wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Rowerzyści
  4. „Zadbajmy o Kartę Rowerową - zadbajmy o bezpieczeństwo na rowerze!” O czym należy pamiętać? [SZCZEGÓŁY]
Na zdjęciu: Cezary Grochowski z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej fot. Oleksandr Poliakovsky
Na zdjęciu: Cezary Grochowski z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej

We wrocławskich szkołach ruszyła kampania „Zadbajmy o Kartę Rowerową – zadbajmy o bezpieczeństwo na rowerze!”, która ma za zadanie rozpowszechnić wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców wiedzy, na temat tego, od czego tak naprawdę zależy bezpieczeństwo rowerzystów i osób poruszających się m.in. na hulajnodze elektrycznej.

Reklama

Bezpieczeństwo to podstawa. Co jest jej kluczem?

We wrocławskich szkołach ruszyła kampania „Zadbajmy o Kartę Rowerową - zadbajmy o bezpieczeństwo na rowerze!”. Jej celem jest rozpowszechnienie wśród nauczycieli, uczniów i ich rodziców wiedzy, na temat bezpieczeństwa rowerzystów i osób poruszających się na innych jednoosobowych pojazdach, takich jak hulajnoga elektryczna czy longbord.

Od kilku lat prowadzone są działania edukacyjne skierowane zarówno do uczniów jak i nauczycieli przygotowujące tych pierwszych w praktyczny sposób do poruszania się rowerem po mieście, a tych drugich do tego, w jaki sposób prawidłowo edukować w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W ramach tych działań od 2020 roku przeszkolonych zostało około 2000 uczniów i 200 nauczycieli wychowania komunikacyjnego. Szkolenia mają charakter zarówno teoretyczny jak i praktyczny, a prowadzone są przez instruktorów będących doświadczonymi rowerzystami.
Ewa Macała z Biura Zrównoważonej Mobilności

Kampania będzie zwracała uwagę na to, że przekonania społeczne na temat bezpieczeństwa rowerzystów są dalekie od prawdy. Podpowie także co należy zrobić, aby uczniowie zostali w pełni  przygotowani do uczestniczenia w ruchu. 

Po pierwsze chcemy, żeby stało się jasne, że używanie kasku, światełek i odblasków, nawet w połączeniu ze znajomością przepisów to dla bezpieczeństwa rowerzysty (też kierującego hulajnogą i innymi małymi pojazdami) jeszcze o wiele za mało. Bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od umiejętności praktycznych w zakresie aktywnej obserwacji drogi i innych uczestników ruchu, przewidywania niebezpiecznych sytuacji, odpowiedniej reakcji, a także właściwej oceny i unikania miejsc zbyt niebezpiecznych do jazdy.
Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności

– Krótko mówiąc kluczem do bezpieczeństwa jest wiedza praktyczna, którą przekazać może tylko instruktor będący doświadczonym rowerzystą – dodaje Monika Kozłowska-Święconek, dyrektor Biura Zrównoważonej Mobilności.

Nie masz 18 lat? Musisz mieć kartę rowerową

Akcja ma uwrażliwić rodziców na to, jak ważne jest, aby ich dzieci nie rezygnowały z ubiegania się o kartę rowerową, która jest obecnie dokumentem obowiązkowym dla osób między 10 a 18 rokiem życia. 

Chcemy zwrócić uwagę również na to, że karta rowerowa w obecnej formie jest reliktem z czasów PRL. Koncentruje się bowiem jedynie na nauce przepisów i ewentualnie (w zależności od szkoły) na podstawowych elementach techniki jazdy. Tradycyjny, szkolny kurs na kartę nie zawiera w ogóle tego, co najistotniejsze w szkoleniu czyli ćwiczeń (jazdy) w realnym ruchu drogowym. Ich wprowadzanie bardzo utrudniają obecne przepisy, które powodują, że nieletni może zacząć ćwiczyć dopiero po uzyskaniu uprawnień – mówi Cezary Grochowski z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej.

We Wrocławiu, poza dodatkowymi działaniami edukacyjnymi, prowadzone są również praktyczne egzaminy w ruchu drogowym. Do tej pory odbyły się one w czterech szkołach podstawowych.

Sezon na rower trwa cały rok!

Rowerem można jeździć nawet zimą, wystarczy odpowiednio się ubrać. O czym należy pamiętać?

Odpowiednio to znaczy nie za grubo, tylko tak, żeby się nie zgrzać i nie było potrzeby zdejmowania ubrań. Trzeba zabezpieczyć punkty wrażliwe - ubrać rękawiczki, zakryć czoło, aby nie przeziębić zatok, a jak jest smog to ubrać specjalną maseczkę, w której można się poruszać.
Cezary Grochowski z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl