wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:33

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. 17 chętnych na zbudowanie drogi S8
Kliknij, aby powiększyć
Zdjęcie z lotu ptaka drogi nr 8 Ząbkowice Śląskie - Niemcza. Fot. Michał Soroko/GDDKiA
Zdjęcie z lotu ptaka drogi nr 8 Ząbkowice Śląskie - Niemcza.

Wybudowanie dwóch odcinków o łącznej długości 17,2 km będzie kosztować minimum 600 mln zł - wynika ze złożonych ofert w przetargu rozpisanym przez GDDKiA. Chodzi o budowę drogi ekspresowej S8 na odcinkach: węzeł Łagiewniki Zachód - węzeł Niemcza o długości ok. 9,3 km oraz węzeł Niemcza - węzeł Ząbkowice Śląskie Północ o długości ok. 7,9 km.

Reklama

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, teraz analizuje oferty, które wpłynęły. Najniższa złożona na zadanie nr 4, czyli odcinek od węzła Łagiewniki Zachód do węzła Niemcza została złożona firmę POLBUD-POMORZE (331,3 mln zł). Najwyższą złożyło Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor (476,4 mln zł), przy czym budżet na realizację tego zadania to 386,5 mln zł.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Mapa obrazująca poszczególne etapy budowy S8. GDDKiA
Mapa obrazująca poszczególne etapy budowy S8.

Natomiast najniższą na fragment od węzła Niemcza do węzła Ząbkowice Śląskie Północ złożyła firma POLBUD-POMORZE i wynosi 266,6 mln zł. Najdroższy okazał się STRABAG Infrastruktura Południe proponując 347 mln zł. Budżet GDDKiA to 304,9 mln zł.

Kto zbuduje? Zdecyduje cena i gwarancja 

Głównym kryterium oceny ofert złożonych w przetargu będzie cena - 60 proc. Pod uwagę będą również brane okresy gwarancji na poszczególne elementy infrastruktury. 

Prace projektowe i roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie mają zostać ukończone w terminie nie dłuższym niż 39 miesięcy od daty zawarcia umowy. Do czasu realizacji robót nie wlicza się okresów zimowych (od 16 grudnia do 15 marca). 

Przebieg S8 Łagiewniki - Niemcza

 Trasa od węzła Łagiewniki Zachód do węzła Niemcza zostanie poprowadzona nowym śladem i przebiegać będzie przez tereny gmin Łagiewniki i Niemcza.

Droga ekspresowa poprowadzona zostanie po zachodniej stronie drogi krajowej i tylko w niewielkim stopniu będzie wykorzystywać jej przebieg (przeważnie w miejscach, w których będzie ją przecinać).

 W ramach zadania wybudowane będzie 25 obiektów inżynierskich (sześć obiektów nad ciągiem głównym, osiem obiektów w ciągu trasy głównej, 11 przepustów).    

Przebieg S8 Niemcza - Ząbkowice 

Od węzła Niemcza do węzła Ząbkowice Śląskie Północ trasa będzie przebiegać przez tereny gmina Niemcza oraz Ząbkowice Śląskie i zostanie poprowadzona po zachodniej stronie DK8. W niewielkim stopniu będzie wykorzystywać jej przebieg (przeważnie w miejscach, w których będzie ją przecinać).

Zobacz, jak wygląda budowa dolnośląskiego odcinka drogi S3:

Zaplanowano budowę dwóch węzłów drogowych: Niemcza na skrzyżowaniu z obecną DK8 oraz Ząbkowice Śląskie Północ na połączeniu z obecną DK8 i drogą powiatową nr 3165D. 

W ramach zadania wybudowane będzie 19 obiektów inżynierskich (cztery obiekty nad ciągiem głównym, sześć obiektów w ciągu trasy głównej, dziewięć przepustów).  

S8 spod Wrocławia do Kłodzka

Realizację 87 km drogi ekspresowej pomiędzy Wrocławiem a Kłodzkiem GDDKiA podzieliła na sześć odcinków. Jest ona przedłużeniem kończącego się na wysokości Magnic koło Kobierzyc odcinka S8. Trasa będzie miała dwie jezdnie, z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach i pasami awaryjnymi.

W przyszłości odcinek pomiędzy węzłami Kobierzyce i Łagiewniki Zachód będzie można rozbudować o trzeci pas ruchu wykorzystując w tym celu rezerwę w pasie dzielącym. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl