Najbardziej widowiskowym nowym elementem w otoczeniu Dziennego Domu Opieki na Hubach jest Cieple Oparcie. To drewniane siedzisko dla kilku osób w kształcie pergoli z poduszkami i oparciami, z wbudowanymi miejscami pod kwiaty i otoczone krzewami i kwiatami. Ma formę niedomkniętego okręgu, a środek jest przykryty zieloną wykładziną. Lada moment przy Ciepłym Oparciu stanie żagiel – będzie chronił przed letnim słońcem.
- Brakowało takie miejsca w otoczeniu domu. Wiele osób lubi tu sobie przyjść, posiedzieć, pogadać, posłuchać co mądrego inni mają do powiedzenia – opowiada pan Kazimierz. Jego ośmioletni mieszaniec Bemol także ewidentnie lubi nowe miejsce, czuje się kimś w rodzaju gospodarza, bo każdego podchodzącego wita szczekaniem i wyczekuje pieszczot.
Galeria zdjęć
Nowe miejsce już się przyjęło. Seniorzy z Dziennego Domu Opieki nie tylko relaksują się w tym miejscu, mają tu również ćwiczenia, zajęcia rehabilitacyjne.
Wzorowa społeczność na Ciepłej
Dzienny Dom Opieki na Ciepłej to instytucja prowadzona przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej z miejscami dla sześćdziesięciu osób. Seniorzy korzystają tam z różnych form zajęć terapeutycznych, sportowych, kulturalnych. W trakcie pobytu (dziennego) mają zapewniony posiłek.
- Jestem tu najstarszy stażem, przychodzę tu od 13 lat i bardzo sobie chwalę – wyznaje pan Kazimierz. – Mamy wspaniałych animatorów, opiekunów. Tu ciągle dużo się dzieje, dlatego wiele osób chciałoby tu przychodzić na zajęcia – dodaje mężczyzna.
Magdalena Wdowiak-Urbańczyk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu: - Tworzycie państwo wspaniałą społeczność, którą można się chwalić.
- Cieszymy się, że w otoczeniu domu na Ciepłej powstają kolorowa przestrzeń, gdzie można się dobrze czuć i pomagać sobie wzajemnie – mówił Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.
Studencki projekt pod okiem profesorów i seniorów
Ciepłe Oparcie oraz inne elementy w otoczeniu Dziennego Domu Opieki (tor do gry w bule, bezpieczna ścieżka wokół budynku, ławki) powstały w ramach projektu WAZZA. Wrocławskie Akademickie Zespołu Zadaniowe to inicjatywa firmowana przez wrocławskie szkoły wyższe i Wrocławskie Centrum Akademickie.
- WAZZA to miejska inicjatywa, żeby z udziałem studentów realizować pomysły na rzecz miasta i jego mieszkańców – mówi Tomasz Janoś, dyrektor Wrocławskiego Centrum Akademickiego, które pilotuje projekt. – Ważne, zależy nam, aby zespoły, które pracują nad kolejnymi przedsięwzięciami złożone były ze specjalistów różnych dziedzin. Dlatego w przygotowanie i wykonanie Ciepłego Oparcia byli zaangażowani studenci architektury z Politechniki Wrocławskiej, studenci Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Przyrodniczego. Konsultacjami służyli seniorzy, czyli potencjalni użytkownicy ławki – pergoli.
Galeria zdjęć
Przygotowanie i budowa nowych elementów infrastruktury przy ul. Ciepłej kosztowało 200 tys. zł.
Archipelag Życzliwości: święto na Hubach
Obok oficjalnego oddania do użytku nowych elementów infrastruktury w programie środowego festynu na Hubach były zabawy, popisy tancerzy i cyrkowców, przedszkolaków, występ Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji.
Zaplanowano turniej buli, pokaz musztry i pierwszej pomocy. Przygotowano potrawy z grilla oraz wypieki.
Przy Ciepłej wydarzenie zostało zorganizowano po raz dziesięty, ale sama impreza: integracyjny festyn dla mieszkańców osiedla Huby ma już trzydziestoletnią tradycję.