokrycie dachowe strażnic. Pojawi się nowa dachówka, nawiązująca historycznie do treści samego obiektu i założenia projektowego. Dachówkę wykonuje firma o stuletniej tradycji, która ma już w dorobku podobne prace na zamku w Malborku czy w Sztumie.Wojciech Kaim, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji
Miesiąc skuwają cement z jednej strażnicy
Część prac przy renowacji strażnic, musi być wykonanych ręcznie, z uwagi na to, że są to obiekty zabytkowe. Nie można tam używać żadnych mechanicznych szlifierek.
Wspólnie z dwoma innymi pracownikami, ręcznie skuwamy pozostałości cementu ze ścian budynku. Zajmie nam to około miesiąca. Wcześniej tyle samo czasu spędziliśmy przy skuwaniu drugiej strażnicy.Andrzej Kałużyński, kamieniarz
Oprócz skuwania ścian, trzeba też wyciąć powstałe w nich ubytki, a w ich miejsce wstawić nowy kamień. Kolejne zadanie to usunięcie wszystkich metalowych elementów, takich jak pozostałości po kratach i wzmocnieniach.
Galeria zdjęć
Strażnice zabezpieczą dachówki o nazwie mnich i mniszka
Na dachu strażnic dekarze zdjęli już starą więźbę i zakładają nową. Na jednej z nich ułożyli dachówki o nazwie mnich i mniszka. Nowe dachówki pojawią się też, na przełomie maja i czerwca, na drugiej strażnicy.
Obecnie na moście Pomorskim Południowym uwagę zwracają też stojące w pewnej odległości od siebie wysokie słupy. Okazuje się, że posłużą, jako podstawy latarni.
Na starych pocztówkach, pokazujących most przed wojną, widać że istniały tu latarnie z kamienną okładziną i w tej chwili przymierzamy się do ich odtworzenia. Będą miały historyczny wygląd. Wrócą na południową część mostu Pomorskiego. Podobnie jak maszkarony, które zostały odnowione i pojawią się w ciągu kamiennych balustrad tego obiektuWojciech Kaim, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji
Na moście Pomorskim Północnym układają szyny tramwajowe
Podczas gdy na moście Pomorskim Południowym trwa m.in. renowacja strażnic, na moście Pomorskim Północnym zakończył się już montaż części szyn tramwajowych. Zostały ułożone na węgierskich podkładach. Pomiędzy szynami, a jezdnią pozostała część bruku, lub wykonano jego imitację.
Na dalszej części przeprawy, tory będą wkrótce wkładane w betonowe podkłady. Na jezdni pomiędzy torowiskiem i chodnikiem pracują walce. Ubijają nawierzchnię, na którą jeszcze w tym miesiącu zostanie wylany asfalt. Widać już również część dróg rowerowych, które pobiegną po moście.
Galeria zdjęć
Wykonawca ma czas na zakończenie wszystkich prac na mostach Pomorskich do kwietnia 2023 r. Jednak jest szansa, że zdąży zrobić to nieco przed tym terminem. Inwestycja w przebudowę zabytkowych przepraw i zdjęcie szpecącej je przez kilkadziesiąt lat rury kosztuje ponad 70 mln zł.