Projekt „Modrzejewska w DCFie”

Projekt „Modrzejewska w DCFie”

Dolnośląskie Centrum Filmowe oraz Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy rozpoczynają wspólną realizację projektu „Modrzejewska w DCFie”. W ramach współpracy obu instytucji w kwietniu, maju i czerwcu w DCF zostaną zorganizowane trzy specjalne pokazy kinowe archiwalnych spektakli legnickiego teatru. Wszystkim pokazom będą towarzyszyć spotkania z twórcami i aktorami Teatru im. Modrzejewskiej.  Wstęp na seanse będzie bezpłatny.

Telewizyjne wersje legnickich spektakli to nie tylko możliwość podziwiania wspaniałej gry zespołu aktorskiego Modrzejewskiej, ale także okazja do spotkania z ciekawymi legnickimi plenerami: od intrygujących zakamarków gmachu teatru z połowy XIX wieku, przez zrujnowane budynki fabryczne, aż po wybrane ulice miasta.

  • 29 kwietnia "Ballada o Zakaczawiu" Waldemara Krzystka
  • 27 maja "Trzy furie" Marcina Libera
  • 17 czerwca "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka

„Ballada o Zakaczawiu” to dowcipna, łotrzykowska opowieść o bandzie rzezimieszków, w czasach PRL trzęsących całą dzielnicą, ale też hymn na cześć marzeń, lojalności, wierności zasadom. Realizacja telewizyjna Ballady… jest dziełem reżysera, który wywodzi się z Legnicy i dzięki temu lepiej niż ktokolwiek inny mógł wyczuć specyficzną atmosferę tej historii. 

„III Furie” to opowieść o współczesnej Polsce, tkwiącej korzeniami w wojennej traumie i ponadczasowej ciemnocie. Spektakl obala z mocą huraganu wszelkie możliwe narodowe tabu. Nic więc dziwnego, że przyjmowano go gorąco w całej Polsce, zdobywał nagrody na licznych festiwalach, ale wzbudzał także kontrowersje i wywoływał protesty.

„Made in Poland” to historia zbuntowanego wobec rzeczywistości młodzieńca Bogusia, o którego duszę spierają się ksiądz i polonista – życiowy rozbitek. Pierwszy pokaz spektaklu na srebrnym ekranie był transmisją na żywo, która stanowiła część programu poświęconego Teatrowi Modrzejewskiej i jego działalności. Prezentacja okazała się tak udana, że wkrótce potem ją powtórzono, a 18 grudnia 2005 roku wyemitowało ją także Studio Teatralne Dwójki.

Lokalizacja

Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF)

Marszałka Józefa Piłsudskiego 64a, 50-017 Wrocław

Komentarze