Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
– Wracamy ze spaceru po Wrocławiu i nie widzimy naszego samochodu tam, gdzie go zaparkowaliśmy. Pierwsza myśl: ukradli. Dzwonimy na policję i dowiadujemy się, że auto zostało odholowane – mówi Beata Dopierała.
W dniach od 25 marca do 1 kwietnia z powodu nieprawidłowego parkowania funkcjonariusze Straży Miejskiej Wrocławia:
- nałożyli 439 mandatów na kwotę 92 700 złotych;
- wydali dyspozycje odholowania 65 pojazdów;
- na koła nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów założyli 4 blokady;
- pouczyli 60 osób;
- w sprawie 78 wykroczeń wszczęto czynności wyjaśniające;
- wydali dyspozycje odholowania 6 pojazdów, których stan wskazywał na długotrwałe nieużytkowanie.
Czy musiało do tego dojść?
– Nie musiało – mówi Beata Dopierała. – Wystarczy stosować się do znaków drogowych.
W środę 3 kwietnia kierowcy powinni szczególnie uważać na osiedlu Przedmieście Oławskie. To tam w ramach akcji „Bezpieczne osiedle” funkcjonariusze Straży Miejskiej będą przeprowadzali szczegółowe kontrole prawidłowego parkowania.
Znak T-24 oznacza, że samochód zostanie odholowany
Znak B-36 całkowicie zakazuje zatrzymania pojazdu. W szczególnie miejscach, zwłaszcza tam, gdzie parkujące samochody powodują duże utrudnienie ruchu, pod znakiem B-36 znajduje się tabliczka T-24. Oznacza ona, że samochód, który mimo zakazu został zaparkowany, zostanie odholowany na koszt właściciela.
– Należy też pamiętać, że znaki w takiej konfiguracji dotyczą również osób z niepełnosprawnością, jeśli pozostawią swój samochód – wyjaśnia Beata Dopierała.
Karta parkingowa nie uprawnia do zatrzymywania się w miejscu obowiązywania znaku B-36, więc znak T-24 informujący o odholowywaniu zaparkowanego pojazdu również obowiązuje. Pojazd zostanie usunięty, mimo prawidłowo wyłożonej i ważnej karty.
Mandat, koszt holowania, opłata za przechowywanie i jeszcze punkt karny
Jak wyjaśnia Beata Dopierała, koszt mandatu w tym przypadku wynosi 100 złotych. Do tego należy doliczyć opłatę związaną z usunięciem auta. W 2024 roku we Wrocławiu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton opłata ta wynosi 400 zł za odholowanie i 50 złotych za każdą dobę przechowania - stawki obowiązują od 15 maja br.
– W sumie może się zebrać całkiem pokaźna kwota. A przecież wystarczy pojechać kilkaset metrów dalej i zaparkować tam, gdzie jest to dozwolone – dodaje Beata Dopierała.
Za nieprzestrzeganie zakazu zatrzymywania się kierowcy przyznawany jest dodatkowo 1 punkt karny.
Szybka reakcja to mniejsze koszty
Czasami możemy mieć szczęście i przyjść, gdy jeszcze samochód stoi na miejscu.
– Warto wówczas podejść do funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Zapłacimy wtedy jedynie za mandat i poniesiemy koszt wezwania firmy odholowującej pojazdy – zapewnia Beata Dopierała.
Jak odzyskać odholowany samochód?
Fakt odholowania samochodu warto potwierdzić, dzwoniąc pod numer:
- 112 – policja,
- 986 (całodobowo) lub 71 370 02 59 – Straż Miejska Wrocławia,
- 71 770 22 22 (całodobowo) – Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Następnie trzeba się udać do siedziby Straży Miejskiej (referat wykroczeń) przy ul. Na Grobli 14/16 we Wrocławiu, koniecznie z dowodem rejestracyjnym pojazdu.
Po zakończeniu procedury związanej z popełnieniem wykroczenia funkcjonariusze wystawią zezwolenie umożliwiające odbiór auta z parkingu.
Parking czynny jest całodobowo.
– Usunięty pojazd może odebrać jedynie właściciel wskazany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub na pokwitowaniu za zatrzymany dowód rejestracyjny – wyjaśnia Beata Dopierała.
Za przetrzymywanie pojazdu na parkingu trzeba zapłacić. Opłata pobierana jest przy odbiorze pojazdu – wyłącznie gotówką.
Na terenie miasta Wrocławia usuwanie pojazdów realizuje przedsiębiorca wybrany w trybie przetargowym. Obecnie jest to PUH WAREX (plac Grunwaldzki 30).