wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Komunikacja
 3. Mistrzowie parkowania. Tak nie parkujemy!
Kliknij, aby powiększyć
Samochód zaparkowany mimo obowiązywania znaku zakazu zatrzymywania się i ostrzeżenia przed odholowaniem samochodu; samochód tuż przed wciągnięciem go na lawetę Straż Miejska Wrocławia
Samochód zaparkowany mimo obowiązywania znaku zakazu zatrzymywania się i ostrzeżenia przed odholowaniem samochodu; samochód tuż przed wciągnięciem go na lawetę

– Nie wszyscy stosują się do przepisów ruchu drogowego. A gdy pod znakiem zakazującym zatrzymywanie się dodatkowo jest tabliczka T-24, uprzedzająca o odholowywaniu samochodów na koszt właściciela, a zazwyczaj jest, to pojawia się problem – mówi Beata Dopierała, zastępca kierownika zespołu koordynacji programów prewencyjnych Straży Miejskiej Wrocławia. Wyjaśniamy, gdzie wówczas dzwonić i jak wysokiej kary się spodziewać.

Reklama

– Wracamy ze spaceru po Wrocławiu i nie widzimy naszego samochodu tam, gdzie go zaparkowaliśmy. Pierwsza myśl: ukradli. Dzwonimy na policję i dowiadujemy się, że auto zostało odholowane – mówi Beata Dopierała.

W dniach od 25 marca do 1 kwietnia z powodu nieprawidłowego parkowania funkcjonariusze Straży Miejskiej Wrocławia:

 • nałożyli 439 mandatów na kwotę 92 700 złotych;
 • wydali dyspozycje odholowania 65 pojazdów;
 • na koła nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów założyli 4 blokady;
 • pouczyli 60 osób;
 • w sprawie 78 wykroczeń wszczęto czynności wyjaśniające;
 • wydali dyspozycje odholowania 6 pojazdów, których stan wskazywał na długotrwałe nieużytkowanie.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Mistrzowie parkowania we Wrocławiu. Przykłady niezgodnego z przepisami parkowania (ul. Borowska)</p> Straż Miejska Wrocławia
Mistrzowie parkowania we Wrocławiu. Przykłady niezgodnego z przepisami parkowania (ul. Borowska)

Czy musiało do tego dojść?

– Nie musiało – mówi Beata Dopierała. – Wystarczy stosować się do znaków drogowych.

W środę 3 kwietnia kierowcy powinni szczególnie uważać na osiedlu Przedmieście Oławskie. To tam w ramach akcji „Bezpieczne osiedle” funkcjonariusze Straży Miejskiej będą przeprowadzali szczegółowe kontrole prawidłowego parkowania.

Znak T-24 oznacza, że samochód zostanie odholowany

Znak B-36 całkowicie zakazuje zatrzymania pojazdu. W szczególnie miejscach, zwłaszcza tam, gdzie parkujące samochody powodują duże utrudnienie ruchu, pod znakiem B-36 znajduje się tabliczka T-24. Oznacza ona, że samochód, który mimo zakazu został zaparkowany, zostanie odholowany na koszt właściciela.

– Należy też pamiętać, że znaki w takiej konfiguracji dotyczą również osób z niepełnosprawnością, jeśli pozostawią swój samochód – wyjaśnia Beata Dopierała.

Karta parkingowa nie uprawnia do zatrzymywania się w miejscu obowiązywania znaku B-36, więc znak T-24 informujący o odholowywaniu zaparkowanego pojazdu również obowiązuje. Pojazd zostanie usunięty, mimo prawidłowo wyłożonej i ważnej karty.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Mistrzowie parkowania we Wrocławiu. Przykłady niezgodnego z przepisami parkowania (ul. Zielna)</p> Straż Miejska Wrocławia
Mistrzowie parkowania we Wrocławiu. Przykłady niezgodnego z przepisami parkowania (ul. Zielna)

Mandat, koszt holowania, opłata za przechowywanie i jeszcze punkt karny

Jak wyjaśnia Beata Dopierała, koszt mandatu w tym przypadku wynosi 100 złotych. Do tego należy doliczyć opłatę związaną z usunięciem auta. W 2024 roku we Wrocławiu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton opłata ta wynosi 300 zł za odholowanie i 30 złotych za każdą dobę przechowania.

– W sumie może się zebrać całkiem pokaźna kwota. A przecież wystarczy pojechać kilkaset metrów dalej i zaparkować tam, gdzie jest to dozwolone – dodaje Beata Dopierała.

Za nieprzestrzeganie zakazu zatrzymywania się kierowcy przyznawany jest dodatkowo 1 punkt karny.

Szybka reakcja to mniejsze koszty

Czasami możemy mieć szczęście i przyjść, gdy jeszcze samochód stoi na miejscu.

– Warto wówczas podejść do funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Zapłacimy wtedy jedynie za mandat i poniesiemy koszt wezwania firmy odholowującej pojazdy – zapewnia Beata Dopierała.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Mistrzowie parkowania we Wrocławiu. Przykłady niezgodnego z przepisami parkowania</p> Straż Miejska Wrocławia
Mistrzowie parkowania we Wrocławiu. Przykłady niezgodnego z przepisami parkowania

Jak odzyskać odholowany samochód?

Fakt odholowania samochodu warto potwierdzić, dzwoniąc pod numer:

 • 112 – policja,
 • 986 (całodobowo) lub 71 370 02 59 – Straż Miejska Wrocławia,
 • 71 770 22 22 (całodobowo) – Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Następnie trzeba się udać do siedziby Straży Miejskiej (referat wykroczeń) przy ul. Na Grobli 14/16 we Wrocławiu, koniecznie z dowodem rejestracyjnym pojazdu.

Po zakończeniu procedury związanej z popełnieniem wykroczenia funkcjonariusze wystawią zezwolenie umożliwiające odbiór auta z parkingu.

Parking czynny jest całodobowo.

Usunięty pojazd może odebrać jedynie właściciel wskazany w dowodzie rejestracyjnym pojazdu lub na pokwitowaniu za zatrzymany dowód rejestracyjny – wyjaśnia Beata Dopierała.

Za przetrzymywanie pojazdu na parkingu trzeba zapłacić. Opłata pobierana jest przy odbiorze pojazdu – wyłącznie gotówką.

Na terenie miasta Wrocławia usuwanie pojazdów realizuje przedsiębiorca wybrany w trybie przetargowym. Obecnie jest to PUH WAREX (plac Grunwaldzki 30).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl