Oni 1

Oni 1

Nowe Horyzonty jako jeden z nielicznych festiwali na świecie pokazują ostatni film Paola Sorrentino w rozszerzonej, składającej się z dwóch segmentów wersji, w której był on prezentowany również na ekranach włoskich kin. Dekadę po pamiętnym Boskim reżyser raz jeszcze zagłębia się w pełen sprzeczności, groteskowy i fascynujący świat włoskiej polityki.

Tym razem twórca Wielkiego piękna przygląda się postaci jednocześnie kochanego i nienawidzonego Silvia Berlusconiego. W pierwszej części Onych sam polityk odgrywa jednak rolę marginalną. Sorrentino dużo bardziej interesuje roztaczająca się wokół populisty aura sukcesu, sławy i dużych pieniędzy, która przysporzyła mu popularności i zapewniła masowe poparcie.

Analizując losy jednostek uwiedzionych przez demagogiczną narrację polityka, reżyser szkicuje na ekranie niezwykle krytyczny portret własnego społeczeństwa. W  związku z tym pomimo że pierwsza część Onych ma w sobie sporo charakterystycznego poczucia humoru, pozostaje jednocześnie bodaj najbardziej gorzkim filmem w dorobku mistrza.

Piotr Czerkawski.

Nagrody

Nagrody Davida di Donatello 2018 – najlepsza aktorka, charakteryzacja.

Komentarze