9. Festiwal Teatralny Dialog

9. Festiwal Teatralny Dialog

9. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog (czytaj opisy spektakli), mimo że z niezamierzonymi przez organizatorów perturbacjami, kolejny raz zaprosi widzów do uczestniczenia w przeglądzie najciekawszych zjawisk teatralnych w Europie. 

Otwarcie – 14 października

„En, avant marche!” w reżyserii wybitnego belgijskiego choreografa Alaina Platela i Franka Van Laecke z gościnnym udziałem polskiej orkiestry pod kierownictwem Alana Urbanka otworzy w sobotę, 14 października, 9. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog – Wrocław. Będzie to jednocześnie pożegnanie ze spektaklem ,wystawianym na najsłynniejszych salach teatralnych w Europie.

Zasadą prezentacji spektaklu „En, avant marche!” było zawsze dobieranie lokalnej grupy muzycznej w zależności od miejsca wystawiania przedstawienia. Podczas 9. edycji Dialog – Wrocław po raz ostatni zobaczymy sam spektakl, ale po raz pierwszy w obsadzie znajdą się polscy artyści-muzycy z Wrocławia, Warszawy, Katowic i Krakowa. Orkiestra dęta skompletowana przez Alana Urbanka wykona kilka utworów muzycznych pod dyrygenturą Stevena Prengelsa – kompozytora i dyrektora muzycznego belgijskiego teatru les ballets C de la B, a także odegra specjalne opracowane dla muzyków role aktorskie ćwiczone przez kilka ostatnich miesięcy.

Spektakl „En, avant marche!” będzie można zobaczyć 14 i 15 października o godzinie 20.00 na deskach Teatru Polskiego na ul. Zapolskiej 3. Bilety w sprzedaży – 35/40/50 zł.

W programie festiwalu znalazły się również spektakle „Kings of War” Ivo van Hovego – bilety: 35/50 zł, „nicht schlafen” Alaina Platela – bilety: 30/45/50 zł i „MDLSX” włoskiego kolektywu MOTUS – bilety: 35/50 zł.

Wspieraj kulturę!

Na WspieramKulture.pl trwa zbiórka pieniędzy – do 17 października – na trzy polskie spektakle („Wróg ludu” w reż. Jana Klaty, „Jeden gest” w reż. Wojtka Ziemilskiego, „Hymn do miłości” w reż. Marty Górnickiej), które mają szansę powrócić do pierwotnego programu Festiwalu.

Dotychczas zbiórkę wsparło już 412 osób. Dotacje na rzecz festiwalu przekazały m.in. Goethe-Institut (10 tys. euro na prezentację spektaklu „Hymn do miłości”) i Maxim Gorki Theater (5 tys. euro). Deklaracje finansowego wsparcia prowadzonej zbiórki złożyli również zaprzyjaźnieni z festiwalem twórcy les ballets C de la B oraz Toneelgroep Amsterdam. Swoje prezenty na rzecz zbiórki podarowali m.in.: Jacek Hugo-Bader, Michał Rusinek, Olga Tokarczuk, Maria Janion, Borys Lankosz, organizator Opener Festival – Alter-Art i Gutek Film.

Do zebrania pełnej kwoty, tj. 200 tys. 600 zł, pozostało ponad 43 tys. złotych. W przypadku sukcesu zbiórki wszystkie trzy spektakle zostaną wystawione w niezmienionym terminie i miejscu, z wyjątkiem „Wroga ludu”, który zagrany zostanie w Krakowie. Organizator zapewnia bezpłatny transport autokarowy w obie strony. Więcej informacji: industry@dialogfestival.pl oraz www.dialogfestival.pl.

W piątek, 13 października, Festiwal Dialog – Wrocław przedstawi aktualizację planu ratowania prezentacji polskich spektakli. Widzowie festiwalu w ramach wydarzeń towarzyszących zobaczą spektakle „Klątwa” w reżyserii Oliviera Frljicia i „Makbet” w reżyserii Agaty Dudy - Gracz, a także instalację sensualną IP Group, MFT Dialog – Wrocław potrwa do 21 października. Bilety w sprzedaży – 30/45/50 zł.

Dialogu nie będzie, czyli rozmowy o wolności w teatrze

Powołany do życia przez Krystynę Meissner festiwal Dialog także w tym roku stanie się przestrzenią wolnej wymiany poglądów i dyskusji. Debaty będą okazją do rozmowy na temat programowania instytucji kultury w czasach kryzysu, dotyczyć będą także sytuacji teatru w Polsce oraz dotykać kwestii teatru politycznego i polityczności teatru. – Zastanowimy się, dlaczego teatr stał się w ostatnim czasie obiektem ataków politycznych i ideologicznych – mówi kierownik programowy festiwalu Tomasz Kireńczuk.

Wśród uczestników debat znaleźli się wybitni twórcy i komentatorzy życia teatralnego w Polsce, m.in.: Dariusz Kosiński, Anna R. Burzyńska, Edwin Bendyk, Marta Górnicka i Paweł Łysak, a także goście zagraniczni, w tym Matthias Lilienthal, Jens Hillje, Goran Injac, Selma Spahić i Wouter van Ransbeek.

Wstęp wolny.

Spotkania z twórcami

Spektaklom nurtu głównego towarzyszyć będą spotkania z twórcami. Z wybitnym choreografem i reżyserem Alainem Platelem rozmowa o przedstawieniach „En avant, marche!” oraz „nicht schlafen”. Jan Klata będzie gościem spotkania wokół spektaklu „Wróg ludu”. „MDLSX” z kolei stanie się okazją do dyskusji z Kazimierą Szczuką i artystami włoskiego kolektywu MOTUS o potrzebie definiowania własnej tożsamości. Przy okazji rozmów wokół spektaklu „Jeden gest” wspólnie z Wojtkiem Ziemilskim o tym, dlaczego coraz więcej ludzi i grup znajduje się na marginesie życia społecznego. „Hymn do miłości” będzie natomiast pretekstem do dyskusji na temat nacjonalizmu i postępującego podziału Europy.

Spotkanie z Jackiem Żakowskim i Martą Górnicką, podobnie jak wszystkie pozostałe, poprowadzi Tomasz Kireńczuk. Wstęp wolny.

Wystawy, wykład i spektakle towarzyszące

Tegoroczna edycja festiwalu to także okazja do wysłuchania wykładu Richarda Schechnera – jednego z najważniejszych twórców XX-wiecznego teatru eksperymentalnego oraz podziwiania wystawy laureatów i uczestników 2. edycji Konkursu Fotografii Teatralnej Instytutu Teatralnego Z. Raszewskiego w Warszawie.

W ramach wydarzeń towarzyszących – „Makbet” Teatru Muzycznego Capitol w reżyserii Agaty Dudy-Gracz, z udziałem Cezarego Studniaka i Magdy Kumorek (bilety: 20/50 zł), a także „Nieśmiałość koron drzew” (wstęp wolny) – instalację sensualną IP Group, dzięki której padnie ważne pytanie o to, jak zmienia się dziś sposób doświadczania świata.

Widzowie tegorocznej edycji festiwalu będą mieli również możliwość zobaczenia „Klątwy” w reżyserii Oliviera Frljicia z Teatru Powszechnego w Warszawie (bilety wyprzedane). – To jeden z najważniejszych spektakli, jakie w ostatnich latach powstały w polskim teatrze. Jedno z tych przedstawień, które na długo pozostają w pamięci, zmuszając do skonfrontowania się z niewygodnymi pytaniami i prawdami, których być może na co dzień wolimy nie dostrzegać – komentuje Kireńczuk. Pokaz „Klątwy” finansowany jest w całości ze środków pozabudżetowych festiwalu. 


Bilety na wydarzenia programu głównego (w cenie od 35 do 50 zł) są do nabycia w kasie Impartu (Mazowiecka 17), w salonach Media Markt, Saturn i Empik oraz online przez strony: Dialogfestival.pl, Impart.art.pl i Eventim.pl. Bilety na spektakl „Makbet” do nabycia w Teatrze Muzycznym Capitol.

 

Wideo / zdjęcia

Lokalizacja

Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia

 

Komentarze