wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Przedsiębiorca
  4. Nieruchomości we Wrocławiu
  5. Kępa Mieszczańska
  6. Tak będzie wyglądała Kępa Mieszczańska
Tak będzie wyglądała Kępa Mieszczańska

Kępa Mieszczańska – projekt zagospodarowania. Wizualizacja: Rafin Developer

Miejskie nabrzeża i tereny nadrzeczne mogą być niedługo wizytówką Wrocławia. Wszystko za sprawą inwestycji, które już są realizowane.

Reklama

To, jak wykorzystać nabrzeża, by stały się atrakcyjnymi terenami, można zobaczyć w Berlinie czy Paryżu. Tam potrafią „zarobić” na położenie nad rzeką w szerokim znaczeniu: mieszkaniowo, gospodarczo, turystycznie i rekreacyjnie. Dostęp do rzeki to atut, z którego zaczyna korzystać też Wrocław. Przykładem są już realizowane inwestycje na Kępie Mieszczańskiej – powstają tam mieszkania, a planowane są – skwery, parki i nadrzeczne bulwary. W sumie na wyspie aż 4 hektary, to tereny zielone.

– To największa i najbardziej zielona wyspa w centrum Wrocławia. Plany dotyczące obszaru Kępy Mieszczańskiej są szerokie. Zawarliśmy w nich nie tylko projekt nowoczesnych budynków mieszkalnych, które będą współgrać z otoczeniem, ale równie ważne będzie dla nas zagospodarowanie tego terenu zielenią. Wiemy, że mieszkańcy nie tylko spacerują i odpoczywają nad rzeką, ale również chętnie odwiedzają nadrzeczne restauracje, galerie czy kawiarnie – mówi Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych Rafin Developer.

Przywracają do życia tereny nad Odrą

Na Kępie Mieszczańskiej przewidziano również tereny pod działalność kulturalną, obiekty kongresowe i konferencyjne. Zbigniew Maćków, architekt osiedla Kępa Mieszczańska, podkreśla, że w Polsce nie ma innego takiego miasta, gdzie woda i rzeka byłaby tak wszechobecne w strukturze miasta: – Jeśli chodzi o współczesną architekturę śledzimy uważnie inicjatywy kilku miast, które „przywracają do życia” poprzemysłowe tereny, w tym również leżące bezpośrednio nad wodą – w czym widzimy analogie do Kępy Mieszczańskiej. Przykładem może być Hamburg i jego doki portowe, zamieniane w dzielnicę mieszkalną.

Jeżeli znajdą się inwestorzy, to na Kępie Mieszczańskiej mogą powstać pasażerskie porty czy mariny. Przykładem tego, jak Kępa może być zagospodarowana, jest Marina Topacz.

– Kępa Mieszczańska ma unikalny charakter w skali kraju – przekonuje Piotr Fokczyński, architekt miasta Wrocławia. – Decyduje o tym powierzchnia, ciekawe ukształtowanie wyspy i centralne położenie. Nowe inwestycje sprawią, że za kilka lat to będzie jedno z piękniejszych miejsc we Wrocławiu.

Tereny nad Odrą już stają się atutem miasta – powstają nowe ścieżki rowerowe i miejsca spacerowe nad rzeką.

Kępa Mieszczańska jak lokata kapitału

Przykłady innych europejskich inwestycji mieszkaniowych, które właściwie wykorzystały usytuowane nieopodal rzeki wskazują, że mogą być one dobrą decyzją biznesową.

– Cena takich nieruchomości będzie rosła, jest to więc dobra lokata kapitału – przekonuje Piotr Wiak. – Sprzedając mieszkanie na Kępie Mieszczańskiej po kilku latach, można będzie na tym dodatkowo zarobić – dodaje.

Więcej o wrocławskim rynku nieruchomości, inwestycjach i poradach mieszkaniowych – czytaj tutaj.

jr

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl