Na wzrost liczby pasażerów wpływ miały zwiększone częstotliwości połączeń w najbardziej rozchwytywanych kierunkach. W siatce połączeń pojawiły się marokański Agadir, hiszpańska Walencja czy bezpośrednie połączenie z Seulem, które od listopada jest wizytówką wrocławskiego lotniska.
To był najlepszy rok w historii Portu Lotniczego Wrocław. Przez dwanaście kolejnych miesięcy biliśmy rekordy. Nie było miesiąca, w którym nie poprawiliśmy wyniku z 2019 roku. Poprawiliśmy dotychczasowy rekord o blisko 350 tys. To powód do dumy, ale jednocześnie motywacja, żeby w 2024 roku przebić z nawiązką granicę 4 milionów obsłużonych podróżnych. Przed nami rok pełen wyzwań. Poza rozbudową siatki połączeń rozpoczniemy inwestycję w infrastrukturę lotniskową, która pozwoli nam w kolejnych latach osiągać jeszcze lepsze wyniki.Cezary Pacamaj, prezes Portu Lotniczego Wrocław
Które kierunki z Wrocławia najbardziej popularne w 2023 roku?
W 2023 roku wrocławskie lotnisko obsługiwało regularnie połączenia łącznie dziewięciu linii lotniczych oraz przewoźników czarterowych. Najpopularniejsi to Ryanair, Wizzair, PLL LOT i Lufthansa. Najbardziej dynamiczny wzrost zainteresowania pasażerów odnotowali touroperatorzy. Liczba podróżnych obsłużonych przez port w ramach lotów czarterowych wzrosła o blisko 24 proc. w porównaniu z 2019 rokiem.
Rozwój oferty czarterowej i niskobudżetowej pozwolił na szczególnie dobre wyniki w sezonie letnim, kiedy udało się o ponad 300 tys. poprawić rezultat z okresu czerwiec - sierpień 2019 roku. Rekordy na wrocławskim lotnisku padały jednak w każdym kolejnym miesiącu.
Największą popularnością cieszyły się loty na południe Europy - do Włoch, Hiszpanii i Turcji. Rozwinęliśmy także połączenia do dużych europejskich hubów - w Amsterdamie i Zurychu. To kierunki wykorzystywane zarówno przez turystów, jak i podróżujących w celach biznesowychmówi Karol Przywara, wiceprezes zarządu w Porcie Lotniczym Wrocław S.A.
Port poprawiał swoje wyniki od stycznia do grudnia, co w skali roku zaowocowało wzrostem liczby podróżnych o blisko 10 proc. względem 2019 roku. Największym zainteresowaniem wśród połączeń krajowych cieszyła się Warszawa. W zagranicznych kierunkach wyróżniała się Antalya. Z połączeń z tureckim kurortem, dzięki lotom czarterowym, skorzystało ponad 221 tys. podróżnych. W segmencie połączeń niskokosztowych, najwięcej operacji zrealizowano do Londynu Stansted (212 tys. podróżnych).
2024: nowe kierunki i rozbudowa lotniska
Bodźcem do bicia rekordów w kolejnych latach będzie planowana rozbudowa portu. W 2024 roku rozpoczną się prace związane z największą w polskiej historii inwestycją w strefę operacyjną lotniska. Realizowana przy dofinansowaniu z funduszy UE rozbudowa pozwoli zwiększyć przepustowość portu. Cały czas trwają także prace nad rozwojem letniej siatki połączeń. W rozkładzie lotów na stałe zagoszczą nowe kierunki, takie jak Helsinki czy Marsylia oraz wracające do oferty Oslo i Kopenhaga.