wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 9. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa [DUŻO ZDJĘĆ]

Kilkadziesiąt stoisk z piwem, a na nich blisko pół tysiąca piw lanych i ponad osiemset butelkowych – to obraz 9. edycji Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa. Od nadmiaru może zaboleć głowa, ale wydaje sie, że po dniach wielkiej piwnej imprezy wszyscy mają się dobrze. W trzy dni festiwal ściągnął na stadion całe rodziny weekendowiczów. Wielu skorzystało też z okazji obejrzenia obiektu z pozycji siedzących na trybunach. Było również wielu chętnych na krótki staż u fachowców od warzenia piwa i u domowych piwowarów.    

Reklama

W piątek, 8 czerwca, jeszcze zanim otwarto teren na esplanadzie, czyli o 16.00, pod Stadionem Wrocław już czekały grupki amatorów dobrego piwa, pasjonatów piwowarstwa lub po prostu osób, które często całymi rodzinami postanowiły spędzić pierwszy dzień weekendu na imprezie, mającej nie tylko degustacyjny charakter... Podczas 9. WFDP jest bowiem również dużo dobrej muzyki, a także wydzielone miejsce z atrakcjami dla najmłodszych.

– Takie zainteresowanie naszym festiwalem już pierwszego dnia jest oczywiście dla nas przyjemnym zaskoczeniem – mówiła Elżbieta Lenczyk, dyrektor CK „Zamek”, głównego organizatora WFDP, zapytana o wrażenia, gdy po kilku godzinach trwania imprezy przez esplanadę zaczęły już przewijać się całe zastępy wrocławian i turystów, także tych z zagranicy. – Teraz wszędzie są ludzie, interesują się naszymi propozycjami, kupują szkło festiwalowe w naszym sklepiku. Podobają się zwłaszcza okrągłe kufle, dedykowane zbliżającemu się mundialowi. 

Którędy do baru?

Nawet regularnie przylatujący do Wrocławia w okolicach weekendu, w celu degustowania płynnego menu miejscowych pubów, młodzi mieszkańcy Albionu poważnie zastanawiali się w piątek, od czego zacząć swoją piwną „perygrynację” na 9. WFDP. Festiwalowymi stoiskami, na których browary z różnych stron kraju i z zagranicy wystawiły swoje najlepsze produkty, esplanada Stadionu Wrocław jest bowiem wprost usiana.  

Co wybrać, czym ugasić pragnienie, jakich doznań smakowych oczekiwać – ciekawscy, niezdecydowani, nieśmiali, a także koneserzy piwnych smaków mogą na szczęście polegać na radach tych, którzy krany na wspomnianych stoiskach obsługują. Dzięki tym wskazówkom wśród ogromu nieznanych nazw piwnych rzemieślniczych marek można dostać coś delikatnego dla pań, mocnego dla prawdziwych mężczyzn, orzeźwiającego, zaskakującego czy „nieoczywistego”.

Ponieważ dobre piwo smakuje najlepiej w dobrym szkle, wielu odwiedzających festiwal skorzystało już z kupna jednego z festiwalowych naczyń. Można się w nie zaopatrzyć nie tylko w sklepie z gadżetami 9. WFDP, ale i bezpośrednio na wielu stoiskach. Myte potem w płukarkach, rozstawionych na esplanadzie, są gotowe na przyjęcie kolejnej zawartości.

Nie zostaniesz „na głodniaka”

Świeże powietrze i piwna degustacja wzmagają apetyt. Nie zabierajcie jednak ze sobą domowych kanapek. Ta edycja Festiwalu Dobrego Piwa to bowiem również dobre miejsce dla ceniących sobie dobre jadło. 

– Mamy nadzieję, że to, co przygotowaliśmy, będzie naszym gościom smakować i pasować do rozmaitych gatunków piwa. Od potraw lżejszych po tzw. konkrety – mówiła wczoraj Elżbieta Lenczyk. 

Począwszy od tradycyjnych pajd chleba ze smalcem, pachnącymi małosolnymi i innymi dodatkami, a skończywszy na pieczonym prosięciu – jedzenia na festiwalu jest w bród. Znajdziecie je na wielu stoiskach oraz w „kwaterze” food trucków, które zacną reprezentacją pojawiły się na festiwalu. Jeśli dobrze się rozejrzą, to i weganie nie wyjdą z festiwalu z pustymi żołądkami, a najmłodsi na pewno pokażą umazane naturalnymi lodami buzie. Dojrzeliśmy się także wielu amatorów klasycznych, znanych z „dawnych czasów” zapiekanek – one same prezentują się okazale.

Miejsc, gdzie można wygodnie zjeść np. dania z grilla, czyli stołów i ławek, jest również pod dostatkiem. Poza tym napojami czy lodami można się także raczyć, siedząc na wygodnych leżakach na plażach – w strefach: Chilloutu, gdzie muzycznie „wymiata” DJ, oraz Turystyki Piwnej, przed małą sceną, na której wczoraj zaprezentowały się m.in. panie, które z powodzeniem odnalazły się w piwowarstwie rzemieślniczym.

Tego nie było, Co Jest Grane

Elżbieta Lenczyk przyznaje, że na pewno niespodzianką dla bywalców WFDP, co również stanowi pewnego rodzaju test dla organizatorów, jest na festiwalu towarzystwo Pikniku Kulturalnego. A na nim występ znanych, jak Anita Lipnicka, Bovska czy L.U.C, ale i mniej „głośnych”, choć popularnych wśród młodzieży, jak Kamp!  

– Przekonamy się, czy nasza tradycyjna aktywność i rozbudowana forma rozrywki w postaci Pikiniku Kulturalnego są komplementarne i będziemy mogli podążać w tym kierunku podczas kolejnych edycji festiwalu. Ja mam nadzieję, że tak, ponieważ nigdy dość dobrej muzyki – dodaje Elżbieta Lenczyk.

W piątek L.U.C przyjął wyzwanie i jako pierwszy próbował odciągnąć festiwalowiczów od stołów i zaprosić na koncert na teren zielony pod stadionem, gdzie ustawiona jest spora scena z dobrym nagłośnieniem i oświetleniem. Początki miał jednak trudne, ale ponieważ jest znany jako artysta szanujący każdą, nawet kilkuosobową publiczność, z właściwym sobie powerem wystąpił jak zwykle udanie. 

Potem zaśpiewała Bovska, a na koniec wieczoru wspomniany Kamp! ze swoimi electo popowymi kawałkami. W sobotę i niedzielę kolejne koncerty oraz atrakcje dla miłośników piwa i nie tylko – sprawdźcie w programie poniżej.

Kultura (picia piwa) na całego – spotykamy się, rozmawiamy, degustujemy, słuchamy muzyki 

Sobota, 9 czerwca, może okazać się dla 9. WFDP „czarnym koniem” tegorocznej festiwalowej frekwencji i znacząco podnieść statystyki całego wydarzenia. Mimo że zagrożenie nagłą zmianą pogody nieomal wisiało na włosku, burza ominęła Stadion Wrocław, więc tysiące odwiedzających nie musiało nagle zmieniać swoich weekendowych planów.

Tym bardziej że wiele osób przyszło na festiwal, żeby zasięgnąć „piwnego języka” od fachowców w kwestiach warzenia złocistego (i nie tylko przecież) trunku. Na wyznaczonych stoiskach można było spotkać nie tylko producentów, ale zapoznać się ze składnikami oraz sprzętem, przez nich wykorzystywanym, a także zobaczyć, jak właściwie warzy się piwo.

Ciekawe swoją drogą, ile osób po tych konsultacjach zechce samodzielnie spróbować sił w domowym piwowarstwie?

To, co można bowiem otrzymać w wyniku takiej działalności, pokazali uczestnicy warsztatów piwowarskich, które trwały w sobotę. Tam można było organoleptycznie przekonać się, czy wytwarzane domowym sumptem piwo to dobre, oryginalne, niespotykane trunki. 

W sobotę również zdecydowanie więcej festiwalowiczów oddawało się konsumowaniu... rozrywki i kultury. Zainteresowaniem cieszyły się np. plenerowe szachy, koncert na bębny i beczki do piwa oraz występy na pikiniku Co jest Grane 24, gdzie młodzi wykonawcy dali próbkę swoich umiejętności. Okazuje się, że zdolną mamy tę młodzież. 

fot. mawi

Krótko o WFDP

Organizator wydarzenia – Centrum Kultury „Zamek” – z każdym rokiem notuje coraz większą frekwencję zarówno wystawiających się na festiwalu browarów, jak i odwiedzających imprezę gości. Na esplanadę wokół Stadionu Wrocław przybyło ubiegłego roku ok. 70 tys. ludzi – z Wrocławia, Dolnego Śląska, Polski i z innych krajów. 

Wrocławski festiwal, który jest jednym z największych w Europie, promuje głównie polskie browary, rodzime piwowarstwo i piwne tradycje naszego kraju, a w szczególności regionu dolnośląskiego i Wrocławia. Każdego roku dołączają do nich również znane na świecie piwne marki.

Odwiedzający ten raj dla piwoszy mogą nie tylko degustować i oceniać piwo, ale i podszkolić się na kursach sensorycznych, wziąć udział w warsztatach z piwowarstwa, pokazach i konkursach. Dobremu piwu towarzyszy także dobra kuchnia w strefie gastronomiczno-handlowej i dobra muzyka w strefie rozrywki. Można obejrzeć wystawy i brać udział w konkursach, a przychodząc na festiwal z dziećmi, nie trzeba się martwić, że będzie im nudno.

Zobaczcie, czym w tym roku kusi nas WFDP. Poniżej znajdziecie również dokładny program godzinowy: 

9. Wrocławski Festiwal Dobrego Piwa

Eventy / Piknik / W plenerze
Termin od 8 czerwca 2018 do 10 czerwca 2018

Miejsce Stadion Wrocław

Zobacz

Pierwszy raz w historii festiwalowi towarzyszy, zorganizowany przez Co Jest Grane 24 (Agora SA) Pikinik Kulturalny, a jego niewątpliwą atrakcją ma być plenerowa premiera projektu L.U.C-a, do którego znany muzyk i performer zaprosił wielu artystów.

Czytaj też: 8-9 czerwca dodatkowe tramwaje na Stadion Wrocław

9. WFDP: Piknik Kulturalny Co Jest Grane 24

Piknik / W plenerze
Termin od 8 czerwca 2018 do 10 czerwca 2018

Miejsce Stadion Wrocław

Zobacz

Prosit! – czyli piwo i szkło festiwalowe

Tradycją WFDP jest piwo uwarzone specjalnie na daną edycję festiwalu. W tym roku będzie to reprezentant stylu New England Sour Ale z dodatkiem kwiatów czarnego bzu. Przygotuje je Browar Nepomucen ze Szkaradowa.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, piwa będzie można się napić z pamiątkowego festiwalowego szkła, opatrzonego logo WFDP, które będzie można kupić na terenie imprezy. Tym razem będą to aż trzy naczynia:

  • kielich Toscana – średnio szeroki, o pojemności 0,3 l, z cechą dodatkową 0,2 l
  • kufel Pallone – masywny, okrągły, o pojemności 0,5 l 
  • szklanka American Lager – popularny prosty i wygodny shaker, o pojemności pinty, z cechą dodatkową 0,2 l

„Poradnik początkującego piwosza”, czyli WFDP edukuje

Z czego powstaje piwo? Co to jest IBU? Do czego służy szkło Teku? Ile procent alkoholu ma najmocniejsze piwo świata? Czy można uwarzyć piwo z ostrygami? Jak smakuje Koźlak?... Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdują się w „Poradniku początkującego piwosza” Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa. To lektura szczególnie dla tych, którzy swoją przygodę z piwem rzemieślniczym dopiero chcieliby zacząć.

Częścią 9. Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa będą 15. Wrocławskie Warsztaty Piwowarskie. – Mimo że jako Polska jesteśmy światowej czołówce krajów, jeśli chodzi o kulturę piwną, to sporo osób o piwie, szczególnie tym rzemieślniczym, wie stosunkowo niewiele. Jako festiwal stawiamy na świadome i oczywiście odpowiedzialne spożywanie piwa i dlatego chcemy pomóc poszerzyć tę wiedzę. Przygotowaliśmy „Poradnik początkującego piwosza”, przystępne kompendium pozwalające na sprawne poruszanie się po stylach i smakach piwa – mówi Elżbieta Lenczyk, dyrektor WFDP i Centrum Kultury ZAMEK, organizatora festiwalu.

– Nawet po jego pobieżnej lekturze zdecydowanie łatwiej będzie odnaleźć się w świecie unikalnych, nietypowych piw z browarów rzemieślniczych. „Poradnik początkującego piwosza” to krótki przewodnik przez najbardziej popularne style piwne, smaki i aromaty. Dowiemy się z niego m.in., skąd w lagerze nuty żywiczne, co jest piwowarskim skarbem Polski, jakie piwo przypomina niedopieczony tost, a jakie pachnie jak „spocony koń w deszczu” i po jakie style najlepiej sięgnąć na początku przygody z piwem rzemieślniczym. Oczywiście podpowiadamy znanych reprezentantów każdego ze stylów. „Poradnik” przybliża też i omawia pojęcia takie, jak IBU, BLG czy EBC – ich znajomość pozwoli lepiej czytać etykiety, a co za tym idzie łatwiej znaleźć „swoje” piwa. Obalamy piwne mity, a coś dla siebie znajdą tu ci, którzy chcą zmierzyć się z piwowarstwem domowym. Zachęcam do lektury i do sprawdzenia nabytej wiedzy w praktyce. Idealną okazją do tego jest 9. WFDP – mówi Elżbieta Lenczyk.

Tutaj znajdziesz PORADNIK POCZĄTKUJĄCEGO PIWOSZA

WFDP – informacje praktyczne

  • Termin: 8-10 czerwca 2018 (piątek-niedziela)
  • Miejsce: esplanada Stadionu Wrocław, al. Śląska 1
  • Godziny otwarcia Festiwalu: piątek: 16.00-24.00; sobota: 12.00- 24.00; niedziela: 12.00-20.00
  • Wstęp wolny
  • Jak dojechać: – autobusem – 101, 102, 103 i 104– tramwajem – linie: 31 PLUS (trasa Gaj – Stadion Wrocław – Królewiecka); 10 (trasa Biskupin – Leśnica); 20 (trasa Grabiszynek – Leśnica); 3 (trasa Księże Małe – Pilczyce); 33 PLUS (trasa Stadion Olimpijski – Pilczyce)– pociągami REGIO jadącymi z Wrocławia Głównego trasami na Głogów, Wołów, Ścinawę lub Zieloną Górę, zatrzymującymi się na stacji Wrocław Stadion (tu wysiadamy)– samochodem: współrzędne: 51°8'28"N , 16°56'37"E

Sprawdź dodatkową komunikację na Stadion Wrocław 8-9 czerwca

  • Parkingi: – wielopoziomowy parking Stadionu Wrocław (opłata: 10 zł/dzień za auto)– parking odkryty od strony ul. Królewieckiej (opłata: 10 zł/dzień za auto)
  • Wejście na teren imprezy: od ul. Królewieckiej oraz od ul. Lotniczej
  • Formy płatności: gotówka lub karta płatnicza, w zależności od stoiska
  • Zakaz wchodzenia z alkoholem: do strefy z atrakcjami specjalnie przygotowanymi dla najmłodszych
  • Pets welcome: na teren imprezy można zabrać psa, ale wyłącznie w kagańcu
  • Płukarki: po wypiciu piwa posiadacze festiwalowego szkła mogą je przepłukać w płukarkach znajdujących się na terenie imprezy
  • Strona www WFDP: osoby korzystające ze strony za pomocą telefonu komórkowego znajdą na niej:– plan imprezy– przewodnik dla początkującego piwosza– listę piw dostępnych na stoiskach– listę wystawców piwnych– szczegółowy program imprezy 
  • Konkurs na najlepsze piwo WFDP 2018: najlepsze piwo można wybrać, oddając głos na stronie: www.festiwaldobregopiwa.pl/konkurs na najlepsze piwo

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl