4. Na zachodzie miasta powstaną nowe drogi. Poprowadzą do Akademii Śląska
Przedłużenie al. Architeków rozpocznie sie na wysokości osiedla WUWA 2 fot. Michał Kurowicki
Przedłużenie al. Architeków rozpocznie sie na wysokości osiedla WUWA 2

Zaczyna się projektowanie ulic prowadzących w stronę przyszłego Wrocławskiego Centrum Sportu - WKS Śląsk Wrocław. Projekt nowych dróg za ponad 1,5 mln zł wykona wrocławska spółka Biprogeo-Projekt. W ramach prac przedłużona zostanie m.in. aleja Architektów, kończąca się obecnie przy osiedlu WUWA 2.

Poznaliśmy wykonawcę, który zaprojektuje ponad 3 km nowych dróg w zachodniej części Wrocławia. Wśród nich przedłużenie al. Architektów, biegnącej koło osiedla WUWA II, a także dojazdów od strony ul. Szczecińskiej i Żernickiej. Dzięki nowym ulicom dojedziemy m.in. do Wrocławskiego Centrum Sportu (WCS) Śląska Wrocław, które powstanie na Nowych Żernikach.
Warto podkreślić, że WCS pod wieloma względami będzie unikatowym przedsięwzięciem w skali kraju. Piłkarki i piłkarze z akademii Śląska będą mogli korzystać z nowoczesnej infrastruktury treningowej, a jednocześnie - w przeciwieństwie do innych tego typu ośrodków w Polsce - znaczna część kompleksu będzie dostępna dla mieszkańców, którzy otrzymają nową przestrzeń do rekreacji i wypoczynku. Od wielu miesięcy prowadzone są zaawansowane prace, a ich skala potwierdza tylko, że to największy projekt w 75-letniej historii naszego klubu.
Jędrzej Rybak, rzecznik prasowy WKS Śląsk Wrocław.
Powiększ obraz: Wizualizacja przyszłego Wrocławskiego Centrum Sportu (WCS) fot. WI
Wizualizacja przyszłego Wrocławskiego Centrum Sportu (WCS)

Projekt nowej infrastruktury kosztuje ponad 1,5 mln zł

W przetargu wybrano wrocławską spółkę Biprogeo-Projekt, która wykona zadanie za 1 mln 562 tys. zł.
Wykonawca zaprojektuje:
  •  infrastrukturę podziemną
  •  drogi dla rowerów
  •  chodniki
  •  nowy most na rzeczce na Ługowinie
  •  przystanki autobusowe
Na obecnych polach wykonawca ma wskazać miejsca nasadzenia drzew oraz krzewów i zaproponować rozwiązania retencji wód opadowych.

Wrocławskie Centrum Sportu (WCS) za 100 mln złotych

Zgodnie z założeniem cały kompleks WCS o pow. 23 ha zostanie wybudowany w zachodniej części miasta, przy zbiegu ul. Żernickiej i projektowanej al. Architektów.
W ramach WCS na Nowych Żernikach ma powstać:
  • 11 boisk piłkarskich wraz z kompleksowym zapleczem (szatnie, siłownia, gabinety odnowy biologicznej)
  • budynek administracyjny,
  • boiska do koszykówki, siatkówki, teqballa
  • korty tenisowe
  • sportowe place zabaw
  • siłownia zewnętrzna
  • tereny do wypoczynku wzdłuż rzeki Ługowina
Elementem kompleksu będzie także bursa dla najbardziej uzdolnionych młodych sportowców spoza Wrocławia. Prace projektowe już trwają i nadzoruje je Śląsk.