wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:03

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Raporty i badania
  5. Wrocław gotowy na 40 tys. szczepień tygodniowo

#WrocławSięSzczepi – Solidarnie przeciw COVID-19. Wspieramy Narodowy Program Szczepień, edukujemy mieszkańców, umożliwiamy seniorom dotarcie na szczepienia. Szacujemy, że tylko dwa największe punkty w mieście mogą przyjąć do 20 tys. osób tygodniowo. Warunek jest jeden: szczepionki muszą być dostępne i nie może ich brakować.

Reklama

Według stanu na połowę lutego, ponad 76 tys. wrocławian zaszczepiło się przeciwko COVID-19. Możliwości mamy jednak znacznie większe – w mieście działają bowiem 123 punkty, gdzie można przyjąć preparat uodporniający na koronawirusa – znajdziesz je na przygotowanej przez nas mapie. Najważniejsze miejsce na niej zajmują Akademicki Szpital Kliniczny, który może przyjąć do zaszczepienia nawet 10 tys. osób tygodniowo, oraz Stadion Wrocław, gdzie są zbliżone możliwości.

– Na terenie Wrocławia mamy możliwość zaszczepienia nawet około czterdziestu tysięcy osób tygodniowo. Sam punkt szczepień na Stadionie Wrocław jest jednym z największych w kraju. Może przyjmować około ośmiu tysięcy osób tygodniowo – jeśli tylko wreszcie dotrą do nas szczepionki – podkreśla prezydent miasta Jacek Sutryk. –Wszyscy tęsknimy do normalności, ale proszę, wytrzymajmy, zachowujmy się odpowiedzialnie i szczepmy się, gdy tylko będzie to możliwe – apeluje.

Oni dają świadectwo

– Teraz ruszamy z kolejną odsłoną kampanii społecznej #WrocławSięSzczepi – Solidarnie przeciw COVID-19. To, między innymi, prawdziwe, bardzo osobiste relacje wrocławian, którzy walczą z pandemią lub są jej ofiarami. Wszystko po to, abyśmy – gdy już zaistnieje taka możliwość – zaszczepili się. W pierwszym możliwym terminie. Dla dobra nas wszystkich, naszych rodzin, dla dobra Wrocławia. A do tego czasu, proszę, uważajmy na siebie – ponawia apel do mieszkańców prezydent Sutryk.

Anna – jest pielęgniarką na oddziale zakaźnym, a jednocześnie naocznym świadkiem szpitalnej codzienności, w której rozgrywają się prawdziwe dramaty pacjentów leczonych na COVID-19, odizolowanych od rodziny i odchodzących w samotności. Za najbardziej dramatyczne uznaje to, gdy w jednej rodzinie zachorują np. matka i syn, trafią razem do szpitala, w którym niestety umierają.

– O tych ludzkich dramatach tak naprawdę mało się mówi. Przebywające w jednym szpitalu, nawet na jednym oddziale bliskie sobie osoby nie mogą się zobaczyć, jedynie – o ile to w ogóle możliwe ze względu na ich stan zdrowia – mogą porozmawiać przez telefon – wyjawia Anna i dodaje, że to właśnie personel szpitala stara się w takich razach być pomocnym, pośrednicząc w przekazywaniu wieści pacjentom.

Ale jak przekazać matce, że właśnie przed chwilą, kilka łóżek dakej, odszedł jej syn… – Przeżywamy to bardzo, myślimy o tym i też się boimy – szczerze wyznaje Anna i podkreśla, że najbardziej przytłaczająca jest zawsze śmierć młodego człowieka.

DJ Novicki pandemię kojarzy jednoznacznie – z utratą możliwości zarobowania, głównie w klubach muzycznych, które wciąż nie działają, a także z brakiem kontaktu z ludźmi. Nie tylko, by dla nich grać, ale po prostu porozmawiać, powymieniać poglądy.

– Jeżeli jedyną rzeczą teraz, która może w jakikolwiek spowodować, że wócimy do normalności, jest przyjęcie szczepionki i nie ma innej opcji, to oczywiście, jak najbardziej się zaszczepię – deklaruje DJ Novicki. – Bo chcę wrócic do pracy, bo chcę znowu podróżować. Zaszczepię się, bo chcę w weekendy w klubach, w restauracjach spotykać się ze znajomymi.

Magda – to córka znanego i cenionego wrocławskiego artysty rzeźbiarza, prof. Leona Podsiadłego, który zmarł w szpitalu, w listopadzie ub.r., w wyniku powikłań pocovidowych. Wcześniej bardzo chciał się zaszczepić.

– Wszyscy chcieliśmy. Mówiliśmy: „poczekaj, nie ruszaj się, rysuj w domu”, bo tato był bardzo aktywny twórczo i po prostu rwał się do tego – mówi Magda, która jest przekonana o skuteczności szczepień. Z racji wykonywanego zawodu, odporność na zachorowanie jest jej niezbędna.

– Zaszczepię się, bo po pierwsze, zabezpieczam siebie w normalnym i moblinym życiu dziennikarskim i takim, że można gdzieś się ruszyć, a ja lubię podróżować. A po drugie, zaszczepię się, bo będę bezpieczna dla pozostałych bliskich, wśród których są ludzie starsi.

Najmłodsi wrocławianie – oni również mają swoje, w tym bardzo przykre doświadczenia, związane z panującą pandemią. Życie w izolacji od normalnej szkoły i od rówieśników, którzy zresztą znajdują się w podobnej sytuacji, niemożność udziału w zajęciach i zabawach tak bardzo w wieku intensywnego rozwoju fizycznego i intelektualnego potrzebnych – stały się dla młodego pokolenia niezwykle dotkliwe.

Dzieci są smutne i rozczarowane: „dostałem informację o śmierci członka rodziny”, „przez koronawirusa nie mogę chodzić na moje ulubione zajęcia”, „boimy się wychodzić z domu, boimy się, że zarazimy się COVID-em i że zarazimy potem babcie”, „tęsknię za możliwością wyjścia z domu bez maski”, „tracimy najfajniejszy czas w naszym życiu”... – szczerze mówią o tym, co dziś czują.

Nawet jeśli szczepienia przeciwko COVID-19 nie dotyczą tych modych ludzi w sensie dosłownym, to niezaszczepione i nieuodpornione na zakażenie koronawirusem społeczeństwo jest dla nich rzeczywistym zagrożeniem.

Dla wygody mieszkańców 

– Wrocław pomaga w transporcie potrzebujących dowozu na szczepienia, uruchomiliśmy też specjalną zakładkę na portalu miejskim www.wrocław.pl, gdzie podajemy wszystkie ważne i pewne informacje dotyczące szczepień. Także tam znajdziecie mapę z punktami szczepień na terenie Wrocławia – przypomina prezydent Jacek Sutryk.

Wśród tych najważniejszych informacji udostępniamy m.in. tę, że Urząd Miejski Wrocławia i MPK Wrocław pomagają osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz seniorom w wieku 70+ w dotarciu do punktów szczepień. Usługa jest bezpłatna. W tym celu został uruchomiony specjalny numer telefonu dla osób zakwalifikowanych przez POZ do takiego transportu – 71 777 98 80.

Należy przy tym pamiętać, że w pierwszej kolejności dostęp do szczepień przeciwko COVID-19 zapewniają placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które organizują transport sanitarny lub wizytę wyjazdową ze szczepieniem. Natomiast punkty szczepień przekazują Urzędowi Miejskiemu listy zarejestrowanych, zweryfikowanych i uprawnionych pacjentów (odbierają zgodę na przetwarzanie danych osobowych), którzy zgłosili potrzebę skorzystania z transportu organizowanego przez miasto. 

Dodatkowo, seniorzy w wieku 75+, mający tzw. Złotą Kartę Seniora, mogą dotrzeć na szczepienia, korzystając z programu Taxi75+ – kurs można umówić pod numerem telefonu 794 123 124. Ci zaś, którzy takiej karty nie mają, a są zainteresowani programem Taxi 75+, powinni najpierw zgłosić się z dowodem osobistym do siedziby Wrocławskiego Centrum Seniora (pl. Dominikański 6) lub Stowarzyszenia „Żółty Parasol” (ul. Wyszyńskiego 75A we Wrocławiu), gdzie po spełnieniu określonych w regulaminie warunków (wrocławski adres i limit wieku) otrzymają Złotą Wrocławską Kartę Seniora.

Bądź na bieżąco z informacjami o szczepieniach

Kilkakrotnie przywoływany tutaj miejski specjalny serwis #WrocławSięSzczepi”  to kompendium wiedzy nt. przebiegu szczepień w naszym mieście i w kraju. Tam można znaleźć i odpowiedzi na pytania związane z celowością i skutecznością szczepień przeciwko COVID-19, i dane dotyczące sposobu rejestracji oraz kolejności podawania szczepionki poszczególnym grupom społecznym.

Tu tylko przypominamy, że proces szczepienia Polaków podzielony jest na etapy, w zależności od wykonywanego zawodu oraz wieku osób kwalifikujących się do przyjęcia któregoś z dostępnych preparatów. Przy rejestrowaniu się na szczepienie nie obowiązuje zaś rejonizacja, nie trzeba także być pacjentem danej placówki.

Zarejestrować się można bezpośrednio w placówce, która wykonuje szczepienia, telefonicznie – w ww. placówce bądź korzystając z ogólnopolskiej, bezpłatnej infolinii 989 (tu niezbędne jest podanie nr. PESEL); wysyłając SMS na nr 664 908 556 (potem nastąpi kontakt z nadawcą w celu umówienia terminu szczepienia); elektronicznie przez e-Rejestrację na pacjent.gov.pl, ale ten sposób wymaga posiadania Profilu Zaufanego.

Bezpośrednio przed szczepieniem należy wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego lub zrobić to wcześniej i dostarczyć do placówki w dniu szczepienia.

Infomacji można szukać również na: www.gov.pl/web/szczepimysie

Wrocław trzyma rękę na pulsie

Dziś wiemy, że zaplanowany pierwotnie przez rząd terminarz szczepień Polaków nie zostanie zrealizowany. Powodem stał się brak dostaw szczepionek, na które wszystkie miasta z niecierpliwością czekają. Podobnie Wrocław.

Pilnie śledzimy wszystkie sygnały i informacje, płynące m.in. z Ministerstwa Zdrowia, na temat ponownego wdrożenia regularnego procesu szczepień, w tym w naszym mieście. Baza, która temu celowi ma służyć, jest w każdym razie tutaj w pełni przygotowana, podobnie jak personel medyczny, który jest odpowiedzialny za zaszczepienie wrocławian. Wszelkie nowe i mamy nadzieję pomyślne wieści będziemy udostępniać jak dotąd – w miejskich serwisach i mediach społecznościowych oraz papierowym biuletynie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl