Żyj słodka nadziejo! Wystawa szkła patriotycznego w Muzeum Narodowym

Żyj słodka nadziejo! Wystawa szkła patriotycznego w Muzeum Narodowym

„Żyj słodka nadziejo! Szkło patriotyczne” to nowa wystawa czasowa w głównym gmachu Muzeum Narodowego. Zaprezentowane zostaną rytowane i szlifowane puchary i szklanice o tematyce patriotycznej – pamiątki walk Polaków o niepodległość. Wystawa zorganizowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Wśród najcenniejszych przedmiotów na wystawie znajdziemy m.in. puchar i pucharek ze sceną śmierci księcia Józefa Poniatowskiego, obydwa  ze szkła Gräfflich Harrahsche Glasfabrik Neuwelt (Nový Svět) i z dekoracjami Emanuela Hoffmanna w Karlsbadzie (Karlowe Wary). Książę Józef Poniatowski zginął 19 października 1813 roku w nurtach Elstery (dosiadając konia) podczas bitwy pod Lipskiem. Został raniony śmiertelnie i omyłkowo z rąk Francuzów, choć wspólnie z Napoleonem brał udział w bitwie z koalicją antyfrancuską (w jej skład wchodziły Austria, Prusy, Rosja i Szwecja).  

Podziwiać też będzie można i wizerunek samego Napoleona na pięknej szklanicy z połowy XIX wieku, czy pucharek z godłem Królestwa Polskiego i wreszcie puchar pamiątkowy z 1863 roku, na którym wygrawerowano charakterystyczny gest uniesionej ręki Naczelnika Tadeusza Kościuszki w walce. 

Obok szkła na wystawie obejrzymy rysunki i grafiki, choćby cykl siedmiu rysunków Juliusza Kossaka przygotowanych z okazji 100-lecia powstania kościuszkowskiego. Warto zwrócić uwagę na wybrane prace Artura Grottgera z cyklów: Warszawa I i Wojna, bo są arcydziełami, a ostatnio, ze względów konserwatorskich, pokazuje się je rzadko.  

Lokalizacja

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

pl. Powstańców Warszawy 5, 50-153 Wrocław

Komentarze